Balakəndə yeni erkən xristian məbədi aşkar edilib
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Tarix və epiqrafika şöbəsinin əməkdaşı tərəfindən Balakən rayonunun Mahamalar kəndi ərazisində aparılan tədqiqatlar zamanı yeni tarixi abidə — qədim məbəd aşkarlanıb. Şöbənin böyük elmi işçisi, t.ü.f.d. Akif Məmmədlinin verdiyi məlumata görə, ilkin tədqiqatlar aparılıb və abidənin erkən xristian dövrünə aid olduğu ehtimal edilir.
O, həmçinin məbədin memarlıq baxımından tək nefli quruluşa malik oıduğunu qeyd edib, vurğulayıb ki, tikili çöl tərəfdən düzbucaqlı formada inşa edilsə də, daxili hissədə mehrab oval görnüşü ilə seçilir. Abidə əsasən çay daşından tikilib.
Akif Məmmədlinin sözlərinə görə, məbədin bir hissəsi hazırda torpaq altında qalıb ki, bu da onun tam şəkildə öyrənilməsini çətinləşdirir. Bununla belə, aparılan ilkin müşahidələr abidənin mühüm tarixi əhəmiyyətə malik olduğunu göstərir.
Tarixçi alim qeyd edib ki, sözügedən məbəd bu günədək elmi ədəbiyyatda qeyd olunmayıb və rəsmi şəkildə qeydə alınmayıb. Araşdırmaların davam etdirilməsi və abidənin daha ətraflı öyrənilməsi planlaşdırılır.

Apr 30, 2026 | 12:00
During the research conducted by an employee of the department of History and Epigraphy of Sheki Regional Scientific Center of ANAS in the territory of Mahamalar village of Balakan district, a new historical monument - an ancient temple was discovered. According to the senior scientific worker of the department, PhD in history Akif Mammadli, preliminary research was conducted and it is assumed that the monument belongs to the early Christian period.
He also noted that the temple has a single-nave structure in terms of architecture, emphasizing that although the building is built in a rectangular shape from the outside, the altar in the interior is distinguished by its oval shape. The monument is built mainly of river stone.
According to Akif Mammadli, part of the temple is currently buried under the ground, which makes it difficult to study it fully. However, preliminary observations indicate that the monument has significant historical significance.
The historian noted that the temple in question has not been mentioned in scientific literature and has not been officially registered to this day. It is planned to continue research and study the monument in more detail.