AMEA-nın Elm və Təhsil şöbəsinin əməkdaşları Şəki Regional Elmi Mərkəzdə olublar
22 dekabr 2025-ci il tarixində AMEA-nın Elm və Təhsil şöbəsinin müdiri, fil.e.d. Sərxan Xavərinin rəhbərliyi ilə bir qrup əməkdaş Şəki Regional Elmi Mərkəzin fəaliyyətini qiymətləndirmək, elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrinin keyfiyyətini və tətbiq sahələrini müzakirə etmək məqsədilə Şəkiyə səfər ediblər.
Şəki REM-in direktoru, fiz.ü.f.d.,dos. Yusif Şükürlü qonaqları salamlayıb, mərkəzin fəaliyyəti və gələcək planlar barədə qısa bir təqdimat edib. O, Şəki Regional Elmi Mərkəzin son illərdə həyata keçirdiyi mühüm tədqiqatlar və layihələr barədə danışaraq mərkəzin regionda elmi inkişafın təşviqindəki rolunu vurğulayıb.
Mərkəzin Elmi katibi Vəfa Atayeva Şəki Regional Elmi Mərkəzin 2025-ci il üçün illik hesabatını təqdim edib. Hesabatda elmi nəticələr, mərkəzin həyata keçirdiyi tədqiqatlar, həmçinin elmi-kütləvi tədbirlər barədə geniş məlumatlar yer alıb.
Daha sonra Şəki Regional Elmi Mərkəzin 9 elmi-tədqiqat şöbəsinin rəhbərləri ilə əldə olunan elmi nəticələrin geniş müzakirəsi aparılıb. Hər bir şöbə rəhbəri öz sahəsi üzrə əldə edilən elmi nəticələri təqdim edərək, tədqiqatların gedişatını, qarşıya çıxan çətinlikləri və gələcəkdə izlənəcək inkişaf istiqamətlərini ətraflı şəkildə izah edib.
AMEA-nın Elm və Təhsil şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru Sərxan Xavəri çıxış edərək, bugünkü hesabatın olduqca yüksək səviyyədə keçdiyini bildirib. O, Şəki Regional Elmi Mərkəzin fəaliyyətini qiymətləndirərək, bu qurumun elmi tədqiqatlarının multidissiplinar yanaşma ilə aparıldığını və müxtəlif elm sahələrini əhatə etdiyini vurğulayıb. Sərxan Xavəri qeyd edib ki, Şəki REM-də bölgənin tarixi, arxeologiyası, genezisi, milli-mənəvi dəyərləri, ekologiyası, landşaftı, iqtisadiyyatı və digər sahələr üzrə aparılan əhəmiyyətli elmi tədqiqatlar diqqətəlayiqdir.
Sərxan Xavəri həmçinin çıxış edən alimlərin yüksək elmi səviyyələrindən danışıb və onların problemə elmi yanaşmalarını, nəzəri-metodoloji baxış bucaqlarını, həmçinin leksikada terminologiyadan istifadələrini təqdir edib. O, Şəki REM-in əməkdaşlarının paytaxtdan yüzlərlə kilometr uzaqda olmalarına baxmayaraq, bu fiziki-coğrafi məkan uzaqlığının onların elmi fəaliyyətinə heç bir maneə yaratmadığını qeyd edib. Sərxan Xavəri mərkəzin əməkdaşlarının artıq bir "virtual məkan" içində fəaliyyət göstərdiyini və elmi işlərin müasir tələblərə uyğun şəkildə irəlilədiyini söyləyib.
Çıxışının sonunda Sərxan Xavəri, Şəki REM-in direktoru Yusif Şükürlüyə və bütün kollektivə gələcək işlərində uğurlar arzulayıb.
Sonda, qonaqlara Şəki Regional Elmi Mərkəzin əməkdaşları tərəfindən nəşr olunan, mərkəzin son illərdəki tədqiqatlarının nəticələrini və elmi inkişafını əks etdirən, həmçinin elmin müxtəlif sahələrindəki mühüm mövzulara dair ətraflı məlumatlar verən kitablar təqdim edilib.

Dec 22, 2025 | 03:00
On December 22, 2025, a group of employees led by the Head of the Science and Education Department of ANAS, Doctor of Philology Sarkhan Khavari, visited Sheki to evaluate the activities of Sheki Regional Scientific Center, discuss the quality of the results of scientific research and areas of application.
The Director of Sheki RSC, Doctor of Philosophy in Physics, docent Yusif Shukurlu welcomed the guests and made a brief presentation on the activities of the center and future plans. He spoke about the important research and projects carried out by Sheki Regional Scientific Center in recent years, emphasizing the role of the center in promoting scientific development in the region.
The Scientific Secretary of the Center, Vafa Atayeva, presented the annual report of Sheki Regional Scientific Center for 2025. The report contains extensive information on scientific results, research carried out by the center, as well as scientific and mass events.
Then, a wide discussion of the scientific results obtained was held with the heads of 9 scientific research departments of Sheki Regional Scientific Center. Each department head presented the scientific results obtained in his field, explained in detail the progress of the research, the difficulties encountered and the development directions to be followed in the future.
Head of the Science and Education Department of ANAS, Doctor of Philology Sarkhan Khavari, made a speech and stated that today's report was held at a very high level. Evaluating the activities of Sheki Regional Scientific Center, he emphasized that the scientific research of this institution is conducted with a multidisciplinary approach and covers various scientific fields. Sarkhan Khavari noted that the significant scientific research conducted in Sheki RSC on the history, archeology, genesis, national-spiritual values, ecology, landscape, economy and other areas of the region is noteworthy.
Sarkhan Khavari also spoke about the high scientific level of the scientists who spoke and appreciated their scientific approach to the problem, theoretical and methodological points of view, as well as the use of terminology in the lexicon. He noted that despite the fact that the employees of the Shaki RSC are hundreds of kilometers away from the capital, this physical and geographical distance does not create any obstacles to their scientific activities. Sarkhan Khavari said that the employees of the center are already operating in a "virtual space" and scientific work is progressing in accordance with modern requirements.
At the end of his speech, Sarkhan Khavari wished success to the director of the Shaki RSC Yusif Shukurlu and the entire team in their future work.
Finally, the guests were presented with books published by the employees of Shaki Regional Scientific Center, reflecting the results of the center's research and scientific development in recent years, as well as providing detailed information on important topics in various fields of science.