AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru Yusif Şükürlüyə "Tərəqqi" medalı təqdim edilib Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib
Yan 10, 2026 | 12:00
İclas çərçivəsində Azərbaycan elminin inkişafına verdiyi töhfələrlə seçilən alimlərin fəaliyyəti yüksək dəyərləndirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan elminin inkişafında xidmətləri olan şəxslərin təltif edilməsi haqqında” Sərəncamı ilə təltif edilmiş Şəki Regional Elmi Mərkəzin direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlüyə “Tərəqqi” medalı təqdim edilib. Mükafatı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli təqdim edərək, Yusif Şükürlünün elmi-təşkilati və səmərəli rəhbərlik fəaliyyətini regionda elmin inkişafına verdiyi sanballı töhfələri xüsusi vurğulayıb.
Bu təltifin ölkədə elmin inkişafına xidmət edən alimlərin əməyinə göstərilən diqqət və qayğının bariz nümunəsi olduğunu qeyd edən ak. İsa Həbibbəyli Mərkəzin gələcək elmi və elmi-təşkilatı fəaliyyətində yeni uğurlar arzulayıb.
İclasda həmçinin filologiya üzrə fəlsəfə doktoru İradə Yusifova AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Ədəbi-mədəni mühit və folklor şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Rahim Həsənov Şəki REM-in Tarix və epiqrafika şöbəsinin müdiri və Elşən Abdurahmanov Şəki REM-in Arxeologiya və etnoqrafiya şöbəsinin müdiri vəzifəsinə təsdiq ediliblər.

Yusif Shukurlu, the director of Shaki Regional Scientific Center of ANAS, was awarded the "Progress" medal. The next meeting of the Presidium of Azerbaijan National Academy of Sciences was held
Jan 10, 2026 | 12:00
The meeting highly appreciated the activities of scientists distinguished for their contributions to the development of Azerbaijani science.
At the event, the Director of Shaki Regional Scientific Center, PhD in Physics, docent Yusif Shukurlu, who was awarded by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev "On Awarding Persons with Merits in the Development of Azerbaijani Science", was awarded the "Progress" medal. Presenting the award, Academician Isa Habibbeyli, President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, emphasized the significant contributions of Yusif Shukurlu to the development of science in the region through his scientific-organizational and effective leadership activities.
Noting that this award is a clear example of the attention and care shown to the work of scientists serving the development of science in the country, Academician Isa Habibbeyli wished the Center new successes in its future scientific and scientific-organizational activities.
Also at the meeting, Irada Yusifova, PhD in Philology, was approved as the Head of the Literary-Cultural Environment and Folklore Department of the Sheki Regional Scientific Center of ANAS, Rahim Hasanov, PhD in History, was approved as the Head of the History and Epigraphy Department of Sheki RSC, and Elshan Abdurahmanov, PhD in History, was approved as the Head of the Archaeology and Ethnography Department of Sheki RSC.