AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Akademiya əməkdaşlarını 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə təbrik edib
May 28, 2026 | 10:00
Təbrikdə deyilir:
“Hörmətli Akademiya əməkdaşları!
Sizi xalqımızın dövlətçilik tarixinin ən parlaq və qürurverici səhifələrindən biri olan 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə səmimi-qəlbdən təbrik edir, hər birinizə möhkəm cansağlığı, firavanlıq, yeni uğurlar və nailiyyətlər arzulayıram.
1918-ci il mayın 28-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin elan olunması xalqımızın milli azadlıq və müstəqillik ideallarının təntənəsi, dövlətçilik ənənələrimizin bərpası və inkişafı baxımından mühüm tarixi hadisə olmuşdur. Şərqdə ilk parlamentli demokratik respublika kimi tarixə düşən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti qısa müddətdə xalqımızın milli kimliyinin formalaşdırılması, demokratik dəyərlərin təşəkkülü və müasir dövlətçilik prinsiplərinin yaradılması istiqamətində mühüm addımlar atmışdır. Heç şübhəsiz, Cümhuriyyətin həyata keçirdiyi islahatlar sovet hakimiyyətinin hökm sürdüyü 70 il ərzində xalqımızın azadlıq, müstəqillik və milli suverenlik arzularının yaşamasında özünün misilsiz təsirini göstərmişdir.
Müstəqilliyimizin bərpasından sonra ölkəmizin suverenliyinin möhkəmləndirilməsi və dövlətçiliyimizin inkişaf etdirilməsi istiqamətində Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən həyata keçirilən zəngin dövlət quruculuğu siyasəti Azərbaycanın davamlı inkişafının möhkəm təməlini yaratmışdır. Bu siyasi kurs Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilmiş, Vətən müharibəsi və lokal antiterror tədbirləri zamanı qazanılmış tarixi qələbələrlə Azərbaycanın dövlət suverenliyi tam bərpa olunmuş, bütün ölkə ərazisində dövlət bayrağımız dalğalandırılmışdır. Bu möhtəşəm zəfər çoxəsrlik zəngin dövlətçiliyə malik olan Azərbaycanın tarixinə Prezident İlham Əliyevin adı ilə daxil olmuş misilsiz hadisədir.
Heç şübhəsiz, bu gün Azərbaycan nəinki regionda, bütün dünyada söz sahibi ölkələrdən birinə çevrilmişdir və BMT səviyyəli konfranslara, forumlara yüksək səviyyədə ev sahibliyi etməsi bunun əyani göstəricisidir.
Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının kollektivi də dövlətimizin inkişafı yolunda durmadan çalışır, dövlət müstəqilliyimizin daha da möhkəmləndirilməsi, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması naminə öz səylərini əsirgəmir.
Hörmətli həmkarlar, bu əlamətdar gün münasibətilə bir daha hər birinizə möhkəm cansağlığı, yeni elmi nailiyyətlər və uğurlar arzulayıram.”

May 28, 2026 | 10:00
I sincerely congratulate you on May 28 - Independence Day, one of the brightest and proudest pages in the history of our people's statehood, and wish each of you good health, prosperity, new successes and achievements.
The proclamation of the Azerbaijan Democratic Republic on May 28, 1918, was an important historical event in terms of the triumph of the ideals of national freedom and independence of our people, the restoration and development of our statehood traditions. The Azerbaijan Democratic Republic, which went down in history as the first parliamentary democratic republic in the East, took important steps in a short time towards the formation of the national identity of our people, the formation of democratic values, and the establishment of modern statehood principles. Undoubtedly, the reforms implemented by the Republic had an unparalleled impact on the realization of our people's dreams of freedom, independence, and national sovereignty during the 70 years of Soviet rule.
After the restoration of our independence, the rich state-building policy implemented by the National Leader Heydar Aliyev in the direction of strengthening the sovereignty of our country and developing our statehood has created a solid foundation for the sustainable development of Azerbaijan. This political course was successfully continued by the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, with the historical victories gained during the Patriotic War and local anti-terrorist measures, the state sovereignty of Azerbaijan was fully restored, and our state flag was raised throughout the country. This magnificent victory is an unparalleled event that entered the history of Azerbaijan, which has a rich statehood for centuries, with the name of President Ilham Aliyev.
Undoubtedly, today Azerbaijan has become one of the countries that have a say not only in the region, but also in the whole world, and the fact that it hosts UN-level conferences and forums at a high level is a clear indication of this.
Today, the staff of the Azerbaijan National Academy of Sciences is also working tirelessly for the development of our state, sparing no effort for the further strengthening of our state independence and the protection of our national and spiritual values.
Dear colleagues, on this significant day, I would like to express my sincere gratitude to each of you once again. "I wish you good health, new scientific achievements and success."