Şəki Regional Elmi Mərkəzdə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım günü qeyd edilib
12 dekabr 2025-ci il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin kollektivi Ulu Öndər Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət edib.
Tədbirin davamı olaraq Şəki Regional Elmi Mərkəzdə Azərbaycanın müasir dövlətçilik tarixində silinməz iz buraxmış dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş yığıncaq keçirilib.
Əvvəlcə Ulu Öndərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri açan Şəki REM-in direktoru, fiz.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlü Heydər Əliyevin siyasi irsinin Azərbaycan elmi, mədəniyyəti və dövlətçiliyinin inkişafındakı əhəmiyyətindən danışıb. Qeyd edib ki, Heydər Əliyevin müdrik siyasəti və strateji düşüncəsi ölkəmizi ən mürəkkəb dövrlərdən çıxarmış, Azərbaycanın gələcək inkişaf yolunun möhkəm təməllərini yaratmışdır.
Mərkəzin alimləri öz çıxışlarında Heydər Əliyevin elmə və təhsilə göstərdiyi qayğını xüsusi vurğulayıblar. Bildirilib ki, Ulu Öndərin intellektual potensialın inkişafına verdiyi önəm bu gün də öz bəhrəsini verməkdədir və onun elm siyasəti müasir dövrdə də aktual olaraq qalır. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının yaddaşında böyük siyasətçi, müdrik dövlət xadimi və dövlətçiliyin simvolu kimi daim yaşayacağı onun irsinin gələcək nəsillər üçün nümunə olaraq qalacağı və Azərbaycanın inkişaf strategiyasına yön verəcəyi vurğulanıb.

Dec 12, 2025 | 12:00
On December 12, 2025, the staff of Sheki Regional Scientific Center of ANAS visited the monument to the Great Leader Heydar Aliyev.
As a continuation of the event, a meeting dedicated to the life and activities of Heydar Aliyev, a brilliant personality who left an indelible mark on the history of modern statehood of Azerbaijan, was held at  Sheki Regional Scientific Center.
First, the dear memory of the Great Leader was commemorated with a minute of silence.
Opening the event, the director of Sheki RSC, PhD in Physics, docent  Yusif Shukurlu spoke about the importance of Heydar Aliyev's political legacy in the development of Azerbaijani science, culture and statehood. He noted that Heydar Aliyev's wise policy and strategic thinking led our country out of the most difficult times and created solid foundations for the future development of Azerbaijan.
In their speeches, the scientists of the center emphasized the care that Heydar Aliyev showed for science and education. It was noted that the importance attached by the Great Leader to the development of intellectual potential is still bearing fruit today, and his science policy remains relevant in the modern era. It was emphasized that the National Leader Heydar Aliyev will always live in the memory of the Azerbaijani people as a great politician, wise statesman and symbol of statehood, his legacy will remain an example for future generations and will guide the development strategy of Azerbaijan. At the end of the event, a documentary film about the life and activities of Heydar Aliyev was shown.