Yan 30, 2026 | 01:00
İclası Şəki REM-in direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü açaraq iştirakçıları salamlayıb, iclasın gündəliyi ilə tanış edib və iclasın işinə uğur diləyib.
Gündəlik səsə qoyularaq qəbul edilib.
Şəki REM-in elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya elmləri doktoru, dosent Kamil Adışirinov gündəlikdəki ilk məsələ ilə bağlı çıxış edərək Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin "2026-cı ilin “Şəhərsalma və memarlıq ili” elan edilməsi haqqında" Sərəncamının icrası məqsədilə "AMEA Rəyasət Heyətinin qəbul etdiyi 1/2 saylı qərar və təsdiqlənmiş Tədbirlər Planı barədə" ətraflı məlumat verib. O bildirib ki, qərarın icrası çərçivəsində Şəki Regional Elmi Mərkəzdə şimal-qərb bölgəsinin tarixi və memarlıq abidələrinin araşdırılması, qorunması və tanıdılması istiqamətində işlər mütəmadi olaraq aparılır və gələcəkdə də davam etdiriləcəkdir. Qeyd edib ki, Tədbirlər Planına əsasən 2026-cı ilin oktyabr ayında Şəki REM-də “Şimal-Qərbi Azərbaycanda tarixi-memarlıq abidələri və şəhərsalmanın təbii-coğrafi və ekoloji aspektləri” mövzusunda respublika elmi konfransının keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Gündəlikdəki ikinci məsələ AMEA-da aparılacaq elmi-tədqiqat işlərinin planlaşdırılması haqqında olub. "16 yanvar 2026-cı il tarixli AMEA prezidentinin 4 nömrəli sərəncamına uyğun olaraq Şəki Regional Elmi Mərkəzinin 2026–2030-cu illəri əhatə edən elmi-tədqiqat planının təsdiqlənməsi" barədə elmi katib Vəfa Atayeva məlumat verib. Müzakirələrdən sonra elmi-tədqiqat planının təsdiqlənməsi üçün AMEA Rəyasət Heyətinə göndərilməsi qərara alınıb.
AMEA prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin "Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin yerli televiziya kanallarına müsahibəsində elmin inkişafı ilə əlaqədar çağırışları və Milli Elmlər Akademiyasının vəzifələri" mövzulu məruzəsi haqqında AMEA Rəyasət Heyətinin 1/1 saylı qərarı ilə bağlı Şəki REM-in Ədəbi-mədəni mühit və folklor şöbəsinin rəhbəri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru İradə Yusifova məlumat verib. O, qərarın icrası ilə bağlı Şəki REM-də elmi müzakirələrin təşkil edildiyini, məruzənin əsas müddəalarının əməkdaşlara təqdim olunduğunu və qarşıda duran vəzifələrin icrası istiqamətində fəaliyyət planının müəyyənləşdirildiyini vurğulayıb.
Elmi Şura fəaliyyət planının təsdiq edilməsi haqqında qərar qəbul edib.
"AMEA-nın Şəki REM-nin Elektron xidmətlər şöbəsinin bazasında, daxili imkanlar və mövcud ştat vahidləri hesabına Rəqəmsallaşma və Süni İntellekt şöbəsinin yaradılması" barədə qərarını İnsan resursları şöbəsinin kadrlar üzrə mütəxəssisi Türalə Ağabalayeva diqqətə çatdırıb.
Elmi Şuranın qərarına əsasən, müvəqqəti müsabiqə keçirilənədək şöbə rəhbəri vəzifəsinin icrası Namiq Abdurahmanova həvalə edilib.
Cari məsələlər üzrə 2026-cı il üçün Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Elmi Şurasının tərkibi yeni üzvlər seçilməklə təsdiq edilib. Qərara əsasən Ekoloji biofizika şöbəsinin rəhbəri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru İlqar İsmayılov, Ədəbi-mədəni mühit və folklor şöbəsinin rəhbəri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru İradə Yusifova və Arxeologiya və etnoqrafiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Valeh Ələkbərov Şəki REM-in Elmi Şurasının yeni tərkibinə üzv seçiliblər.
Daha sonra Şəki REM-in Landşaftşünaslıq şöbəsinin rəhbəri, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Mustafabəylinin “Biogeokimyanın nəzəri və tətbiqi əsasları” adlı kitabı müzakirə olunub və nəşrə tövsiyə edilməsi barədə qərar qəbul edilib.

Jan 30, 2026 | 01:00
The members of the Scientific Council, heads of departments, and scientific workers attended in the meeting.
The meeting was opened by the director of Sheki RSC, PhD in Physics, docent Yusif Shukurlu, who greeted the participants, introduced them to the agenda of the meeting, and wished them success in their work.
The agenda was put to a vote and adopted.
The Deputy Director for Scientific Affairs of Sheki RSC, doctor of philological sciences, docent Kamil Adishirinov, spoke on the first issue on the agenda and provided detailed information on "Decision No. 1/2 adopted by the Presidium of ANAS and the approved Action Plan" in order to implement the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev "On declaring 2026 the "Year of Urban Planning and Architecture". He said that within the framework of the implementation of the decision, work is being carried out regularly at the Sheki Regional Scientific Center to study, protect and promote the historical and architectural monuments of the northwestern region and will continue in the future. He noted that, according to the Action Plan, a republican scientific conference on the topic "Historical and architectural monuments and natural-geographical and ecological aspects of urban planning in Northwestern Azerbaijan" is planned to be held at Sheki RSC in October 2026.
The second item on the agenda was about planning scientific research work to be carried out at ANAS. Scientific Secretary Vafa Atayeva reported on "Approval of the scientific research plan of Sheki Regional Scientific Center covering 2026–2030 in accordance with the order No. 4 of the President of ANAS dated January 16, 2026." After the discussions, it was decided to send the scientific research plan to the Presidium of ANAS for approval.
The report of the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli on the topic "Calls of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in an interview with local television channels on the development of science and the tasks of the National Academy of Sciences" was reported by the Head of the Literary and Cultural Environment and Folklore Department of Sheki RSC , Doctor of Philosophy in Philology Irada Yusifova regarding the decision No. 1/1 of the Presidium of ANAS. She emphasized that scientific discussions were organized at Sheki RSC regarding the implementation of the decision, the main provisions of the report were presented to the employees, and an action plan was determined to implement the upcoming tasks.
The Scientific Council adopted a decision on approving the action plan.
The decision on "Establishment of the Digitalization and Artificial Intelligence Department on the basis of the Electronic Services Department of Sheki RSC of ANAS, at the expense of internal resources and existing staff units" was brought to the attention by Turala Agabalayeva the HR specialist of the Human Resources Department.
According to the decision of the Scientific Council, Namig Abdurahmanov was entrusted with the position of head of the department until the temporary competition was held.
On current issues, the composition of the Scientific Council of Sheki Regional Scientific Center for 2026 was approved by electing new members. According to the decision, the head of the Department of Ecological Biophysics, Doctor of Philosophy in Agrarian Sciences Ilgar Ismayilov, head of the Department of Literary-Cultural Environment and Folklore, Doctor of Philosophy in Philology Irada Yusifova, and leading researcher of the Department of Archaeology and Ethnography, Doctor of Philosophy in History Valeh Alekperov were elected members of the new composition of the Scientific Council of Sheki RSC.
Then, the book “Theoretical and Applied Fundamentals of Biogeochemistry” by the head of the Department of Landscape Science of Sheki RSC, Doctor of Philosophy in Geology-Mineralogy Huseyn Mustafabayli was discussed and a decision was made to recommend it for publication.