İyn 29, 2026 | 02:45
29 iyun 2026-cı il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin 3 saylı Elmi Şura iclası keçirilib.
İclasda 14 nəfər Elmi Şura üzvü, şöbə rəhbrləri və elmi işçilər iştirak ediblər.
Şəki REM-in direktoru, fil.e.d., dos.Kamil Adışirinov Elmi Şura üzvlərini gündəlikdə duran məsələlərlə tanış edib. Gündəliyə daxil edilən məsələlər səsə qoyularaq yekdilliklə qəbul olunub.
İclasın ilk məsələsi "AMEA Rəyasət Heyətinin 01 iyun 2026-cı il tarixli 14/1 və 14/2 saylı qərarlarına dair Şəki REM-in AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim etdiyi 2026-cı ilin birinci yarımili üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyət hesabatının yekunları haqqında" Kamil Adışirinov məlumat verib.
Direktor hesabat dövründə mərkəzin elmi bölmələrinin təsdiq olunmuş tematik planlara uyğun fəaliyyət göstərdiyini, regionun təbii ehtiyatlarının, biomüxtəlifliyinin, tarixinin, arxeologiyasının, folklorunun və mədəni irsinin öyrənilməsi istiqamətində tədqiqatların davam etdirildiyini bildirib, Şəki REM-in 2026-cı ilin birinci yarımili üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunan hesabatın müsbət qiymətləndirildiyini, qənaətbəxş hesab edildiyini nəzərə çatdırıb.
Direktor bildirib ki, bununla yanaşı, AMEA Rəyasət Heyətindən gələcək fəaliyyət üçün tədqiqatların keyfiyyətinin yüksəldilməsi, beynəlxalq elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi, yüksək impakt faktorlu jurnallarda nəşrlərin sayının artırılması və əldə olunan elmi nəticələrin tətbiqinin genişləndirilməsi istiqamətində müvafiq tövsiyələr verilib.
O, qarşıya qoyulan vəzifələrin bundan sonra da vaxtında və keyfiyyətlə yerinə yetiriləcəyinə, elmi fəaliyyətin səmərəliliyinin daha da artırılacağına və regionun sosial-iqtisadi inkişafına xidmət edən tədqiqatların uğurla davam etdiriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonra Şəki REM-in elmi katibi Vəfa Atayeva gündəliyin ikinci məsələsi – "AMEA Rəyasət Heyətində hesabatların rəqəmsallaşdırılması və yeni modeldə tətbiqi haqqında" məlumatla çıxış edib.
O bildirib ki, AMEA-da elmi müəssisələrin fəaliyyət hesabatlarının hazırlanması, təqdim olunması və qiymətləndirilməsi prosesinin müasir rəqəmsal platforma üzərindən həyata keçirilməsini nəzərdə tutan yeni model tətbiq olunur. Yeni yanaşmanın əsas məqsədi elmi və elmi-təşkilati fəaliyyət göstəricilərinin vahid elektron bazada toplanması, hesabatların hazırlanmasının operativliyinin artırılması, məlumatların şəffaflığının və dəqiqliyinin təmin edilməsi, həmçinin statistik təhlillərin daha səmərəli aparılmasıdır.
Vəfa Atayeva qeyd edib ki, yeni rəqəmsal sistem hesabatların vahid standart əsasında hazırlanmasına və elektron qaydada arxivləşdirilməsinə imkan verəcək. O, həmçinin Şəki REM-də 2027-ci il üçün yeni hesabat modelinin tətbiqi istiqamətində zəruri təşkilati tədbirlərin görüləcəyini, əməkdaşların rəqəmsal platformadan səmərəli istifadəsinin təmin olunacağını və hesabatların yeni tələblərə uyğun hazırlanacağını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Şəki REM-də təhkim edilmiş dissertantların dissertasiya işlərinin cari vəziyyəti müzakirə olunub. Dissertantlar- Vəfa Atayeva, Ayşən Salmanova, Təranə Abdullayeva və Aygün İsmayılova tədqiqat işlərinin gedişi, əldə olunan elmi nəticələr və qarşıda duran vəzifələr barədə məlumat veriblər.
Elmi Şura üzvləri tədqiqatların keyfiyyətinin yüksəldilməsi, beynəlxalq elmi bazalarda indeksləşən jurnallarda məqalələrin sayının artırılması və dissertasiya işlərinin başa çatdırılması ilə bağlı tövsiyələrini səsləndiriblər.
