Oğuzda "Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığında ana dili məsələləri" mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib
Okt 02, 2025 | 03:00
02 oktyabr 2025-ci il tarixində Oğuz rayonunda AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin təşkilatçılığı və Oğuz rayon MKS-nin Mərkəzi Kitabxanasının dəstəyi ilə Xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illiyinə həsr olunmuş "Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığında ana dili məsələləri" mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Tədbirdə Oğuz Rayon İcra Hakimiyyətinin nümayəndəsi Ayaz Ağayev, Şəki Regional Elmi Mərkəzin alimləri və gənc tədqiqatçıları, Oğuz rayonunun ziyalıları, şagirdlər iştirak ediblər.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin, Bəxtiyar Vahabzadənin, torpaqlarımızın bütövlüyü və suverenliyi uğrunda canınlarından keçmiş Vətən övladlarının əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Elmi-praktiki konfransı Şəki Regional Elmi Mərkəzin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Reyhan Mənəfova açaraq qonaqları və iştirakçıları salamlayıb, Xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illiyinə həsr olunmuş tədbirin məqsədinin şairin ədəbi irsində ana dilinə münasibəti, dilin qorunması və gələcək nəsillərə ötürülməsi ilə bağlı ideyalarının təbliğ edilməsi olduğunu vurğulayıb və çıxış üçün sözü Oğuz Rayon İcra Hakimiyyətinin Humanitar şöbəsi müdirinin müavini Ayaz Ağayevə verib.
Ayaz Ağayev qonaqları salamlayıb, nəzərə çatdırıb ki, Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev Sərəncam imzalayıb və bu çərçivədə ölkəmizin hər yerində olduğu kimi Oğuz rayonunda da silsilə yubiley tədbirləri keçirilir. Qeyd edib ki, "Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığında ana dili məsələləri" adlı elmi-praktiki konfransın keçirilməsi üçün Oğuz rayonu MKS-nin Mərkəzi Kitabxanasının tərəfdaş seçilməsi olduqca qürurvericidir. O bu birgə əməkdaşlığa görə Şəki REM-in direktoru, fiz.ü.f.d, dos. Yusif Şükürlüyə minnətdarlığını bildirib və tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra söz tədqiqatçı-filoliq Səhər Rzayevaya verilib. Məruzəçi "Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığında ana dilinə münasibət" adlı çıxışında əsrarəngiz ana dilimizin Bəxtiyar Vahabzadə poeziyasında insanların mənəvi aləminin zənginləşməsinə, milli-mənəvi dəyərlərin, varlığımızın, milli kimliyimizin göstəricisi olduğunun aşılanmasına xidmət etdiyini bildirib, ana dilinin qorunması, gələcək nəsillərə ötürülməsi kimi mühüm məsələlərin şairin yaradıcılığının özəyini təşkil etdiyini vurğulayıb.
Şəki REM-in elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.e.d., dos. Kamil Adışirinov Ümummilli lider Heydər Əliyev və onun layiqli davamçısı cənab İlham Əliyevin hər zaman elmin və mədəniyyətin inkişafına böyük diqqət və qayğı göstərdiklərini nəzərə çatdırıb, dahi şəxsiyyətlərin, elm və mədəniyyət xadimlərinin yubiley tədbirlərinin keçirilməsinin, onların şərəfinə abidələrin ucaldılmasının, əsərlərinin böyük tirajla nəşr edilməsinin və başqa bu kimi məsələlərin, incə məqamların diqqətdə saxlanmasını bu qayğının bariz nümunəsi olduğunu deyib.
O, bugünkü tədbirin Şəki REM-in təşkil etdiyi tədbirlər silsiləsinin bir parçası olduğunu nəzərə çatdıraraq, elmi-praktiki konfransın təşkilində birgə əməkdaşlığa və göstərdikləri dəstəyə görə Oğuz rayon rəhbərliyinə, Oğuz MKS-nin Mərkəzi Kitabxanasına dərin təşəkkürünü bildirib.
Sonra çıxışını "XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatında Bəxtiyar Vahabzadənin yeri və rolu" mövzusu üzrə davam etdirib. Məruzəçi dahi Nizami və Füzulidən sonra "Düşüncədən misraya, misradan əbədiyyətə" missiyasını özündə ləyaqətlə daşıyan, dərin fəlsəfi-estetik düşüncəyə sahib Bəxtiyar Vahabzadənin təkcə dünyəvi deyil, dini dünyagörüşünün məhz klassik irsimizdən qaynaqlandığını və XX əsrin 60-cı illərindən başlayaraq dünya ədəbiyyatına meydan oxuduğunu bildirib. Şairin bədii irsinin müxtəlif dillərə tərcümə olunaraq nəşr edilməsinin deyilənləri təsdiqləyən fakt olduğunu ifadə edib.
