Okt 27, 2023 | 09:42
27 oktyabr 2023-cü il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, f.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlünün 75 yaşı tamam olur.
Şükürlü Yusif Hacıbala oğlu 27 oktyabr 1948-ci ildə Azərbaycanın Şəki rayonunun Baş Şabalıd kəndində anadan olub. 1954-1958-ci illərdə doğulduğu kəndin ibtidai məktəbində təhsil alıb. Təhsilini Şəki rayonu Baş Göynük kənd 1 saylı orta məktəbində davam etdirib və 1965-ci ildə həmin məktəbi bitirdikdən sonra ADU-nun Fizika fakültəsinə daxil olub. 1971-ci ildə ali məktəbi bitirdikdən sonra təyinat üzrə Qəbələ rayonunun Tola kənd səkkiz illik məktəbində və Qəbələ Qiyabi Orta məktəbində fizika, riyaziyyat və kimya fənlərini tədris edib. 1973–1974-cü illərdə həmin məktəbin tədris işləri üzrə direktor müavini işləyib.
1974-cü ilin avqust ayından Şəki şəhəri 43 saylı Orta Təhsil verən Texniki Peşə məktəbində fizika müəllimi işləyib və 1975-ci ildə istehsalatdan ayrılmamaq şərti ilə Azərbaycan EA-nın Fizika İnstitutunun aspiranturasına daxil olub. 1975-ci ilin noyabrında Azərb. SSR EA Fizika İnstitutunun nəzdində olan Səki Elmi Bazasına-laborant vəzifəsinə işə qəbul olunub, daha sonra kiçik elmi işçi vəzifəsində fəaliyyətini davam etdirib. Akademiyanin Rəyasət Heyətinin qərarı ilə 1977-ci ilin sentyabrında Azərbaycan EA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutuna keçirilib, kiçik elmi işçidən, baş elmi işçi vəzifəsinə qədər yüksəlib.
24 yanvar 1984-cü il tarixində Azərbaycan Dövlət Universitetinin İxtisaslaşmış Şuranın (K-0540311) iclasında “Fibroinin molekulyar və ifratmolekulyar quruluşuna selenin təsiri” mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə edib və fizika-riyaziyyat elmləri namizədi elmi dərəcəsi alıb. 1990-2008-ci illərdə Şəki Regional Elmi Mərkəzin "Biofizika" laboratoriyasına rəhbərlik edib.
1992-1996-cı illərdə BDU-nun Şəki filialında baş müəllim, əvəzçi dosent, 2002-ci ildə Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Şəki filialının Təbiət elmləri və tədrisi metodikası kafedrasında əvəzçi dosent, 2008-2014-cü illərdə ADPU-nun Şəki filialının "Təbiət elmləri və onların tədrisi metodikası" kafedrasında əvvəlcə dosent, daha sonra kafedra müdiri vəzifəsində çalışıb.
Yusif Şükürlü AMEA Rəyasət Heyətinin 15 oktyabr 2014-cü il tarixli iclasının qərarı ilə AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru vəzifəsinə təyin edilib. Eyni zamanda, Şəki Regional Elmi Mərkəzinin "Biofizika" laboratoriyasının laboratoriyanın elmi fəaliyyətini tənzimləyir.
Yusif Şükürlü respublikamızda və xaricdə nəşr olunan ümumilikdə 95, həmçinin beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda dərc edilən 11 elmi məqalənin, 9 müəlliflik şəhadətnaməsinin və 5 patentin, “Quruluş zülalları” adlı monoqrafiyanın, “İşığın dispersiyası” adlı dərs vəsaitinin müəllifidir. İki dissertantın elmi rəhbəridir.