Kamil Adışirinov qeyd edib ki, Şəki Regional Elmi Mərkəzdə dissertantların elmi fəaliyyətinə mütəmadi nəzarət edilir, onların yüksəkixtisaslı elmi kadr kimi formalaşması və dissertasiya işlərini uğurla başa çatdırmaları üçün zəruri elmi-metodiki dəstək göstərilir.
Müzakirə olunan məsələlər üzrə müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Cari məsələlərin müzakirəsi zamanı fil.ü.f.d., dos. Ulduz Mürşüdovanın tərtib etdiyi "Azərbaycan nağılları (Şəki və ətraf kəndləri)" adlı kitabı müzakirə olunaraq elmi baxımdan yüksək qiymətləndirilib və çapı məqsədəuyğun hesab edilərək nəşrə tövsiyə olunub.

The next Scientific Council meeting was held in Sheki Regional Scientific Center
On June 29, 2026, the 3rd Scientific Council meeting of Sheki Regional Scientific Center of ANAS was held.
The meeting was attended by 14 members of the Scientific Council, heads of departments and scientific workers.
The director of Sheki RSC, Doctor of Philology, docent Kamil Adishirinov introduced the members of the Scientific Council to the issues on the agenda. The issues included in the agenda were put to a vote and unanimously adopted.
Kamil Adishirinov reported about the first issue of the meeting was "On the results of the scientific and scientific-organizational activity report submitted by Sheki RSC to the Presidium of ANAS for the first half of 2026 regarding the decisions No. 14/1 and 14/2 of the Presidium of ANAS dated June 01, 2026".
The director stated that during the reporting period, the scientific departments of the center operated in accordance with the approved thematic plans, and research was continued to study the natural resources, biodiversity, history, archeology, folklore and cultural heritage of the region. He noted that the report submitted to the Presidium of ANAS on the scientific and scientific-organizational activities of Sheki RSC for the first half of 2026 was positively assessed and considered satisfactory.
The director stated that, in addition, the Presidium of ANAS provided relevant recommendations for future activities in the direction of improving the quality of research, expanding international scientific cooperation, increasing the number of publications in high-impact journals, and expanding the application of the obtained scientific results.
He expressed his confidence that the tasks set will continue to be fulfilled in a timely and high-quality manner, the efficiency of scientific activity will be further increased, and research serving the socio-economic development of the region will be successfully continued.
Then, the scientific secretary of Sheki RSC, Vafa Atayeva, made a presentation on the second issue of the agenda - "On the digitalization of reports in the Presidium of ANAS and their application in a new model."
She said that a new model is being applied in ANAS, which envisages the implementation of the process of preparing, presenting and evaluating activity reports of scientific institutions on a modern digital platform. The main goal of the new approach is to collect scientific and scientific-organizational activity indicators in a single electronic database, increase the efficiency of preparing reports, ensure transparency and accuracy of data, as well as conduct more efficient statistical analysis.
Vafa Atayeva noted that the new digital system will allow reports to be prepared on the basis of a single standard and archived electronically. She also noted that the necessary organizational measures will be taken in Sheki RSC to implement a new reporting model for 2027, ensure the effective use of the digital platform by employees, and prepare reports in accordance with new requirements.
Then, the current status of the dissertations of the dissertations of the dissertations awarded in Sheki RSC was discussed. Dissertation candidates - Vafa Atayeva, Ayshan Salmanova, Tarana Abdullayeva and Aygun Ismayilova provided information on the progress of their research work, the scientific results achieved and the tasks ahead.
The members of the Scientific Council voiced their recommendations on improving the quality of research, increasing the number of articles in journals indexed in international scientific databases and completing dissertations.
Kamil Adishirinov noted that Sheki Regional Scientific Center regularly monitors the scientific activities of dissertation candidates, provides them with the necessary scientific and methodological support for their formation as highly qualified scientific personnel and successfully completing their dissertations.
Relevant decisions were made on the issues discussed.
During the discussion of current issues, the book "Azerbaijani Fairy Tales (Sheki and Surrounding Villages)" compiled by docent Ulduz Murshudova was discussed and highly evaluated from a scientific point of view, and its publication was considered expedient and recommended for publication.