Daha sonra Ədəbi-mədəni mühit və folklor şöbəsinin rəhbəri Təranə Abdullayeva "Klassik irs və Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığı: paralellər və kəsişmələr" mövzusunda məruzə edib. Məruzəçi Bəxtiyar Vahabzadənin əsərlərində dahi Füzulinin eşq fəlsəfəsinin, Nizaminin insanpərvərlik ideyasının, Nəsiminin haqq-ədalət mübarizəsinin yeni rakursdan müasir ifadəsini tapdığını deyib. O, tədqiqat apararkən klassiklərin və Bəxtiyar Vahabzadənin yaradıcılığından nümunələrin seçilərək paralellərin və kəsişmələrin müəyyənləşdirildiyini söyləyib, bütün bunların Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığı üçün motiv rolu oynadığını məzmunlu və geniş məruzəsində şərh edib.
Arxeologiya və etnoqrafiya şöbəsinin elmi işçisi Aygül Xəlilova "Sovet ideologiyasının kölgəsində milli təəssübkeşlik" adlı məruzəsində Sovet dövrü yazıçı və şairlərimizin bədii priyom kimi istifadə etdikləri kodlaşdırma, mətnaltı eyhamlar, fikrin dolayı yolla çatdırılması kimi dərin zəka və fəlsəfi düşüncəyə əsaslanan metodların Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığından da yan keçmədiyini, əksinə şairin bu cür məna yükünə malik əsərlərinin bəşəriyyət və insanlıq üçün humanist mövqe nümayiş etdirdiyini təsdiqləyən önəmli faktor olduğunu qeyd edib.
Şəki REM-in Tarix və epiqrafika şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Rahim Həsənov Bəxtiyar Vahabzadəni böyük filosof adlandırıb, şairin əsərlərində dərin fəlsəfi məna kəsb edən zaman, insan, həyat, cəmiyyət amillərinin qeyri-adi baxış bucağından təqdim edildiyini dilə gətirib.
Tədbirdə, həmçinin şair tədqiqatçı Yusif Rza, Oğuz rayon Gənclər və İdman Sektorunun əməkdaşı Vüsal Məmmədov Bəxtiyar Vahabzadə haqqında xatirələrini, maraqlı fikirlərini bölüşüblər.
Oğuz şairi Şükufə Ruhlu şairin ruhuna dualar oxuyub, ana dilinə, şəhidlərə həsr olunmuş şeirlər səsləndirib.
Tədbirin sonunda Oğuz MKS-nin direktoru Nəzakət Qasımova çıxış edərək tədbirin təşkil olunmasında əməyi olan hər kəsə, xüsusilə, Şəki REM-in direktoru Yusif Şükürlüyə dərin təşəkkürünü bildirib, belə mötəbər tədbirlərin təşkil olunmasında birgə əməkdaşlığın davam edəcəyinə ümid etdiyini bildirib.
Tədbirin əsas hissəsi başa çatdıqdan sonra müzakirələr çay süfrəsi ətrafında davam etdirilib. Sonda xatirə fotoşəkilləri çəkilib.

Scientific-practical conference on "Native language issues in Bakhtiyar Vahabzade's creativity" was held in Oguz
Oct 02, 2025 | 03:00
On October 02, 2025, a scientific-practical conference on "Native language issues in Bakhtiyar Vahabzade's creativity" dedicated to the 100th anniversary of the People's poet Bakhtiyar Vahabzade was held in Oguz district, organized by Sheki Regional Scientific Center of ANAS and supported by the central library of Oguz district.
The event was attended by Ayaz Aghayev, a representative of Oguz District Executive Power, scientists and young researchers of Sheki Regional Scientific Center, intellectuals of Oguz district, and students.
The dear memory of the national leader Heydar Aliyev, Bakhtiyar Vahabzade, and the sons of the Motherland who gave their lives for the integrity and sovereignty of our lands was commemorated with respect.
