Okt 31, 2023 | 04:57
31 oktyabr 2023-cü il tarixində Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinin qeyd olunması ilə əlaqədar AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində “Tarix yazan əbədiyaşar lider” mövzusunda dəyirmi masa təşkil edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Şəki Regional Elmi Mərkəzin direktoru, f.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlü həyatını daim Azərbaycana və Azərbaycan xalqına həsr edən Ulu öndər Heydər Əliyevin üzərinə götürdüyü xilaskarlıq missiyasından və onu şərəflə, ləyaqətlə yerinə yetirməsindən danışıb. O qeyd edib ki, bu gün bütün sahələrdə ulu öndər Heydər Əliyevin ideyaları özünü göstərir və qurucusu olduğu müstəqil Azərbaycan dövləti məhz Heydər Əliyevin fəaliyyətinin zirvəsidir.
ŞREM-in “Ekoloji coğrafiya” şöbəsinin elmi işçisi Aygün İsmayılova “Ulu öndər Heydər Əliyevin irsi milli sərvətimizdir” mövzusu üzrə məruzə ilə çıxış edib. Məruzəçi çıxışında ümummilli liderin Heydər Əliyevin siyasi kursuna uyğun olaraq islahatların aparılmasının verdiyi müsbət nəticələrdən, eləcə də bütün bunların Azərbaycan dövlətini dünyada təmsil edə bilən, ölkənin hərtərəfli inkişafında yaxından iştirak etməyə qadir olan gənclərin yetişməsi üçün yaradılmış şəraitdən bəhs edib. Məruzəçi çıxışında müstəqil Azərbaycanın prezidenti, dünya azərbaycanlılarının lideri İlham Əliyevin bu gün ulu öndərin yolunu, siyasi irsini layiqli davam etdirdiyini nəzərə çatdırıb.
ŞREM-in “Ədəbi-mədəni mühit, folklor və etnoqrafiya” şöbəsinin elmi işçisi Təranə Abdullayeva “Heydər Əliyev və Azərbaycan elmi” adlı çıxışında Ulu öndər Heydər Əliyevin hələ sovetlər dönəmində Azərbaycanın çiçəklənən respublikaya çevrilməsində, milli kadrların yetişdirilməsində, müstəqilliyin bünövrəsinin qoyulmasında olan misilsiz xidmətlərini vurğulayıb. O əlavə edib ki, Ulu öndərin müstəqillik illərində də digər sahələr kimi elm və təhsilin inkişafını diqqətdən kənarda qoymaması və bu sahənin problemlərinin kompleks şəkildə həlli üçün inkişaf etmiş ölkələrin təcrübəsinə uyğun təhsil strategiyasının həyata keçirilməsi məqsədilə tarixi sərəncam və fərmanları imzalaması respublikamızın inkişaf perspektlərini müəyyənləşdirən vacib addımlardandır və bu gün Ulu öndərin siyasi kursu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.

Окт 31, 2023 | 04:57
31 октября 2023 года в связи с празднованием 100-летия Общенационального лидера Гейдара Алиева в Шекинском РЦН НАНА был организован круглый стол на тему «Вечный лидер, который пишет историю».
Директор Шекинского РЦН Юсиф Шукюрлу рассказал о спасательной миссии, предпринятой Великим вождем Гейдаром Алиевым, который всегда посвятил свою жизнь Азербайджану и азербайджанскому народу, и о том, как он с честью и достоинством выполнил ее. Он отметил, что сегодня идеи Великого вождя Гейдара Алиева проявляются во всех сферах, и основанное им независимое государство Азербайджан является вершиной деятельности Гейдара Алиева.
Научный сотрудник отдела «Экологической географии» Шекинского РЦН Айгюн Исмаилова выступила с докладом на тему «Наследие великого лидера Гейдара Алиева – наше национальное богатство». В своем выступлении спикер рассказала о положительных результатах реформ Общенационального лидера Гейдара Алиева в соответствии с политическим курсом, а также об условиях, созданных для развития молодежи, которые могут представлять Азербайджан в мире и активно участвовать во всесторонних мероприятиях развитии страны. В своем выступлении спикер отметила, что президент независимого Азербайджана, лидер азербайджанцев мира Ильхам Алиев сегодня продолжает путь Великого вождя и его политическое наследие.
В своем выступлении на тему «Гейдар Алиев и азербайджанская наука» научный сотрудник отдела «Литературно-культурная среда, фольклор и этнография» Шекинского РЦН Тарана Абдуллаева подчеркнула беспрецедентные заслуги Великого вождя Гейдара Алиева в превращении Азербайджана в процветающую республику и заложив основы независимости страны еще в советское время. Она рассказала, что в годы независимости Великий вождь не оставил без внимания развитие науки и образования, как и других сфер, и подписал исторические приказы и указы с целью реализации образовательной стратегии с учетом опыта развитых стран для решения проблемы этой сферы комплексно, добавив, что сегодня политический курс Великого вождя успешно продолжает Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев.