AMEA-nın 80 illiyi münasibətilə yerli və xarici alimlər döş nişanları ilə təltif olunublar
Noyabrın 3-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyinə həsr olunmuş yığıncaqda ölkəmizin və dünyanın aparıcı akademik qurumlarının nüfuzlu alimləri AMEA-nın 80 illik yubileyi münasibətilə hazırlanmış “AMEA-nın döş nişanı”, “Əziz Səncər”, “Yusif Məmmədəliyev”, “Üzeyir Hacıbəyli” və “Lev Landau” döş nişanları ilə təltif olunublar.
Belə ki, AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Geologiya və Geofizika İnstitutunun baş direktoru akademik Akif Əlizadə, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti akademik Tofiq Nağıyev, Özbəkistan Respublikası Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Şavkat Ayupov, Qırğızıstan Respublikasının Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti professor Kanatbek Abdraxmatov, Hebey Sosial Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti professor Yuan Baodong, Vyetnam Sosial Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti professor Ta Minh Tuan, Monteneqro Elmlər və İncəsənət Akademiyasının Leksikoqrafiya Mərkəzinin rəhbəri akademik Dragan Vukcevic və Kore Akademiyasının Baş Katibliyinin icraçı müavini professor Raymond J. Wu “AMEA-nın döş nişanı” ilə təltif olunublar.
Həmçinin AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Fizika İnstitutunun laboratoriya müdiri akademik Təyyar Cəfərov, Elm və Təhsil Nazirliyinin Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov, Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti yanında Qazaxıstan Respublikası Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti akademik Askar Jumadildayev və Kore Akademiyasının Şurasının üzvü professor Li Lei Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının “Lev landau” döş nişanı ilə təltif ediliblər.
Bundan əlavə, AR Səhiyyə Nazirliyinin Milli Onkologiya Mərkəzinin baş direktoru, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvü, akademik Cəmil Əliyev və AR Milli Məclisinin Səhiyyə Komitəsinin sədri akademik Əhliman Əmiraslanov Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının “Əziz Səncər” döş nişanı ilə təltif olunublar.
Eyni zamanda AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun şöbə müdiri akademik Zemfira Səfərova Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının “Üzeyir Hacıbəyli” döş nişanına, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti akademik Dilqəm Tağıyev isə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının “Yusif Məmmədəliyev” döş nişanına layiq görülüblər.

Nov 04, 2025 | 02:00
On November 3, at a meeting dedicated to the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences, influential scientists from leading academic institutions of our country and the world were awarded with the “ANAS Badge”, “Aziz Sanjar”, “Yusif Mammadaliyev”, “Uzeyir Hajibeyli” and “Lev Landau” badges prepared on the occasion of the 80th anniversary of ANAS.
Thus, Academician Akif Alizadeh, general director of the Institute of Geology and Geophysics of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Academician Tofig Naghiyev, Vice President of the National Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, Academician Shavkat Ayupov, President of the National Academy of Sciences of the Republic of Kyrgyzstan, Professor Kanatbek Abdrakhmatov, Vice President of the Hebei Academy of Social Sciences, Professor Yuan Baodong, Vice President of the Vietnamese Academy of Social Sciences, Professor Ta Minh Tuan, Head of the Lexicography Center of the Academy of Sciences and Arts of Montenegro, Academician Dragan Vukcevic, and Executive Deputy Secretary General of the Korean Academy, Professor Raymond J. Wu were awarded the “Ancient Armenian Academy of Sciences” badge.
Also, the laboratory head of the Institute of Physics of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, academician Tayyar Jafarov, the general director of the Institute of Mathematics and Mechanics of the Ministry of Science and Education, corresponding member of ANAS Misir Mardanov, the vice-president of the National Academy of Sciences of the Republic of Kazakhstan under the President of the Republic of Kazakhstan, academician Askar Jumadildayev, and the member of the Council of the Korean Academy, professor Li Lei, were awarded the “Lev Landau” badge of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
In addition, the general director of the National Oncology Center of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan, member of the Presidium of ANAS, academician Jamil Aliyev, and the chairman of the Health Committee of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, academician Ahliman Amiraslanov were awarded the “Aziz Sanjar” badge of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
At the same time, Academician Zemfira Safarova, Head of the Department of the Institute of Architecture and Art of ANAS, was awarded the “Uzeyir Hajibeyli” badge of the Azerbaijan National Academy of Sciences, and Academician Dilgam Tagiyev, Vice-President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, was awarded the “Yusif Mammadaliyev” badge of the Azerbaijan National Academy of Sciences.