The scientific-practical conference was opened by Reyhan Manafova, Head of the Public Relations Department of Sheki Regional Scientific Center, who welcomed the guests and participants, and emphasized that the purpose of the event dedicated to the 100th anniversary of the People's Poet Bakhtiyar Vahabzadeh was to promote the poet's attitude to the native language in his literary heritage, the preservation of the language and his ideas on its transmission to future generations, and gave the floor to Ayaz Aghayev, Deputy director of the head of the Humanitarian Department of Oguz District Executive Power. Ayaz Aghayev welcomed the guests and noted that the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, signed an Order on the celebration of the 100th anniversary of Bakhtiyar Vahabzadeh, and within this framework, a series of anniversary events are being held in Oguz district, as in all parts of our country. He noted that it is a great honor to have the Central Library of Oguz district Central Library be chosen as a partner for the scientific-practical conference entitled "Issues of the native language in the creativity of Bakhtiyar Vahabzadeh". He expressed his gratitude to the director of Sheki RSC, PhD in Physics, docent Yusif Shukurlu for this joint cooperation and wished success in the work of the event.
Then the floor was given to researcher-philologist Sahar Rzayeva. In her speech entitled "Attitude to the native language in the creativity of Bakhtiyar Vahabzadeh", the speaker stated that our mysterious mother tongue serves to enrich the spiritual world of people in Bakhtiyar Vahabzadeh's poetry, instilling the idea that it is an indicator of national-spiritual values, our existence, and national identity, and emphasized that important issues such as the preservation of the mother tongue and its transmission to future generations form the core of the poet's creativity.
Deputy director for Scientific Affairs of Sheki RSC, PhD in philology, docent Kamil Adishirinov noted that the national leader Heydar Aliyev and his worthy successor, Mr. Ilham Aliyev, always paid great attention and care to the development of science and culture, and said that the holding of jubilee events of great personalities, scientists and cultural figures, the erection of monuments in their honor, the publication of their works in large circulation, and other such issues and delicate moments are a clear example of this care.
He noted that today's event is part of a series of events organized by Sheki RSC, and expressed his deep gratitude to the Oguz district administration and the Central Library of the Oguz Central Library for their joint cooperation and support in organizing the scientific-practical conference.
Then he continued his speech on the topic "The place and role of Bakhtiyar Vahabzade in the 20th century Azerbaijani literature." The speaker stated that Bakhtiyar Vahabzadeh, who, after the great Nizami and Fuzuli, carries the mission of "From thought to verse, from verse to eternity" with dignity, and possesses a deep philosophical and aesthetic thought, not only his secular but also his religious worldview stems from our classical heritage and has challenged world literature since the 60s of the 20th century. He stated that the fact that the poet's artistic heritage has been translated and published in various languages is a fact that confirms what has been said.
Then, Tarana Abdullayeva, head of the Literary and Cultural Environment and Folklore Department, gave a report on the topic "Classical Heritage and Bakhtiyar Vahabzadeh's Creativity: Parallels and Intersections". The speaker said that in the works of Bakhtiyar Vahabzadeh, the great Fuzuli's philosophy of love, Nizami's idea of humanity, and Nasimi's struggle for truth and justice find a modern expression from a new perspective. He said that while conducting the research, parallels and intersections were identified by selecting examples from the classics and Bakhtiyar Vahabzadeh's work, and he commented in his comprehensive and extensive report that all of this played a role of motivation for Bakhtiyar Vahabzadeh's work.
Aygul Khalilova, a research associate at the Department of Archaeology and Ethnography, in her report titled "National Bigotry in the Shadow of Soviet Ideology" confirmed that the methods based on deep intelligence and philosophical thought, such as coding, subtextual allusions, and indirect delivery of ideas, used as artistic devices by our Soviet-era writers and poets, did not bypass Bakhtiyar Vahabzadeh's work, but on the contrary, the poet's works, which have such a meaningful load, demonstrate a humanist position for humanity and humanity.
Head of the Department of History and Epigraphy of Sheki RSC, PhD Rahim Hasanov called Bakhtiyar Vahabzade a great philosopher, and expressed that in the poet's works, time, human, life, and social factors that have deep philosophical meaning are presented from an unusual perspective.
At the event, poet researcher Yusif Rza and employee of Oguz region Youth and Sports Sector Vusal Mammadov also shared their memories and interesting thoughts about Bakhtiyar Vahabzade.
Oguz poet Shukufa Ruhlu read prayers for the poet's soul and recited poems dedicated to her native language and martyrs.
At the end of the event, director of Oguz CLS Nazakat Gasimova made a speech and expressed her deep gratitude to everyone who contributed to the organization of the event, especially director of Sheki RSC Yusif Shukurlu, and expressed her hope that joint cooperation in organizing such prestigious events will continue.
After the main part of the event ended, discussions continued around a tea table. At the end, commemorative photos were taken.