Okt 09, 2025 | 07:00
09 oktyabr 2025-ci il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin və "Narınqala" şəhər Folklor evinin birgə təşkilatçılığı ilə Bəxtiyar Vahabzadənin Ev muzeyində görkəmli bəstəkar, milli operamızın banisi Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinə həsr olunmuş "Musiqimizin memarı" adlı ədəbi-bədii gecə keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşları, "Narınqala" şəhər Folklor evinin kollektivi, Şəki Dövlət Regional Kollecinin müəllim və tələbələri, şəhid anaları iştirak ediblər.
Üzeyir Hacıbəylinin, torpaqlarımızın bütövlüyü və suverenliyi uğrunda canınlarından keçmiş Vətən övladlarının əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib.
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya elmləri doktoru, dosent Kamil Adşirinov çıxış edərək bildirib ki, Üzeyir Hacıbəyli Azərbaycan musiqi mədəniyyətinə təməl prinsiplər bəxş edən dahidir. Qeyd edib ki Üzeyir bəyin "Leyli və Məcnun" operası xalqımızın mədəni həyatında bir inqilabdır və əsərlərində muğamla klassik musiqini vəhdətdə təqdim edən bəstəkarın əsərləri milli kimliyimizin səsinə çevrilmişdir. Məruzəçi söyləyib ki, Azərbaycan milli musiqisinin dünyada tanınmasının təməlində Üzeyir Hacıbəylinin yaratdığı sağlam bünövrə dayanır.
Sonra Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Arxeologiya və etnoqrafiya şöbəsinin əməkdaşı Habil Xəlilov çıxış edib. O, Üzeyir Hacibəyli musiqisinin təkcə milli deyil, həm də ümumbəşəri dəyərləri özündə birləşdirərək ruhu qidalandırmasından danışıb, onun zəngin irsinin musiqi ictimaiyyəti və gənc nəsil üçün əvəzsiz örnək olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə Üzeyir Hacıbəylinin "Koroğlu" üverturası, "Sənsiz", "Sevgili Canan" romansları, "Arşın mal alan" əsərindən parçalar səsləndirilib.
Ədəbi-bədii gecəyə gənc xanəndə Sərxan Hüseynlinin, Şəki Musiqi Kollecinin müəllim və tələbələrin ifaları rəng qatıb və tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.

A literary and artistic evening entitled "Architect of our Music" was held in Sheki
On October 9, 2025, a literary and artistic evening entitled "Architect of our Music" was held at the Bakhtiyar Vahabzadeh House Museum, jointly organized by Sheki Regional Scientific Center of ANAS and the "Naringala" city Folklore House, dedicated to the 140th anniversary of the outstanding composer, founder of our national opera Uzeyir Hajibeyli.
The event was attended by employees of Sheki Regional Scientific Center of ANAS, the staff of the "Naringala" city Folklore House, teachers and students of Sheki State Regional College, and mothers of martyrs.
The dear memory of Uzeyir Hajibeyli and the sons of the Motherland who gave their lives for the integrity and sovereignty of our lands were commemorated with respect.
Deputy Director for Scientific Affairs of Shaki Regional Scientific Center of ANAS, Doctor of Philology, docent Kamil Adshirinov made a speech and said that Uzeyir Hajibeyli is a genius who gave the basic principles to the musical culture of Azerbaijan. He noted that Uzeyir bey's opera "Leyli and Majnun" is a revolution in the cultural life of our people, and the works of the composer, who presented mugham and classical music in unity in his works, have become the voice of our national identity. The speaker said that the basis of the recognition of Azerbaijani national music in the world is the solid foundation created by Uzeyir Hajibeyli.
Then, Habil Khalilov, an employee of the Department of Archaeology and Ethnography of Shaki Regional Scientific Center, made a speech. He spoke about the fact that Uzeyir Hajibeyli's music nourishes the soul by combining not only national, but also universal values, and emphasized that his rich heritage is an invaluable example for the music community and the younger generation.
The event featured Uzeyir Hajibeyli's "Koroglu" overture, the romances "Sensiz", "Sevgili Janan", and excerpts from his work "Arshin mal alan".
The literary and artistic evening was enriched by performances by the young singer Sarkhan Huseynli, teachers and students of the Sheki Music College, and was met with interest by the event participants.