Şəkidə "Bəxtiyar Vahabzadənin ictimai-siyasi görüşləri" mövzusunda seminar keçirilib
09 oktyabr 2025-ci il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin təşkilatçılığı, Narınqala folklor evinin dəstəyi ilə Bəxtiyar Vahabzadənin Ev muzeyində Xalq şairinin xatirəsinə həsr edilmiş "Bəxtiyar Vahabzadənin ictimai-siyasi görüşləri" adlı seminar keçirilib.
Bəxtiyar Vahabzadənin, torpaqlarımızın bütövlüyü və suverenliyi uğrunda canınlarından keçmiş Vətən övladlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri açan Bəxtiyar Vahabzadənin Ev muzeyinin rəhbəri Elşən Zəkəriyyəbəyli qonaqları salamlayıb, tədbirin işinə uğur diləyib.
Şəki Regional Elmi Mərkəzin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Reyhan Mənəfova tədbirin əsas məqsədinin Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, şair, publisist, nasir, dramaturq Bəxtiyar Vahabzadənin yaradıcılığı əsasında ictimai-siyasi düşüncəsini, milli kimlik və vətənpərvərlik duyğularının bədii əksi olan fikirlərini təhlil müstəvisinə çıxararaq müzakirələr aparmaq, bütün bunların Azərbaycan cəmiyyətinə və milli düşüncənin formalaşmasına təsirini araşdırmaq, şairin ideyalarını tanıtmaq olduğunu bildirib və sözü Şəki REM-in elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.e.d.,dos. Kamil Adışirinova verib.
Kamil Adışirinov Bəxtiyar Vahabzadənin təkcə şair deyil, eyni zamanda öz dövrünün ictimai-siyasi proseslərində aktiv iştirak edən, kəskin münasibət bildirən ziyalılardan olduğunu deyib, əsərlərinin milli ruhun, azadlıq arzularının və vətəndaş mövqeyinin güclü ifadəçisi kimi çıxış etdiyini vurğulayıb.
Qeyd edib ki, Bəxtiyar Vahabzadənin yaradıcılığının ana xəttini təşkil edən milli kimlik, azadlıq, dil və vətən mövzuları, ‘Gülüstan’da birləşərək xalqı mübarizəyə səsləyən Vətən marşına çevrilmiş, beləliklə də şair yalnız sözlə yox, həm də mövqeyi ilə millətin vicdan səsi olmağı bacarmışdır.
Şəki REM-in Arxeologiya və etnoqrafiya şöbəsinin əməkdaşı Habil Xəlilov Bəxtiyar Vahabzadənin dini görüşləri haqqında geniş şərh verib. Bildirib ki,
şairin dini görüşləri birbaşa teoloji çərçivədə deyil, ictimai-mənəvi və milli düşüncə kontekstində özünü göstərir, dinə mənəvi dayaqlar prizmasından yanaşaraq, onu millətin mənəvi dayağı, mədəniyyətin ayrılmaz hissəsi və insanı saflaşdıran dəyər kimi qiymətləndirmişdir.
Məruzəçi Vahabzadənin dini bir ideologiyadan çox, xalqın kimliyində, tarixində və ruhunda yaşayan təməl kimi gördüyünün, şeirlərində Allah, qəza-qədər, əxlaq, vicdan kimi anlayışlardan istifadə edərək, insani və mənəvi axtarışda olduğunun ifadəsini gördüyümüzü nəzərə çatdırıb.
Habil Xəlilov Bəxtiyar Vahabzadənin hər zaman ənənəvi İslamın mənəvi və əxlaqi prinsiplərinə hörmətlə yanaşaraq dinə millətin ruh dünyasının əksi kimi baxan ziyalı mövqeyi nümayiş etdirdiyini diqqətə çatdırıb.
Sonda Narınqala folklor evinin müdiri Zeynəb Qaffarova çıxış edərək, Şəki Regional Elmi Mərkəzin direktoru, fiz.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlüyə və əməkdaşlarına, Bəxtiyar Vahabzadənin Ev muzeyinin direktoru Elşən Zəkəriyyəbəyliyə təşəkkürünü bildirib. Növbəti tədbirlərdə də qarşılıqlı əməkdaşlığın davam etdiriləcəyinə ümid etdiyini vurğulayıb və tədbirin yüksək səviyyədə keçirilməsindən məmnunluğunu ifadə edib.
Şəki Dövlət Regional Kollecinin müəllim və şagirdləri bir-birindən maraqlı ifaları ilə tədbirə rəngarənglik qatıblar.

Oct 09, 2025 | 05:00
On October 9, 2025, a seminar dedicated to the memory of the People's Poet "Socio-political views of Bakhtiyar Vahabzade" was held at the Bakhtiyar Vahabzade House Museum, organized by Sheki Regional Scientific Center of ANAS and supported by the Naringala Folklore House.
The dear memory of Bakhtiyar Vahabzade and the sons of the Motherland who sacrificed their lives for the integrity and sovereignty of our lands were commemorated with a minute of silence.
Opening the event, the head of the Bakhtiyar Vahabzade House Museum, Elshan Zakariyyabeyli, greeted the guests and wished success to the event.
Reyhan Manafova, Head of the Public Relations Department of the Sheki Regional Scientific Center, stated that the main goal of the event was to analyze and discuss the socio-political thought, artistic reflection of national identity and patriotic feelings of Bakhtiyar Vahabzadeh, a prominent representative of Azerbaijani literature, poet, publicist, prose writer, and playwright, based on his work, to examine the impact of all this on Azerbaijani society and the formation of national thought, and to introduce the poet's ideas. The floor was given to the Deputy Director for Scientific Affairs of Sheki RSC, Doctor of Philology, docent Kamil Adishirinov.
Kamil Adishirinov said that Bakhtiyar Vahabzadeh was not only a poet, but also one of the intellectuals who actively participated in the socio-political processes of his time and expressed sharp opinions, and emphasized that his works acted as a strong expression of the national spirit, desires for freedom, and civic position.
He noted that the themes of national identity, freedom, language and homeland, which constitute the main line of Bakhtiyar Vahabzadeh's creativity, united in 'Gulustan' and turned into a patriotic anthem calling the people to struggle, thus the poet managed to become the voice of conscience of the nation not only with words, but also with his position.
Habil Khalilov, an employee of the Archaeology and Ethnography Department of Sheki RSC, gave a detailed commentary on Bakhtiyar Vahabzadeh's religious views. He stated that, the poet's religious views are not directly expressed in theological terms, but in the context of social-moral and national thought, approaching religion from the prism of spiritual foundations, he evaluated it as the spiritual foundation of the nation, an integral part of culture and a value that purifies a person.
The speaker brought to our attention that we see the expression that Vahabzadeh sees it as a foundation living in the identity, history and soul of the people rather than a religious ideology, and that he is in a human and spiritual search, using concepts such as God, fate, morality and conscience in his poems.
Habil Khalilov noted that Bakhtiyar Vahabzadeh always respected the spiritual and moral principles of traditional Islam and demonstrated an intellectual position that viewed religion as a reflection of the spiritual world of the nation.
Finally, Zeynab Gaffarova, the director of the Naringala Folklore House, made a speech and expressed her gratitude to the director of the Sheki Regional Scientific Center, PhD in Physics, docent Yusif Shukurlu and his employees, and the director of the Bakhtiyar Vahabzadeh House Museum, Elshan Zakariyyabeyli. He emphasized that he hoped that mutual cooperation would continue in future events and expressed her satisfaction with the high level of the event.
Teachers and students of Sheki State Regional College added variety to the event with their interesting performances.