Avg 01, 2023 | 04:00
shrem.az science.gov.az saytına istinadən xəbər verir ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutu tərəfindən Beşbarmaq dağında aparılan arxeoloji qazıntı işləri ilə tanış olub.
Qazıntı aparılan ərazidə arxeoloqlarla görüşən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan tarixinin dərindən və hərtərəfli araşdırılıb öyrənilməsində arxeoloji tədqiqatların böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Ölkə Prezidenti İlham Əliyevin Azərbaycan elmi qarşısında qoyduğu vəzifələrdən irəli gələrək Akademiyada məqsədyönlü və geniş islahatların davam etdirildiyini, müasir çağırışlara cavab verən bir sıra yeni elmi istiqamətlər üzrə tədqiqatlara start verildiyini diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli arxeologiya elminin tarix, antropologiya, etnoqrafiya və digər elm sahələri ilə qarşılıqlı şəkildə öyrənilməsinin elmlərarası əlaqələrin inkişaf etdirilməsinə böyük töhfə verəcəyini qeyd edib. Artıq bütün istiqamətlərdə ölkəmizin milli maraqlarına, müasir reallıqlarına cavab verən, yeniləşməyə inamla qədəm qoymuş Akademiyada digər sahələrlə yanaşı, arxeologiya və tarix elmləri üzrə də bir sıra vacib qərarların qəbul edildiyini, elmi tədqiqat müəssisələrinin daxili imkanları hesabına, heç bir maliyyə vəsaiti tələb olunmadan təkmilləşdirilmiş yeni strukturların yaradıldığını bildirən AMEA rəhbəri Akademiyada mühüm elmi nəticələrin əldə ediləcəyinə, bu istiqamətdə arxeologiyanın da mühüm rol oynayacağına əminliyini ifadə edib.
Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru v.i.e., tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev Akademiyanın fəaliyyət göstərdiyi 78 il ərzində AMEA prezidentinin ilk dəfə olaraq arxeoloji qazıntı işləri ilə əyani tanış olduğunu xüsusi vurğulayaraq, akademik İsa Həbibbəyliyə Beşbarmaq dağında fəaliyyət göstərən ekspedisiya haqqında ümumi məlumat verib.
Dövlət Turizm Agentliyinin Qoruqları İdarəetmə Mərkəzinin sədrinin müşaviri Elşən Mustafayev isə Beşbarmaq qoruğunun ərazisindəki tarixi yerlər və burada gəzinti, eləcə də dini ziyarət üçün yaradılmış yeni əlverişli şərait barədə ətraflı söz açıb.
Beşbarmaq arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri, Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun böyük elmi işçisi Sevinc Hüseynova və arxeoloq, tarix elmləri doktoru Səfər Aşurov ərazidə aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı aşkara çıxarılmış qədim tarixi yaşayış yerləri və burada tapılmış maddi mədəniyyət nümunələri haqqında əhatəli məlumat veriblər.
Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 8 iyun 2020-ci il tarixli sərəncamı ilə “Beşbarmaq dağı Dövlət, Tarix-Mədəniyyət və Təbiət qoruğu”nun yaradılması Beşbarmaq dağının arxeoloji cəhətdən öyrənilməsinə geniş imkan yaradıb. Dövlət Turizm Agentliyi və AMEA Arxeologiya Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutu arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən 2020-ci ildən qoruq ərazisində arxeoloji tədqiqatlara başlanılmış və bu gün də davam etdirilən arxeoloji tədqiqatların nəticəsində bir sıra vacib elmi nəticələr əldə edilib.
Qeyd edilib ki, Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun böyük elmi işçisi Sevinc Hüseynovanın rəhbərlik etdiyi Beşbarmaq arxeoloji ekspedisiyası tərəfindən Dövlət Turizm Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə qoruq ərazisində ilk dəfə aparılan elmi tədqiqatların əsas məqsədi Beşbarmaq qalasının, müdafiə səddinin və digər tikililərin memarlıq xüsusiyyətlərini, dövrünü müəyyənləşdirməkdən ibarətdir. Arxeoloji tədqiqatlar nəticəsində müəyyən edilib ki, həm I terras, həm də II terras qala divarı ilə əhatə olunub. Narınqalanın daxilindəki tikililər açılaraq müəyyən elmi nəticələr əldə edilib. Taxçası, buxarısı olan dördkünc planda inşa edilmiş tikililər tikinti xüsusiyyətinə və tikinti materialına görə bir-birindən o qədər də fərqlənmir. 17 otaq I terrasda, 4 otaq isə II terrasda aşkar edilərək tədqiqata cəlb edilib. Əldə edilmiş arxeoloji materialların əsasən orta əsrlərə aid olmasına baxmayaraq, Erkən Tunc dövrünün xarakterik xüsusiyyətini əks etdirən maddi mədəniyyət nümunələri də aşkar edilib ki, bu da eradan əvvəl III minillikdən Beşbarmaq dağının bölgədə məskunlaşan əhalinin sitayiş məskəni olduğunu göstərir.
