Şəki Regional Elmi Mərkəzdə Müstəqilliyin Bərpası Günü qeyd edilib
17 oktyabr 2025-ci il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində Dövlət Müstəqilliyinin Bərpası Günü münasibətilə bayram tədbiri keçirilib.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini uğrunda canlarından keçmiş Vətən övladlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri açan Şəki REM-in direktoru, fiz.ü.f.d., dos.Yusif Şükürlü qonaqları və iştirakçıları salamlayıb, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasının ölkənin siyasi, iqtisadi və ictimai həyatında yeni mərhələnin başlanğıcı olduğunu, Ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə dövlət quruculuğu prosesinin gücləndirildiyini, beynəlxalq əlaqələrin genişləndirildiyini və milli təhlükəsizliyin təmin edildiyini qeyd edib, tədbirin işinə uğur arzulayıb və sözü Tarix və epiqrafika şöbəsinin rəhbəri, t.ü.f.d. Rahim Həsənova verib.
Rahim Həsənov Azərbaycan xalqının müstəqillik arzusu və azadlıq mübarizəsi nəticəsində bərpa edilən dövlət müstəqilliyinin ağır sosial-iqtisadi şəraitdə əldə edilməsi, Ümummili lider Heydər Əliyev tərəfindən aparılan uğurlu siyasət nəticəsində Azərbaycanın ardıcıl islahatlar həyata keçirməsi, qısa zaman ərzində Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsində atəşkəsin əldə edilməsi və bunlarla yanaşı, ölkə iqtisadiyyatında bazar iqtisadiyyatı prinsiplərinin əsas götürülməsi, nəticədə ölkəmizin dünya iqtisadiyyatına inteqrasiyasının təmin olunması haqqında geniş məruzə edib.
Bildirib ki, 28 May tarixinin Müstəqillik Günü, 18 Oktyabr tarixinin Müstəqilliyin Bərpası Günü tarixi kimi təsbit olunması Azərbaycanın dövlət suverenliyinin məhz 1918-ci ildə bərqərar olunması faktına əsaslanır və bu, ərazi bütövlüyünü bərpa etmiş müasir Azərbaycanın 1918-ci ildə qurulmuş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tamhüquqlu varisi olduğunu göstərir.
Rahim Həsənov onu da qeyd edib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ideya və əməllərinin, dövlətçilik xəttinin ən layiqli davamçısı, dünyanın tanınmış siyasi və dövlət xadimi cənab İlham Əliyevin 20 ildən çoxdur ki, xalqımızın tarixi nailiyyəti olan müstəqil Azərbaycan dövlətinə uğurla rəhbərlik etməsinin nəticəsidir ki, ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi bərpa edildi və biz fəxrlə bu günü bayram edirik.
Sonda Azərbaycanın müstəqilliyi yolunda keçdiyi tarixi mərhələlər, xalqın azadlıq əzmi və milli dövlətçilik ideyalarını əks etdirən tematik videoçarx nümayiş etdirilib.

Sheki Regional Scientific Center celebrated the Day of Restoration of Independence
On October 17, 2025, a festive event was held at Sheki Regional Scientific Center of ANAS on the occasion of the Day of Restoration of State Independence.
The dear memory of the national leader Heydar Aliyev and the sons of the Motherland who sacrificed their lives for the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan were commemorated with a minute of silence.
Opening the event, the director of Sheki RSC, PhD in Physics, docent Yusif Shukurlu, greeted the guests and participants, noted that the restoration of Azerbaijan's state independence was the beginning of a new stage in the political, economic and social life of the country, that under the leadership of the national leader Heydar Aliyev, the state-building process was strengthened, international relations were expanded and national security was ensured, wished success to the event and gave the floor to the head of the Department of History and Epigraphy, PhD in Physics Rahim Hasanov.
Rahim Hasanov made a detailed report on the achievement of state independence restored in difficult socio-economic conditions as a result of the desire for independence and the struggle for freedom of the Azerbaijani people, the implementation of successive reforms by Azerbaijan as a result of the successful policy pursued by the National Leader Heydar Aliyev, the achievement of a ceasefire in the Armenia-Azerbaijan conflict in a short time, and, along with this, the adoption of market economy principles in the country's economy, as a result of which our country's integration into the world economy was ensured.
He stated that the establishment of May 28 as Independence Day and October 18 as the Restoration of Independence Day is based on the fact that Azerbaijan's state sovereignty was established in 1918, and this shows that modern Azerbaijan, which has restored its territorial integrity, is the full successor of the Azerbaijan Democratic Republic established in 1918.
Rahim Hasanov also noted that it is as a result of the successful leadership of the independent Azerbaijani state, which is a historical achievement of our people, for more than 20 years, by the most worthy successor of the ideas and actions of the National Leader Heydar Aliyev, a world-renowned politician and statesman, Mr. Ilham Aliyev, that the territorial integrity and sovereignty of our country have been restored, and we proudly celebrate this day.
At the end, a thematic video clip reflecting the historical stages that Azerbaijan has passed on the path to independence, the people's determination for freedom, and the ideas of national statehood was shown.