Zaqatalanın Mamrux və Çobankol kəndlərində folklor ekspedisiyası keçirilib
30.06.2026-cı il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Ədəbi-mədəni mühit və folklor şöbəsinin əməkdaşları - şöbə müdiri, fil.ü.f.d. İradə Yusifova, elmi işçi Tural Adışirinov və mərkəzin əməkdaşı Şahmar Babayev Zaqatala rayonunun Mamrux və Çobankol kəndlərində folklor ekspedisiyasında olublar.
Ekspedisiya iştirakçıları əvvəlcə Mamrux kənd tam orta məktəbin direktoru Vəsilə Hacıyeva, tarix müəllimi Sakit Həsənov, ibtidai sinif müəllimi Güləndar Davudova və təsviri incəsənət müəllimi Əhməd Davudovla görüşərək bölgənin folklor irsi ilə bağlı söhbətlər aparıb, müxtəlif folklor nümunələri toplayıblar.
Daha sonra ekspedisiya üzvləri Çobankol kəndində kənd üzrə icra nümayəndəsi Tacəddin Cumayev və onun müavini Murad Nurullayevin iştirakı və dəstəyi ilə kəndin ağsaqqal sakinləri Şakir İbrahimov və Münasib Abdullayevlə görüşüblər. Görüş zamanı bölgənin tarixi, mədəni irsi və ədəbi mühiti ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, yerli folklor, adət-ənənələr və mədəni yaddaşın qorunması məsələləri müzakirə olunub

A folklore expedition was held in Mamrukh and Chobankol villages of Zagatala
On 30.06.2026, employees of the Literary and Cultural Environment and Folklore department of Sheki Regional Scientific Center of ANAS - head of the department, PhD Irada Yusifova, research worker Tural Adishirinov and employee of the center Shahmar Babayev visited Mamrukh and Chobankol villages of Zagatala district on a folklore expedition.
The expedition participants first met with the director of Mamrukh village secondary school, Vasila Hajiyeva, history teacher Sakit Hasanov, primary school teacher Gulendar Davudova and fine arts teacher Ahmed Davudov, talked about the folklore heritage of the region, and collected various folklore samples.
Then, in Chobankol village, with the participation and support of the village executive representative Tajeddin Jumayev and his deputy Murad Nurullayev, the expedition members met with the village elders Shakir Ibrahimov and Munasib Abdullayev. During the meeting, a broad exchange of views was held on the region's historical, cultural heritage and literary environment, and issues of local folklore, traditions and the preservation of cultural memory were discussed.