Çöl tədqiqatları üzrə iş şəraiti ilə tanış olaraq, qazıntı yerlərinə və burada tapılmış maddi mədəniyyət nümunələrinə baxış keçirildikdən sonra AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli arxeoloqlara həmişə hərtərəfli dəstək göstəriləcəyini bildirərək institut rəhbərliyinə müvafiq tövsiyə və tapşırıqlarını verib. Növbəti mövsümdə ekspedisiyaların tərkibi formalaşdırılarkən hərəsində bir nəfər olmaqla antropoloq və etnoqrafın da daxil edilməsini məqsədəuyğun hesab edən AMEA rəhbəri bunun da yeni elmi məktəblərin yaranmasına gətirib çıxaracağaına əminliyini ifadə edib.
Həmçinin builki arxeoloji qazıntı mövsümü başa çatdıqdan sonra AMEA-da ilk dəfə təşkil olunacaq arxeoloqların yekun konfransında ölkə ərazisində fəaliyyət göstərmiş bütün arxeoloji ekspedisiyaların, o cümlədən Beşbarmaq dağında qazıntı işləri aparan qrupun da hesabatlarının təqdim ediləcəyi, arxeoloji qazıntılar zamanı aşkara çıxarılmış maddi mədəniyyət nümunələrindən ibarət sərginin keçiriləcəyi vurğulanıb, nümayiş olunacaq yeni tapılmış eksponatlara dair dolğun xarakteristikaların işlənib hazırlanması tapşırılıb.

Aug 01, 2023 | 04:00
Shrem.az reports with reference to the website science.gov.az that the president of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli got acquainted with the archaeological excavations conducted by the Institute of Archeology, Ethnography and Anthropology of ANAS on Beshbarmag mountain.
Academician Isa Habibbeyli, president of ANAS, who met with archaeologists in the area of excavation, emphasized that archaeological research is of great importance in the deep and comprehensive study of the history of Azerbaijan.
Academician Isa Habibbayli pointed out that based on the tasks set by the President of the country Ilham Aliyev for Azerbaijani science, purposeful and extensive reforms are being continued in the Academy, researches on a number of new scientific directions that respond to modern challenges have been started. He noted that studying it in this way will make a great contribution to the development of inter-science relations. In the Academy, which already responds to the national interests and modern realities of our country in all directions, and has confidently embarked on innovation, a number of important decisions have been made in archeology and historical sciences, along with other fields, new structures that have been improved at the expense of the internal capabilities of scientific research institutions, without requiring any financial resources. The head of ANAS, stating that it was created, expressed his confidence that important scientific results will be achieved at the Academy, and that archeology will play an important role in this direction.
Director of the Institute of Archaeology, Ethnography and Anthropology v.i.e., Doctor of Philosophy in History, Associate Professor Farhad Guliyev gave general information about the expedition on Beshbarmag mountain to Academician Isa Habibbeyli, emphasizing that the President of ANAS was first-hand acquainted with archaeological excavations during the 78 years of the Academy's existence. .
Elshan Mustafayev, the adviser to the chairman of the Reserves Management Center of the State Tourism Agency, spoke in detail about the historical places in Beshbarmag Reserve and the new favorable conditions created for walking and religious pilgrimage.
Sevinj Huseynova, head of the Beshbarmag archaeological expedition, senior researcher of the Institute of Archaeology, Ethnography and Anthropology, and Safar Ashurov, archaeologist, doctor of historical sciences, gave comprehensive information about the ancient historical settlements discovered during the archaeological excavations in the area and the examples of material culture found there.
It was reported that the creation of "Beshbarmag Mountain State, Historical-Cultural and Nature Reserve" by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on June 8, 2020 created a wide opportunity for the archaeological study of Beshbarmag Mountain. According to the agreement signed between the State Tourism Agency and the Institute of Archeology, Ethnography and Anthropology of ANAS, archaeological research has been started in the territory of the reserve since 2020, and a number of important scientific results have been obtained as a result of the archaeological research, which continues today.
It was noted that the main goal of the first scientific research conducted in the reserve territory by the Beshbarmag archaeological expedition led by Sevinj Huseynova, a senior researcher of the Institute of Archeology, Ethnography and Anthropology, with the financial support of the State Tourism Agency, is to determine the architectural features and period of the Beshbarmag fortress, defensive wall and other buildings. . As a result of archaeological research, it was determined that both Terrace I and Terrace II were surrounded by the fortress wall. Buildings inside Naringala were opened and certain scientific results were obtained. Buildings built in a quadrangular plan with a corner and a chimney do not differ much from each other in terms of construction features and construction materials. 17 rooms were found on the first terrace, and 4 rooms were found on the second terrace and were included in the study. Despite the fact that the obtained archaeological materials mainly belong to the Middle Ages, examples of material culture reflecting the characteristic feature of the Early Bronze Age were also discovered, which indicates that Beshbarmag mountain was a place of worship for the people living in the region from the 3rd millennium BC.
Having familiarized himself with the working conditions for field research, after inspecting the excavation sites and the material culture samples found here, the president of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, stated that archaeologists will always be fully supported and gave appropriate recommendations and tasks to the management of the institute. While forming the composition of the expeditions in the next season, the head of ANAS considered it appropriate to include an anthropologist and an ethnographer, one person each, and expressed confidence that this would lead to the creation of new scientific schools.
Also, after the end of this year's archeological excavation season, it was organized for the first time in ANAS