Yusif Şükürlü təkcə elmi fəaliyyətlə deyil, həmçinin bədii fəaliyyətlə də məşğul olan istedadlı şair, yazıçıdır. O, 2007-ci ildən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvüdür. İki bədii kitabın müəllifi olan Yüsif Şükürlünün qoşma, gəraylı, qəzəl, rübai, həmçinin roman, povest və hekayələri təkcə bir yazıçı və şairin deyil, eyni zamanda, bir alimin poetik fantaziyasının sonsuzluğunu əks etdirir. Müəllifin “Yetti” adlı elmi-fantastik romanı Kosmopaleokantakt nəzəriyyəsinə əsaslanır. Əsər insanların Yer planetində təşəkkül tapması kimi mühüm məsələ üzərində qurulub. “Çəhrayı gödəkcə” adlanan ikinci kitabda müəllifin şeirləri və hekayələri yer alıb.
Şəki Regional Elmi Mərkəzin kollektivi adından Yusif Şükürlünü 75 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona sağlıqlı ömür və elmi fəaliyyətində uğurlar arzulayırıq.

Oct 27, 2023 | 09:42
On October 27, 2023, the director of Sheki Regional Scientific Center of ANAS, Ph.D. on physics, doc. Yusif Shukurlu is 75 years old.
Şukurlu Yusif Hajibala was born on October 27, 1948 in Bash Shabalid village of Sheki district of Azerbaijan. In 1954-1958, he studied at the elementary school of the village where he was born. He continued his education at secondary school No. 1 of Bash Goynuk village, Sheki district, and after graduating from that school in 1965, he entered the Faculty of Physics of ASU. After graduating from high school in 1971, he was assigned to teach physics, mathematics and chemistry at Tola village eight-year school and Gabala Correspondence Middle School. In 1973-1974, he worked as the deputy director of educational affairs of that school.
From August 1974, he worked as a physics teacher at Technical Vocational School No. 43 of Sheki city, and in 1975, he entered the post-graduate course of the Institute of Physics of the Azerbaijan SA, under the condition of not leaving the industry. In November 1975, he was hired as a laboratory assistant in Sheki Scientific Base under SA Physics Institute of SSR, and then continued his work as a junior researcher. By the decision of the Presidium of the Academy, in September 1977, he was transferred to the Institute of Radiation Problems of SA of Azerbaijan, he was promoted from junior researcher to the position of senior researcher.
On January 24, 1984, at the meeting of the Specialized Council of Azerbaijan State University (K-0540311), he defended his candidate's thesis on "The effect of selenium on the molecular and ultramolecular structure of fibroin" and received the scientific degree of candidate of physical and mathematical sciences. In 1990-2008, he headed the "Biophysics" laboratory of Sheki Regional Scientific Center.
In 1992-1996 he was a senior teacher, substitute associate professor at Sheki branch of BSU, in 2002 he was a substitute associate professor at the Department of Natural Sciences and Teaching Methodology of Shaki branch of the Azerbaijan Teachers' Institute, in 2008-2014 he was the "Natural Sciences and "Methodology of their teaching", he first worked as an associate professor and then as the head of the department.
Yusif Shukurlu was appointed as the director of Sheki Regional Scientific Center of ANAS by the decision of the Presidium of ANAS on October 15, 2014. At the same time, he regulates the scientific activity of the laboratory of the "Biophysics" laboratory of Sheki Regional Scientific Center.
Yusif Shukurlu is the author of a total of 95 scientific articles published in our republic and abroad, as well as 11 scientific articles published in journals abstracted and indexed in international databases, 9 authorship certificates and 5 patents, the monograph "Structural Proteins", and the textbook "Light Dispersion". He is the scientific supervisor of two doctoral students.
Yusif Shukurlu is a talented poet and writer who is engaged not only in scientific activity, but also in artistic activity. He is a member of Azerbaijan Writers' Union since 2007. The author of two fiction books, Yusif Shukurlu's couplets, poems, ghazals, rubai, as well as novels, narratives and stories reflect the infinity of the poetic fantasy of not only a writer and poet, but also a scientist. The author's science fiction novel "Seven" is based on the Cosmopaleocontact theory. The work is based on an important issue such as the formation of people on the planet Earth. The second book called "Pink Jacket" contains poems and stories of the author.
On behalf of the staff of Sheki Regional Scientific Center, we congratulate Yusif Shukurlu on his 75th anniversary and wish him a healthy life and success in his scientific activities.