Mingəçevir Dövlət Universitetinin tələbə və müəllimləri AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində elmi tədqiqatlara qoşulub
Apr 16, 2026 | 03:00
16 aprel 2026-cı il tarixində Mingəçevir Dövlət Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin Fizika və ekologiya kafedrasının əməkdaşları, magistrant və tələbələri AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində keçirilən elmi-tədqiqat prosesində iştirak ediblər.
Tədqiqat prosesində kafedra müdiri, fiz.ü.f.d., dosent Təranə Yusibova, bio.ü.f.d. Vüsalə Mustafayeva, baş müəllim Rayihə Ağayeva, həmçinin kafedranın digər əməkdaşları, magistrantlar və tələbələr yer alıblar.
Tədqiqat çərçivəsində Ekoloji biofizika və Bitkilərin biokimyası şöbələrində səth sularının hidrogeokimyəvi analizləri tələbələrə əyani şəkildə nümayiş etdirilib. Səth sularında anion və kationların tərkibi, bulanıqlıq və codluq kimi göstəricilərin müəyyən edilməsi prosesi kiçik elmi işçi Vəfa Məmmədli tərəfindən izah olunub və praktik olaraq göstərilib.
Ekoloji biofizika şöbəsinin fəaliyyət istiqamətinə uyğun olaraq “Ətraf mühitin mühafizəsi və təbii ehtiyatların, o cümlədən bioloji müxtəlifliyin tədqiqi və səmərəli istifadəsi” mövzusunda şöbə müdiri, kənd təsərrüfatı üzrə fəlsəfə doktoru İlqar İsmayılov və Elmi katib Vəfa Atayeva tərəfindən aparılan tədqiqatların aktuallığı, məqsədi və səmərəliliyi tələbələrə ətraflı şəkildə izah olunub.
Eyni zamanda, Bitkilərin biokimyası şöbəsinin müdiri Ayşən Salmanova rəhbərlik etdiyi “Regionlarda yabanı bitkilərin genetik ehtiyatlarının təbii areallarında tədqiqi, mühafizəsi, bərpası, çoxaldılması və səmərəli istifadəsi” istiqaməti üzrə aparılan tədqiqatlar haqqında iştirakçılara məlumatlar verib.
Vəfa Atayeva və Ayşən Salmanova həmçinin Mingəçevir Dövlət Universitetinin müəllimləri kimi elmi və tədris proseslərinin inteqrasiyasında fəal iştirak edərək, həyata keçirilən tədqiqatların tədris prosesində tətbiqi və tələbələr üçün əhəmiyyəti barədə məlumat veriblər.
Praktiki proses çərçivəsində şöbə əməkdaşları – böyük laborant Məryəm Mikayıllı və kiçik elmi işçi Fidan Babayeva tərəfindən tut ipəkqurdunun məhsulları, o cümlədən ipək lifinin əldə olunması üsulları əyani şəkildə nümayiş etdirilib.
Qeyd edək ki, həyata keçirilən bu praktiki proses tələbələrin biliklərinin möhkəmləndirilməsi, elmi-tədqiqat bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi və nəzəri biliklərin praktik tətbiqi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.

Students and teachers of Mingachevir State University joined scientific research in Sheki Regional Scientific Center of ANAS
Apr 16, 2026 | 03:00
On April 16, 2026, employees, graduate students and students of the Department of Physics and Ecology of the Faculty of Engineering of Mingachevir State University participated in the scientific research process held in Sheki Regional Scientific Center of ANAS.
The head of the department, PhD in physics, docent Tarana Yusibova, PhD in biology Vusala Mustafayeva, senior lecturer Rayiha Agayeva, as well as other employees of the department, graduate students and students took part in the research process.
As part of the research, hydrogeochemical analyses of surface waters were visually demonstrated to students at the Departments of Ecological Biophysics and Plant Biochemistry. The process of determining indicators such as the composition of anions and cations in surface waters, turbidity and hardness was explained and practically demonstrated by junior research worker Vafa Mammadli.
In accordance with the direction of the Department of Ecological Biophysics, the relevance, purpose and effectiveness of the research conducted by the head of the department, PhD in Agriculture Ilgar Ismayilov and Scientific Secretary Vafa Atayeva on the topic of “Environmental protection and research and efficient use of natural resources, including biodiversity” were explained in detail to the students.
At the same time, the head of the department of Plant Biochemistry Ayshan Salmanova provided information to the participants about the research conducted in the direction of “Research, protection, restoration, reproduction and efficient use of genetic resources of wild plants in the regions in their natural habitats” under her leadership.
Vafa Atayeva and Ayshan Salmanova also actively participated in the integration of scientific and educational processes as teachers of Mingachevir State University, providing information on the application of the research conducted in the educational process and its importance for students.
Within the framework of the practical process, the department employees - senior laboratory assistant Maryam Mikayilli and junior research assistant Fidan Babayeva - visually demonstrated the products of the mulberry silkworm, including methods for obtaining silk fiber.
It should be noted that this practical process is of particular importance in terms of strengthening students' knowledge, developing their scientific and research skills, and practical application of theoretical knowledge.