Qax şəhərindəki 28 May küçəsinin 1-ci döngəsi görənlərin diqqətini cəlb edir
Sakinlərin təşəbbüsü ilə abadlaşdırılan döngədə məişət tullantılarından gül və dibçək qabları düzəldilərək gözəl mənzərə, səliqə-sahman yaradılıb.
AZƏRTAC-ın bölgə müxbiri xəbər verir ki, sakinlər divarları boyayıb, tullantı materiallarından dibçəklər hazırlayaraq rəngbərəng güllər əkiblər. Bu fərqli mənzərə yoldan keçənlərin marağına səbəb olur.
Sakin Ramazan Allahverdiyevin bu təşəbbüsünə qonşular da qoşulublar. "Bu işə üç il əvvəl divarları ağartmaqla başladım. Gördüm ki, çox qəşəng alınır. Sonra gül əkməyə qərar verdim. Əvvəlcə öz qapımın ağzında əkdim, bəzilərini qablara yerləşdirib divardan asdım. Yavaş-yavaş bütün küçəni bəzədik. Qonşularım da mənə qoşuldu, asudə vaxt tapan kimi birlikdə çalışdıq", - deyə R.Allahverdiyev bildirib.
Məhəllə sakinləri yaşadıqları döngəni fəxrlə "Çiçəkli küçə" adlandırır və təmizliyə ciddi riayət edirlər.
Sakinlərin bu nəcib təşəbbüsü Qax Şəhər Bələdiyyəsi tərəfindən də yüksək qiymətləndirilir. Bələdiyyə sədrinin müavini Fərhad Fərhadov sakinlərin bu addımını yüksək vətəndaşlıq mövqeyinin göstəricisi hesab edir: "Bu abadlıq təkcə gözəllik deyil. Bu, həm də insanların rahatlığı, təmiz nəfəs alması və antisanitariyanın qarşısının alınmasıdır. Belə təmiz hava olan yerdə infeksiyalar və xəstəliklər də az olar. Biz bələdiyyə olaraq abad məhəllə və küçələrin yaradılması məsələsini dəfələrlə müzakirə etmişik. Lakin 28 May küçəsinin 1-ci döngəsində yaşayan sakinlərin atdığı bu addım hamı üçün əsl örnəkdir. Biz bu cür təşəbbüsləri ürəkdən alqışlayır və sakinlərə hər cür dəstək verməyə hazırıq".
F.Fərhadov onu da əlavə edib ki, sakinlərin bu xeyirxah təcrübəsinin şəhərin digər küçə və döngələrində də tətbiq olunması üçün təkliflər irəli sürülüb, hətta bir sıra məhəllə komitələrinin rəhbərləri bu nümunəvi işlə yerində tanış olublar.

The 1st corner of 28 May Street in Gakh city attracts the attention of onlookers
A beautiful landscape and neatness have been created on the corner, which was renovated at the initiative of residents, by making flower pots from household waste.
AZERTAC's regional correspondent reports that residents painted the walls, made pots from waste materials and planted colorful flowers. This unique sight arouses the interest of passers-by.
Neighbors have also joined this initiative of resident Ramazan Allahverdiyev. "I started this work three years ago by whitewashing the walls. I saw that it turned out very stylish. Then I decided to plant flowers. First, I planted them at my doorstep, put some in pots and hung them on the wall. Slowly, we decorated the entire street. My neighbors also joined me, and we worked together as soon as we had free time," said R. Allahverdiyev.
The residents of the neighborhood proudly call the corner they live in "Flower Street" and strictly observe cleanliness.
This noble initiative of the residents is also highly appreciated by the Gakh City Municipality. Deputy Mayor Farhad Farhadov considers this step of the residents an indicator of high civic position: "This improvement is not only beauty. It is also about people's comfort, clean breathing and prevention of unsanitary conditions. Where there is such clean air, there are fewer infections and diseases. As a municipality, we have repeatedly discussed the issue of creating improved neighborhoods and streets. However, this step taken by the residents living on the 1st corner of 28 May Street is a real example for everyone. We wholeheartedly welcome such initiatives and are ready to provide all kinds of support to the residents." F. Farhadov also added that proposals have been put forward to apply this good practice of the residents to other streets and corners of the city, and even the heads of a number of neighborhood committees have familiarized themselves with this exemplary work on site.