Zaqatalada "Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığında türkçülük ideologiyası və milli dəyərlərin ahəngi" mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib
Okt 14, 2025 | 11:00
14 oktyabr 2025-ci il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin və Zaqatala İslam Kollecinin birgə təşkilatçılığı ilə Xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illiyi çərçivəsində "Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığında türkçülük ideologiyası və milli dəyərlərin ahəngi" mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Tədbirdə Zaqatala Diyarşünaslıq Muzeyinin əməkdaşları, Zaqatala İslam Kollecinin müəllim və tələbələri, media nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri açan Şəki Regional Elmi Mərkəzin Tarix və epiqrafika şöbəsinin böyük elmi işçisi, t.ü.f.d. Akif Məmmədli qonaqları salamlayıb, tədbirin işinə uğur diləyib və elmi-praktiki konfransın keçirilməsində əsas məqsədin Xalq şairi, böyük mütəfəkkir Bəxtiyar Vahabzadənin zəngin ədəbi irsində türkçülük ideologiyasının, milli kimlik və dəyərlərin necə ifadə olunduğunu araşdırmaq, onun yaradıcılığında milli ruhun, vətən sevgisinin və bütöv türk dünyası ideyasının təcəssümünü elmi müstəvidə təhlil etməkdən ibarət olduğunu bildirib.
Qeyd edib ki, tədbir eyni zamanda gənc tədqiqatçılar, tələbələr arasında milli düşüncə və dəyərlərin ədəbi kontekstdə təbliğini gücləndirmək məqsədi daşıyır.
Sonra pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru, yazıçı Həşim İsmayılov "Bəxtiyar Vahabzadə xatirələrdə" mövzusunda məruzə edib.
Bildirib ki, Bəxtiyar Vahabzadə təkcə böyük şair, publisist və alim deyil, həm də yaşadığı dövrün mənəvi simvoluna çevrilmiş bir şəxsiyyətdir. O, şairin yaradıcılığını bütövlükdə əhatə edən insani keyfiyyətlərin, vətənə sevginin və əqidəyə sədaqətin canlı təcəssümünün gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunmasında mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini, xatirələrin Vahabzadə yaradıcılığının və şəxsiyyətinin mənəvi portretini tamamlamaq baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını diqqətə çatdırıb.
Şəki REM-in Tarix və epiqrafika şöbəsinin böyük elmi işçisi, f.ü.f.d.Ələddin Sultanov “Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığında İslami dəyərlərin poetik təcəssümü” mövzusu ətrafında çıxış edərək
Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığının təkcə milli və bəşəri ideyalarla deyil, həm də İslam dünyagörüşü və dəyərləri ilə sıx şəkildə yoğrulduğunu, şairin şeirlərində İslamın insana, həyata, mənəviyyata və ədalətə verdiyi dəyərlərin poetik şəkildə ifadə olunduğunu, ruhun saflaşması və insanın mənəvi kamilliyi kimi motivlərin ön plana çıxdığını söyləyib.
Məruzəçi Bəxtiyar Vahabzadə üçün İslamın sadəcə dini sistem deyil, mədəniyyətin və milli kimliyin ayrılmaz hissəsi, milli dirənişin və mənəvi müqavimətin simvolu, xalqın yaddaşına hopmuş mənəvi irs olduğunu, onun yaradıcılığında din və poeziyanın bir-birini tamamlayan iki qüvvə kimi cəmiyyətdə mühüm rol oynaya biləcəyini vurğulayıb.
Daha sonra Şəki Regional Elmi Mərkəzin Ədəbi-mədəni mühit və folklor şöbəsinin rəhbəri Təranə Abdullayeva "Dildən millətə, millətdən türklüyə – Vahabzadə düşüncəsində kimlik fəlsəfəsi” adlı məruzə ilə çıxış edib. Məruzəçi Vahabzadənin "Ana dili", "Türkün dili", "Latın dili" kimi şeirlərində, həmçinin "Gülüstan" poemasında bütöv türk dünyasının bir dilin, bir ruhun, bir taleyin daşıyıcısı olduğundan bəhs edərək, türkü birləşməyə səslədiyini, onun türklüyü mənəvi, mədəni, humanist dəyər sistemi kimi dərk etdiyini diqqətə çatdırıb.
"Bəxtiyar Vahabzadənin "Muğam" poemasında milli kimlik və mənəvi yaddaş" mövzusu ilə çıxış edən Şəki Regional Elmi Mərkəzin Arxeologiya və etnoqrafiya şöbəsinin elmi işçisi Aygül Xəlilova
şairin "Muğam" poemasında milli kimlik anlayışının dərin fəlsəfi və poetik qatlarla təqdim olunduğunu, onun muğamı təkcə musiqi janrı kimi yox, xalqın yaddaşını, dərdini, ruhunu və tarixi kimliyini ifadə edən mənəvi bir simvol kimi qavradığını, əsərdə muğamın xalqın içindən doğan və onu yaşadan bir ruhi mərkəz, xalqı köklərinə bağlayan və milli varlığını dərk etdirən mənəvi dəyər kimi təqdim olunduğunu şərh edib.
Nəzərə çatdırıb ki, Vahabzadənin "Muğam" poemasının gücü bir də onun musiqi ilə milli kimlik arasında körpü yaradaraq, ədəbi sözün gücü ilə mədəni irsin qorunmasının vacibliyi ön plana çəkməsindədir.
Elmi-praktiki konfrans müzakirələrlə öz işini davam etdirib.
