Şəkinin Şin çayı hövzəsində intensiv yağıntılar ciddi fəsadlar yaradıb
2026-cı il mayın 21-də baş vermiş intensiv yağıntılar nəticəsində Şin çayı hövzəsində suyun səviyyəsi və həcmi kəskin şəkildə artıb. Yağıntılar zamanı Dostdağ dərəsindən gələn sel suları ətraf ərazilərə ciddi ziyan vurub.
Bu barədə shrem.az saytına AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Ekoloji coğrafiya şöbəsinin müdiri, coğ.ü.f.d. Qafqaz Ağabalayev məlumat verib.
O bildirib ki, hadisə zamanı şöbənin əməkdaşı Elvin Qarayev ərazidə müşahidələr apararaq sel sularının kənd təsərrüfatı və infrastruktur üçün yaratdığı riskləri qeydə alıb.
Şöbə müdiri, həmçinin Şəkinin Şin, Baş Göynük və Baş Layısqı kəndləri ərazilərinə dolu düşdüyünü və onun kənd təsərrüfatı və əkin sahələrinə ciddi zərər vurduğunu bildirib.
Qeyd edib ki, təbii hadisələr nəticəsində Şin çayının sahil hissəsində torpaq eroziyası, kənd daxili yollarda su basma halları da qeydə alınıb.
Qafqaz Ağabalayev vəziyyətin operativ qiymətləndirilməsi məqsədilə sahədə müşahidələrin davam etdirildiyini də bildirib.

May 22, 2026 | 10:00
As a result of intense rainfall on May 21, 2026, the water level and volume in the Shin River basin have increased sharply. During the rainfall, floodwaters from Dostdag Gorge caused serious damage to the surrounding areas.
This was reported to shrem.az by the head of the Ecological Geography Department of Sheki Regional Scientific Center of ANAS, Ph.D. in Geography Gafgaz Agabalayev.
He said that during the incident, an employee of the department, Elvin Garayev, conducted observations in the area and recorded the risks posed by floodwaters to agriculture and infrastructure.
The head of the department also reported that hail fell in the areas of Shin, Bash Goynuk and Bash Layisqi villages of Sheki and caused serious damage to agricultural and arable lands.
He noted that as a result of natural events, soil erosion in the coastal part of the Shin River and flooding of village roads were also recorded.
Qafqaz Agabalayev also stated that observations in the field are continuing in order to promptly assess the situation.