Yan 19, 2017 | 12:24
AMEA-sı Şəki Regional Elmi Mərkəzində 20 Yanvar faciəsinin ildönümü ilə bağlı tədbir keçirilib. Tədbirdə çıxış edən ŞREM-in əməkdaşı Yusif Rəhimov deyib ki, 27 il əvvəl bacı və qardaşlarımız Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinə nail olması üçün canlarından keçiblər. Onun sözlərinə görə, nəinki 20 Yanvar, o cümlədən Qarabağ uğrunda gedən döyüşlərdə şəhidlik zirvəsinə ucalanların həyatı müasir gənclik üçün örnəkdir: “Milli və mənəvi dəyərlərimizin mühafizə olunmasında, gənc nəslə çatdırılmasında dövlətimizlə yanaşı, mənəviyyat adamları, ziyalılar da əlindən gələni etməlidir”.
Hüseyn Mustafabəyli öz fikirlərini belə ifadə etdi: “20 Yanvar faciəsi əslində Azərbaycanda vətəndaş müharibəsi etmək istəyənlərin planlarının başlanğıcı idi”. Natiq öz nitgində o zaman yaşadığı hadisələrdən, xalqımızın başına gətirilən müsibətlərdən danışdı.
ŞREM-in müdüri Yusif Şükürlü çıxış edərək, qanlı 20 yanvar hadisələri barədə məlumat verib və həmin hadisələr zamanı sovet qoşunları tərəfindən böyük sayda günahsız insanın amansızcasına qətlə yetirildiyini bildirib. O qeyd edib ki, bu qəddarlığı həyata keçirən sovet rejimi Azərbaycan xalqının azadlıq arzularını boğmaq niyyətində olsa da, öz məqsədinə çata bilməyərək, tam iflasa uğrayıb və Azərbaycan öz dövlət müstəqilliyini tezliklə bərpa edib.
Müstəqilliyinin bərpasından keçən dövr ərzində Azərbaycanın sürətlə inkişaf etdiyini vurğulayan natiq, Azərbaycanın mövqelərinin həm regional, həm də qlobal səviyyədə möhkəmləndiyini deyib və ölkənin müstəqilliyinin güclü və dönməz xarakter aldığını diqqətə çatdırıb.

Jan 19, 2017 | 12:24
The event related to the anniversary of January 20 has been realized in ANAS, Sheki Regional Scientific Center. Yusif Rehimov, employee of SRSC, said that, our sisters and brothers gave their lives for the independence of Azerbaijan 27 years ago. To him, the life of martyrs not only 20 January, but also in the battles for Karabakh is an example for the youth: “"protection and delivering of national and moral values to the young generation, as well as our state, spirituality and intellectual people have to do their best".
Hussein Mustafabeyli expressed his opinion like that: "In fact, the tragedy of January 20 was the beginning of the plans of those who want the civil war in Azerbaijan". The orator spoke about the events of that time, the tragedy of people.
The director of SRSC Yusif Shukurlu informed about January 20, and spoke about the assassinates of many sinless people by soviet troops. He noted that, although the soviet regime wanted to drown independence dreams of Azerbaijan people, he didn’t achieve his wish, and Azerbaijan retrieved its independence.
The orator who accented the development of Azerbaijan during the period of restoration of independence, said about the strengthing of the position of Azerbaijan in both regional and global level and being strong and firm of independence of the country.