Sen 14, 2023 | 12:00
14 sentyabr 2023-cü il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin növbəti Elmi Şura iclası keçirilib. İclası açan Şəki REM-in direktoru, fiz.ü.f.d., dosent Y.H.Şükürlü Elmi Şuranın işinə uğurlar arzu edərək, iclas iştirakçılarını Elmi Şuranın gündəliyi ilə tanış edib. Gündəlik səsə qoyularaq qəbul edilib.
Gündəlikdəki birinci məsələ-AMEA-nın Şəki REM-in Elmi Şura strukturunda dəyişikliklər haqqında məlumat verən dosent Yusif Şükürlü ŞREM-in Elmi katibi Elşən Abdurahmanovun öz ərizəsi əsasında tutduğu vəzifədən azad edilməsi barədə müraciət etdiyini bildirib, müraciətlə bağlı müzakirə aparılıb, E.Abdurahmanovun vəzifədən azad edilməsi haqqında qərar qəbul olunub. “Ekoloji biofizika” şöbəsinin elmi işçisi Vəfa Atayevanın Elmi katib vəzifəsinə təyin olunması ilə bağlı qərar qəbul olunub.
Həmçinin, səsvermə nəticələrinə əsasən elmi katib Vəfa Atayeva, baş mühasib Uğur Süleymanov və İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Reyhan Mənəfova Elmi şura üzvlərinə əlavə ediliblər.
2023-cü il “Heydər Əliyev ili” ilə bağlı Şəki REM tərəfindən nəşrə hazırlanan “Görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev və Şəki” kitabının ilkin variantının müzakirəsi məsələsi ilə bağlı Şəki REM-in “Tarix, arxeologiya və etnoqrafiya” şöbəsinin baş elmi işçisi, ped. elmləri doktoru, professor Firədun İbrahimov danışıb. Natiq çıxışında kitabın strukturu, burada yer alan fəsil və paraqraflar haqqında məlumat verib, həmçinin, Azərbaycanda istər Çar Rusiyası, istər Sovet hakimiyyəti dönəmində ipəkçiliyin prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu və Ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycana ilk hakimiyyəti dövründə ipəkçiliyin inkişafının xüsusilə diqqət mərkəzində saxlandığını, qeyd edilən bu və ya digər məsələlərin kitabda əks olunduğunu vurğulayıb.
“Şəki fəhləsi”, İpəkçi” qəzetləri və arxiv materialları əsasında məlumatların əldə olunması, selektiv seçmə və sistemləşdirmə məsələsi ilə bağlı məlumat “Elmi-texniki informasiya” şöbəsinin baş mütəxəssisi Günel Musayeva, “Sənədlərlə iş” şöbəsinin rəhbəri Namiq Abdurahmanov tərəfindən verilib. “Ədəbi-mədəni mühit, folklor və etnoqrafiya” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, f.üzrə fəlsəfə doktoru, dos. Kamil Adışirinov “Şəki fəhləsi”, İpəkçi” qəzetləri və arxiv materiallarından əldə olunan məlumatların sistemləşdirildiyini, elmi təhlilə cəlb olunduğunu və oktyabr ayının sonuna təhvil veriləcəyini diqqətə çatdırıb.
“Landşaftşünaslıq” şöbəsinin rəhbəri, geol.ü.f.d. Hüseyn Mustafabəyli “Azərbaycanın Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrinin təbii resurslarının landşaft-dioqnostik xüsusiyyətləri” adlı kitabın strukturunu nəzərə çatdırıb. Qeyd edib ki, kitabın yazılmasında bölgələrin iqlim, relyef, hidroloji, torpaq və bitki örtüyünün səciyyəvi xüsusiyyətləri nəzərə alınıb və kitab 2023-cü ilin sonunadək elmi ictimaiyyətə təqdim olunacaq.
Şəki REM-in 50 illik yubileyi ilə bağlı nəşrə hazırlanan kitablar haqqında “Elmi-texniki informasiya” şöbəsinin baş mütəxəssisi Günel Musayeva məlumat verərək bildirib ki, bu il ərzində Şəki REM-də 6 kitab çapı nəzərdə tutulub, bunlardan ikisi artıq nəşr olunub, digər 4 kitab isə bu ilin sonuna qədər nəşr olunacaqdır.
“İctimaiyyətlə əlaqələr” şöbəsinin rəhbəri Reyhan Mənəfova Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar “Heydər Əliyev və “Azərbaycançılıq” ideyalarının daha dərindən öyrənilməsi” mövzusunda tədbirin 2023-cü ilin sentyabr ayının sonunda təşkil edilə biləcəyini nəzərə çatdırıb, tədbirin təşkil olunması barədə müvafiq qərar qəbul edilib.

Sep 14, 2023 | 12:00
On September 14, 2023 the next Scientific Council of ANAS, Sheki Regional Scientific Center was held. The director of Sheki RSC, PhD on Physics, Docent Y.H.Shukurlu wished success to the work of Scientific Council and introduced the participants to the agenda. The agenda was voted and adopted.
Y.Shukurlu informed about the first issue on the agenda- the changes in the structure of Scientific Council, he also informed the scientific secretary of ANAS, Sheki RSC E.Abdurahmanov’s appeal about releasing his position and the discussions were held, and the decision was adopted. The scientific worker of “Ecological biophysics” department Vafa Atayeva was appointed as a scientific secretary.
In relation to the discussion of the initial version of the book "Outstanding statesman Heydar Aliyev and Shaki" prepared by Sheki RSC in connection with the "Year of Haydar Aliyev" in 2023, the senior researcher of the "History, archeology and ethnography" department of Sheki RSC, PhD on pedagogy, professor Firadun Ibrahimov gave information about the structure of the book, the chapters and paragraphs contained in it, and also said that sericulture was one of the priority directions in Azerbaijan, whether during the period of Tsarist Russia or Soviet rule, and that the development of sericulture was especially focused on during the first reign of the national leader Heydar Aliyev in Azerbaijan.
Information on the issue of obtaining, selective selection and systematization of information based on the newspapers "Sheki Fehlesi", İpekchi" and archival materials was given by Gunel Musayeva, the chief specialist of the "Scientific and technical information" department, and Namig Abdurahmanov, the head of the "Work with documents" department. Leading researcher of "Literary-cultural environment, folklore and ethnography" department, PhD on philology, docent Kamil Adishirinov pointed out that the information obtained from "Sheki Fehlesi", "Ipekchi" newspapers and archival materials has been systematized, involved in scientific analysis and will be handed over at the end of October.
Head of the "Landscape" department, PhD on geol-min Huseyn Mustafabayli brought to mind the structure of the book "Landscape-diagnostic characteristics of the natural resources of Karabakh and Eastern Zangezur regions of Azerbaijan". He noted that the characteristic features of climate, relief, hydrology, soil and vegetation of the regions were taken into account in the writing of the book, and the book will be presented to the scientific community by the end of 2023.
Gunel Musayeva, chief specialist of the "Scientific and technical information" department, informed about the books prepared for publication in connection with the 50th anniversary of Sheki RSC and said that 6 books are planned to be printed in Sheki RSC this year, two of which have already been published, the other 4 the book will be published by the end of this year.
Reyhan Manafova, the head of the "Public relations" department, noted that the event on "Deep study of Heydar Aliyev and the ideas of "Azerbaijanism"" in connection with the 100th anniversary of Haydar Aliyev, could be organized at the end of September 2023, and a corresponding decision was made to organize the event.