Sonda Şəki Regional Elmi Mərkəzin elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.e.d.,dos. Kamil Adşirinov çıxış edərək
böyük ədibin yaradıcılığı ətrafında aparılan fikir mübadiləsi, onun poeziyasında yer alan türkçülük ideologiyası, milli kimlik və islami dəyərlərin ahəngi mövzularına verilən töhfələrin qiymətli olduğunu qeyd edib.
O, Bəxtiyar Vahabzadənin yalnız şair yox, həm də bir millət yaddaşı, mənəvi dirəniş simvolu, düşüncə müəllimi olmasını dilə gətirərək, şairin sözündəki ruhun keçmişlə gələcəyin qovşağında dayanan bir millətin səsi kimi səsləndiyini, tədbirdə deyilən fikirlərin, təqdim olunan çıxışların həm yeni tədqiqatlara yol açacağına, həm də milli ədəbi düşüncənin inkişafına bir töhfə olacağına inandığını bildirib və tədbirin ərsəyə gəlməsində əməyi keçən hər kəsə – təşkilatçılara, tədqiqatçılara, tələbələrə və qonaqlara dərin təşəkkürünü bildirib.

A scientific-practical conference on the topic "Turkism ideology and harmony of national values in the creature of Bakhtiyar Vahabzade" was held in Zagatala
Oct 14, 2025 | 11:00
On October 14, 2025, a scientific-practical conference on the topic "Turkism ideology and harmony of national values in the creature of Bakhtiyar Vahabzade" was held within the framework of the 100th anniversary of the People's Poet Bakhtiyar Vahabzade, jointly organized by Sheki Regional Scientific Center of ANAS and Zagatala Islamic College.
The event was attended by employees of Zagatala Museum of Local Lore, teachers and students of Zagatala Islamic College, and media representatives.
Opening the event, senior researcher of the Department of History and Epigraphy of Sheki Regional Scientific Center, PhD in history Akif Mammadli greeted the guests, wished success to the event, and stated that the main goal of the scientific-practical conference was to examine how the ideology of Turkism, national identity and values are expressed in the rich literary heritage of the People's Poet, great thinker Bakhtiyar Vahabzadeh, and to analyze the embodiment of the national spirit, love of homeland and the idea of the entire Turkic world in his work on a scientific level.
He noted that the event also aims to strengthen the promotion of national thought and values in a literary context among young researchers and students.
Then, Doctor of Philosophy in Pedagogy, writer Hashim Ismayilov gave a report on the topic "Bakhtiyar Vahabzadeh in Memories".
He noted that Bakhtiyar Vahabzadeh is not only a great poet, publicist and scientist, but also a personality who has become a spiritual symbol of the era in which he lived. He noted that the living embodiment of the human qualities, love for the homeland and loyalty to the faith that encompass the poet's work as a whole is of great importance in educating the younger generation in the spirit of patriotism, and that memories are of particular importance in completing the spiritual portrait of Vahabzade's work and personality.
Speaking on the topic of "Poetic embodiment of Islamic values in the work of Bakhtiyar Vahabzade", Dr. Aladdin Sultanov, a senior researcher at the Department of History and Epigraphy of Sheki RSC, said that Bakhtiyar Vahabzade's work is closely intertwined not only with national and human ideas, but also with the Islamic worldview and values, that the values that Islam gives to man, life, spirituality and justice are poetically expressed in the poet's poems, and motifs such as the purification of the soul and the spiritual perfection of man come to the fore.
The speaker Bakhtiyar Vahabzadeh emphasized that Islam is not just a religious system, but an integral part of culture and national identity, a symbol of national resistance and spiritual resistance, a spiritual heritage absorbed in the memory of the people, and that religion and poetry can play an important role in society as two complementary forces in his creativity.
Later, Tarana Abdullayeva, head of the Literary and Cultural environment and folklore department of Sheki Regional Scientific Center, delivered a report entitled "From Language to Nation, Nation to Turkism - Philosophy of Identity in Vahabzadeh's Thought". The speaker mentioned that in Vahabzadeh's poems such as "Mother Language", "The Language of the Turk", "The Latin Language", as well as in the poem "Gulustan", the entire Turkic world is the bearer of one language, one soul, and one destiny, and called on Turks to unite, and that he understood Turkism as a system of spiritual, cultural, and humanistic values.
Speaking on the topic "National identity and spiritual memory in Bakhtiyar Vahabzade's poem "Mugham", Aygul Khalilova, a scientific worker of the Department of Archaeology and Ethnography of Sheki Regional Scientific Center, commented that the concept of national identity is presented in the poet's poem "Mugham" with deep philosophical and poetic layers, that he perceives mugham not only as a musical genre, but also as a spiritual symbol expressing the memory, pain, soul and historical identity of the people, and that mugham is presented in the work as a spiritual center that arises from within the people and keeps them alive, a spiritual value that connects the people to their roots and makes them understand their national existence.
She noted that the power of Vahabzade's poem "Mugham" also lies in the fact that it creates a bridge between music and national identity and highlights the importance of preserving cultural heritage through the power of the literary word.
The scientific-practical conference continued its work with discussions.
In the end, deputy director for scientific affairs of Sheki Regional Scientific Center, Doctor of Philology, docent  Kamil Adshirinov made a speech and noted that the exchange of ideas around the great writer's creativity, the contributions to the themes of Turkism ideology, national identity and harmony of Islamic values in his poetry were valuable. He stated that Bakhtiyar Vahabzadeh was not only a poet, but also a national memory, a symbol of spiritual resistance, and a teacher of thought, and expressed that the spirit in the poet's words sounded like the voice of a nation standing at the crossroads of the past and the future, and that he believed that the ideas expressed and the speeches presented at the event would pave the way for new research and would contribute to the development of national literary thought. He thanked everyone who contributed to the event - organizers, researchers, students