Avg 23, 2023 | 12:00
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Ekoloji coğrafiya” şöbəsində şimal-qərb bölgəsinin ekosistemlərinin araşdırılması, ekoturizm potensialının öyrənilməsi istiqamətində aparılan elmi-tədqiqat işləri nəticəsində mühüm elmi yenilik əldə olunub.
Belə ki, 2023-cü ilin avqust ayında “Ekoloji coğrafiya” şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən aparılan monitorinq zamanı Kiş çayının Damarçın qolunun sağ sahilində yerləşən “Meşəbaşı” şəlaləsi qeydə alınıb. “Ekoloji coğrafiya” şöbəsinin rəhbəri Yusif Rəhimovun verdiyi məlumata görə, yerli əhali tərəfindən “Meşəbaşı” adlandırılan bu şəlalə dəniz səviyyəsindən 1696 m hündürlükdə yerləşir, 13 metr hündürlükdən tökülür, hələlik elmi mənbələrdə qeydə alınmayıb. Meşəbaşı şəlaləsi bol sulu olması ilə yanaşı, öz bənzərsizliyi ilə regionda ekoturizmin inkişaf etdirilməsi baxımından perspektivli təbiət abidəsidir. Meşəbaşı şəlaləsi AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Ekoloji coğrafiya” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Qafqaz Ağabalayev tərəfindən 2023-cü ildə Kiş çayı və qolları üzərində aparılan tədqiqatlar zamanı qeydə alınıb.
Meşəbaşı şəlaləsi haqqında məlumatlar 2023-cü il avqust ayının 22-də “Vikipediya” azad ensiklopediyasında yerləşdirilib. Məqalə “Vikipediya”da AMEA Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsinin təşkilati dəstəyi ilə Azərbaycan və ingilis dillərində yaradılıb.

Aug 23, 2023 | 12:00
An important scientific innovation has been achieved as a result of scientific-research works conducted in the "Ecological geography" department of Sheki Regional Scientific Center of ANAS in the direction of researching the ecosystems of the northwestern region and studying the potential of ecotourism.
Thus, in August 2023, during the monitoring carried out by the employees of "Ecological Geography" department, the "Meshebashi" waterfall, located on the right bank of the Damarchin branch of the Kish River, was recorded. According to Yusif Rahimov, the head of "Ecological Geography" department, this waterfall, called "Meshebashi" by the local population, is located at an altitude of 1696 m above sea level, falls from a height of 13 meters, and has not yet been recorded in scientific sources. Meshebashi waterfall is a promising natural monument for the development of ecotourism in the region, in addition to its abundance of water. Meshebashi waterfall was recorded by Gafgaz Agabalayev, Ph.D. in geography, the leading researcher of "Ecological Geography" department of Sheki Regional Scientific Center of ANAS in 2023 during the research conducted on the Kish River and its tributaries.
Information about Meshebashi waterfall was posted on the free encyclopedia "Wikipedia" on August 22, 2023. The article was created in "Wikipedia" in Azerbaijani and English languages with the organizational support of "Electronic Academy" department of the Presidium of ANAS.