Okt 18, 2023 | 06:00
18 oktyabr 2023-cü il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzin akt zalında Müstəqilliyin Bərpası Günü ilə bağlı tədbir keçirilib. Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, Respublikanın ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan Vətən oğullarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Mərkəzin direktoru, f.ü.f.d.,dosent Yusif Şükürlü tədbir iştirakçılarını salamlayıb, “Müstəqilliyin Bərpası Günü” münasibətilə təbrik edib. O vurğulayıb ki, bu gün tariximizdə əlamətdar hadisələrdən biri kimi qeyd edilir. Natiq çıxışında Ümumilli lider Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasəti və cənab Prezident İlham Əliyevin bu siyasətin davamı olaraq müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsi uğrunda apardığı məqsədyönlü fəaliyyətə diqqət çəkib.
“Landşaftşünaslıq” şöbəsinin rəhbəri, geo-min.ü.f.d.Hüseyn Mustafabəyli çıxışında qeyd edib ki, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpası həm yaranmış tarixi şəraitin, həmdə Azərbaycan xalqının müstəqillik arzusu və azadlıq mübarizəsi nəticəsində mümkün olub.
“Ekoloji coğrafiya” şöbəsinin rəhbəri Y.Rəhimov Azərbaycanın müstəqillik uğrunda apardığı mübarizədən bəhs edib. O, Ulu öndərin uzaqgörən siyasətinin nəticəsi kimi Azərbaycanın müstəqilliyi dövründə elm, təhsil və mədəniyyətimizin nailiyyətlərindən danışıb.

Oct 18, 2023 | 06:00
On October 18, 2023, an event related to the Independence Day was held in the assembly hall of Sheki Regional Scientific Center of ANAS. Firstly, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played, and the memory of the sons of the Motherland, who were martyred for the territorial integrity of the Republic, was commemorated with a minute's silence.
The Director of the Center, docent Yusif Shukurlu, who opened the event with an introductory speech, greeted the event participants and congratulated them on the "Day of Independence Restoration". He emphasized that today is celebrated as one of the significant events in our history. In his speech, the speaker drew attention to the visionary policy of the national leader Heydar Aliyev and the purposeful activities of Mr. President Ilham Aliyev to strengthen our independence as a continuation of this policy.
Huseyn Mustafabayli, head of the "Landscape Studies" department, said in his speech that the restoration of Azerbaijan's state independence was possible as a result of historical conditions, as well as the desire for independence and the struggle for freedom of the Azerbaijani people.
- Rahimov, head of the "Ecological Geography" department, spoke about the struggle for independence of Azerbaijan. He spoke about the achievements of our science, education and culture during the independence of Azerbaijan as a result of the great leader's visionary policy.