AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Ekoloji coğrafiya şöbəsi tərəfindən Şin çayı və ətraf ərazilərdə monitorinq işləri aparılıb
Yan 07, 2026 | 02:00
07 yanvar 2026-ci il tarixində Şəki REM-in Ekoloji coğrafiya şöbəsinin əməkdaşı Elvin Qarayev tərəfindən Şin kəndindən təxminən 7,5–8 km şimal-şərqdə yerləşən Şin çayının Halçalı qolu və Halçalı dərəsi ərazilərində qış mövsümünə uyğun kompleks monitorinq işləri həyata keçirilib. Tədqiqat sahələri dəniz səviyyəsindən təxminən 1579–1630 m yüksəklikdə yerləşən müxtəlif nöqtələri əhatə edib.
Monitorinq zamanı əsas diqqət səthi və xətti eroziya proseslərinin mövcud vəziyyətinin öyrənilməsinə yönəldilib. Bu məqsədlə sahə üzrə müvafiq ölçmə və müşahidə işləri aparılıb. Aparılan tədqiqatlar zamanı Halçalı talasının yaxınlığında yerləşən dağ yamaclarında həm təbii amillərin, həm də antropogen təsirlərin nəticəsində meşə örtüyünün seyrəlməsi faktları qeydə alınıb.
Eyni zamanda Halçalı dərəsinin cənub və şimal yamacları arasında müqayisələr aparılarkən meşə örtüyünün sıxlığı və ümumi vəziyyəti baxımından nəzərəçarpacaq fərqlərin mövcud olduğu müşahidə edilib.
Qeyd edək ki, əldə olunan nəticələr ərazinin fiziki-coğrafi şəraitinin, təbii komponentlər arasında qarşılıqlı əlaqələrin və təbii mühitin məkan üzrə dəyişkənliyinin öyrənilməsi baxımından əhəmiyyətlidir və gələcək tədqiqatlar üçün mühüm baza rolunu oynayı

Monitoring work was carried out in the Shin River and surrounding areas by Ecological geography department of Sheki Regional Scientific Center of ANAS
Jan 07, 2026 | 02:00
On January 7, 2026, Elvin Garayev, an employee of the Ecological Geography Department of Sheki RSC, carried out complex monitoring work in the areas of the Halchaly branch of the Shin River and the Halchaly valley, located approximately 7.5–8 km northeast of the village of Shin. The study areas covered various points located at an altitude of approximately 1579–1630 m above sea level.
During the monitoring, the main attention was paid to studying the current state of surface and linear erosion processes. For this purpose, appropriate measurement and observation work was carried out in the area. During the studies, facts of thinning of the forest cover as a result of both natural factors and anthropogenic influences were recorded on the mountain slopes located near the Halchaly glade.
At the same time, when comparing the southern and northern slopes of the Halchali Valley, it was observed that there were significant differences in terms of forest cover density and general condition.
It should be noted that the results obtained are important in terms of studying the physical and geographical conditions of the area, the mutual relationships between natural components, and the spatial variability of the natural environment, and serve as an important basis for future research.