Sen 30, 2025 | 03:00
30 sentyabr 2025-ci il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin növbəti Elmi Şura iclası keçirilib.
İclasda 13 nəfər Elmi Şura üzvü, elmi işçilər iştirak ediblər.
Şəki Regional Elmi Mərkəzin direktoru, fiz.ü.f.d.,dos. Yusif Şükürlü iclası açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib, gündəlik səsə qoyularaq qəbul edilib.
Sonra direktor Azərbaycan Respublikası Prezidentinin "Akademik Yusif Məmmədəliyevin 120 illiyinin qeyd edilməsi haqqında" 05 iyul 2025-ci il tarixli Sərəncamının icrası ilə bağlı AMEA Rəyasət Heyətinin 10 sentyabr 2025-ci il tarixli 16/4 nömrəli qərarını iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. Bildirib ki, Azərbaycan elm tarixinin Nobel mükafatına ən yaxın namizədi olan akademik Yusif Məmmədəliyevin yubileyinin qeyd edilməsi Prezident İlham Əliyevin elmin inkişafına olan qayğı və diqqətinin nəticəsidir.
"AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının bazasında "Gənclər Akademiyası"nın yaradılması haqqında AMEA Rəyasət Heyətinin 10 sentyabr 2025-ci il tarixli qərarı" ilə Şəki Regional Elmi Mərkəzin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Tural Adışirinov iştirakçıları tanış edib. Qeyd edib ki, qərara əsasən yaşı 35-ə qədər olan gənclərdən ibarət tərkibin yaradılması nəzərdə tutulur və Şəki REM-də belə gənclərin sayı 12 nəfərdir. O, Şuranın tərkibində təşkil ediləcək Gənclər Akademiyasında gənclərin elmi fəaliyyətinin məhsuldar olması istiqamətində lazımi işlərin görüləcəyini nəzərə çatdırıb.
Daha sonra Sənədlərlə iş şöbəsinin rəhbəri Sevinc Hüseynova "AMEA-nın 80 illik yubileyinə həsr olunmuş "Humanitar və ictimai elmlər sahəsində süni intellekt və rəqəmsal texnologiyalardan istifadə imkanları" mövzusunda gənc tədqiqatçıların məqalə müsabiqəsinin keçirilməsi haqqında" AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarını səsləndirib və bildirib ki, müsabiqənin şərtlərinə əsasən, AMEA-da fəaliyyət göstərən 35 yaşa qədər gənclər müsabiqədə iştirak edə bilərlər.
Elmi Şurada Şəki REM gənclərinin müsabiqədə iştirakını təmin etmək məqsədilə onlara Gənclər Akademiyası tərəfindən dəstək göstərilməsi qərara alınıb.
Elektron xidmətlər şöbəsinin rəhbəri Namiq Abdurahmanov "AMEA-nın Elektron Akademiya şöbəsinin "Rəqəmsal Akademiya, Süni İntellekt və Elektron xidmətlər" şöbəsi adlandırılması haqqında AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarını diqqətə çatdırıb. Elmi Şura bundan sonra "Elektron xidmətlər" şöbəsinin adının "Süni İntellekt və Elektron xidmətlər" şöbəsi adı ilə əvəz olunmasına qərar verib.
Cari məsələ-Ekoloji biofizika, Bitkilərin biokimyası, Tut ipəkqurdunun seleksiyası, Landşaftşünaslıq şöbələrinin rəhbər vəzifələrinə seçki keçirilib.
Səsvermədə 13 nəfər Elmi Şura üzvü iştirak edib. Səsvermənin nəticələrinə görə, k./təs. ü.f.d. İsmayılov İlqar Rafiq oğlu Ekoloji biofizika şöbəsinin, Salmanova Ayşən Kamil qızı Bitkilərin biokimyası şöbəsinin, bio.ü.f.d., dos. Bəkirov Qüdürət Məmməd oğlu Tut ipəkqurdunun seleksiyası şöbəsinin, geol-min.ü.f.d. Mustafabəyli Hüseyn Lütvəli oğlu Landşafşünaslıq şöbəsinin rəhbəri vəzifəsinə seçiliblər.

Sep 30, 2025 | 03:00
On September 30, 2025, the next Scientific Council meeting of Sheki Regional Scientific Center of ANAS was held.
The meeting was attended by 13 members of the Scientific Council and scientific workers.
The Director of Sheki Regional Scientific Center, PhD in physics, docent Yusif Shukurlu opened the meeting and introduced the participants to the issues on the agenda, which were put to a vote and adopted.
Then the Director brought to the attention of the participants the decision No. 16/4 of the Presidium of ANAS dated September 10, 2025, regarding the implementation of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan "On the celebration of the 120th anniversary of Academician Yusif Mammadaliyev" dated July 05, 2025. He noted that the celebration of the anniversary of Academician Yusif Mammadaliyev, who is the closest candidate for the Nobel Prize in the history of Azerbaijani science, is the result of President Ilham Aliyev's care and attention to the development of science.
The Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of Sheki Regional Scientific Center, Tural Adishirinov, introduced the participants to the "Decision of the Presidium of ANAS dated September 10, 2025 on the establishment of the "Youth Academy" on the basis of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS". He noted that according to the decision, it is envisaged to create a composition consisting of young people up to the age of 35, and the number of such young people in Sheki RSC is 12 people. He noted that the necessary work will be done to ensure the productive scientific activity of young people in the Youth Academy to be organized within the Council.
Then, the Head of the Document Work Department, Sevinj Huseynova, announced the relevant decision of the Presidium of ANAS "On holding an article competition for young researchers on the topic "Opportunities for using artificial intelligence and digital technologies in the field of humanitarian and social sciences" dedicated to the 80th anniversary of ANAS" and stated that, according to the terms of the competition, young people under the age of 35 working at ANAS can participate in the competition.
The Scientific Council decided to provide support to Sheki RSC youth in order to ensure their participation in the competition by the Youth Academy.
Head of the Electronic Services Department Namig Abdurahmanov brought to attention the relevant decision of the Presidium of ANAS on renaming the Electronic Academy Department of ANAS to the "Digital Academy, Artificial Intelligence and Electronic Services" Department. The Scientific Council decided to replace the name of the "Electronic Services" Department with the name of the "Artificial Intelligence and Electronic Services" Department.
Current issue - Elections were held for the leading positions of the departments of Ecological Biophysics, Biochemistry of Plants, Mulberry Silkworm Selection, and Landscape Science.
13 members of the Scientific Council participated in the voting. According to the results of the voting, candidate of sciences Ismayilov Ilgar Rafig oglu of the Ecological Biophysics Department, Salmanova Ayshan Kamil gizi of the Plant Biochemistry Department, associate professor Bakirov Gudurat Mammad oglu of the Mulberry Silkworm Selection Department, and Mustafabeyli Huseyn Lutvali of the Geological Sciences Department son was elected as the head of the Department of Landscape Studies.