AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşı APA TV-yə müsahibə verib
Şəki Regional Elmi Mərkəzin Tarix və epiqrafika şöbəsinin böyük elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Məmmədli APA TV-yə müsahibəsində Balakən rayonunun Tülü kəndi ərazisində yerləşən Qafqaz Albaniyası dövrü Alban məbədi olan Tülü məbədi barədə məlumat verib.
Akif Məmmədli müsahibəsində erkən orta əsrlərə aid olan abidənin tarixi-memarlıq baxımından mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu və bölgənin qədim tarixinin öyrənilməsi üçün dəyərli mənbə hesab edildiyini bildirib.
O, həmçinin 2017–2021-ci illərdə məbəd ərazisində arxeoloq Natiq Alışovun rəhbərliyi ilə arxeoloji qazıntıların aparıldığını, tədqiqatlar zamanı abidənin konstruktiv xüsusiyyətləri, tikinti materialları, eləcə də dövrün maddi-mədəniyyət nümunələrinin araşdırıldığını qeyd edib.
Alim vurğulayıb ki, hazırda Şəki REM tərəfindən tarixi abidələrin araşdırılması və qorunması istiqamətində davam etdirilən elmi tədqiqatlar Tülü məbədinin də regionun erkən xristianlıq dövrü memarlıq irsinin öyrənilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını göstərir.

Feb 12, 2026 | 03:00
Akif Mammadli, a senior researcher of the department of History and epigraphy of Shaki Regional Scientific Center, PhD in History, provided information to APA TV about the Tulu Temple, an Albanian temple from the Caucasian Albania period located in the Tulu village of Balakan district.
In his interview, Akif Mammadli said that the monument, which dates back to the early Middle Ages, is of great historical and architectural importance and is considered a valuable source for studying the ancient history of the region.
He also noted that archaeological excavations were conducted in the temple area in 2017–2021 under the leadership of archaeologist Natig Alyshov, and during the research, the constructive features of the monument, construction materials, as well as material and cultural samples of the period were examined.
The scientist emphasized that the scientific research currently being carried out by Sheki RSC towards the study and protection of historical monuments shows that the Tulu temple is also of great importance in terms of studying the architectural heritage of the early Christian period of the region.