Okt 18, 2023 | 06:00
18 oktyabr 2023-cü il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzin akt zalında Müstəqilliyin Bərpası Günü ilə bağlı tədbir keçirilib. Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, Respublikanın ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan Vətən oğullarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Mərkəzin direktoru, f.ü.f.d.,dosent Yusif Şükürlü tədbir iştirakçılarını salamlayıb, “Müstəqilliyin Bərpası Günü” münasibətilə təbrik edib. O vurğulayıb ki, bu gün tariximizdə əlamətdar hadisələrdən biri kimi qeyd edilir. Natiq çıxışında Ümumilli lider Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasəti və cənab Prezident İlham Əliyevin bu siyasətin davamı olaraq müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsi uğrunda apardığı məqsədyönlü fəaliyyətə diqqət çəkib.
“Landşaftşünaslıq” şöbəsinin rəhbəri, geo-min.ü.f.d.Hüseyn Mustafabəyli çıxışında qeyd edib ki, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpası həm yaranmış tarixi şəraitin, həmdə Azərbaycan xalqının müstəqillik arzusu və azadlıq mübarizəsi nəticəsində mümkün olub.
“Ekoloji coğrafiya” şöbəsinin rəhbəri Y.Rəhimov Azərbaycanın müstəqillik uğrunda apardığı mübarizədən bəhs edib. O, Ulu öndərin uzaqgörən siyasətinin nəticəsi kimi Azərbaycanın müstəqilliyi dövründə elm, təhsil və mədəniyyətimizin nailiyyətlərindən danışıb.

Окт 18, 2023 | 06:00
18 октября 2023 года в актовом зале Шекинского РЦН состоялось мероприятие, посвященное Дню независимости. Сначала был исполнен Государственный гимн Азербайджанской Республики, минутой молчания почтили память сынов Родины, павших за территориальную целостность Азербайджанской Республики.
Директор Центра Юсиф Шукюрлу, открывший мероприятие вступительной речью, поприветствовал участников мероприятия и поздравил их с «Днем восстановления независимости». Он подчеркнул, что сегодняшний день отмечается как одно из самых значимых событий в нашей истории. В своем выступлении он обратил внимание на дальновидную политику Общенационального лидера Гейдара Алиева и целенаправленную деятельность Президента Ильхама Алиева по укреплению нашей независимости как продолжение этой политики.
Заведующий отделом «Ландшафтоведение» Гусейн Мустафабейли в своем выступлении отметил, что восстановление государственной независимости Азербайджана стало возможным в результате исторических условий, а также стремления к независимости и борьбы за свободу азербайджанского народа.
Заведующий кафедрой «Экологическая география» Юсиф Рагимов рассказал о борьбе за независимость Азербайджана, о достижениях нашей науки, образования и культуры за период независимости Азербайджана как результат дальновидной политики Великого вождя Гейдара Алиева.