Şəki Regional Elmi Mərkəzdə 27 Sentyabr Anım Günü qeyd edilib
26 sentyabr 2025-ci il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində 27 Sentyabr Anım Günü ilə bağlı tədbir keçirilib.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin, torpaqlarımızın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş Vətən övladlarının xatirəsini ehtiramla yad olunub.
Şəki REM-in direktoru, fiz.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlü II Qarabağ müharibəsində Azərbaycan xalqının şanlı zəfərinin dünya tarixinə yazıldığını qeyd edib. O, xalqın əzmi, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin qətiyyətli rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan əsgərinin əsl qəhrəmanlıq, mərdlik, şücaət, rəşadət nümunəsinə çevrildiyini vurğulayıb.
Arxeologiya və etnoqrafiya şöbəsinin rəhbəri Elşən Abdurahmanov Azərbaycan tarixinin indiyə qədər bir sıra tarixi hadisələrlə yadda qaldığını deyib, 44 günlük Vətən müharibəsində qəhrəman oğullarımızın canı, qanı bahasına əldə olunmuş zəfər, lokal xarakterli hərbi əməliyyatlar və antiterror əməliyyatı nəticəsində Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etməsi kimi tarixi hadisələrin mahiyyətini şərh edib. O, bu gün hər yerdə fəxrlə bəhs etdiyimiz zəfər tariximizin əsasının Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu vurğulayıb və bütün bunların Ümummilli Liderin siyasi kursunun layiqli davamçısı Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə yeridilən siyasətin nəticəsi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Landşaftşünaslıq şöbəsinin rəhbəri, geol-min.ü.f.d. Hüseyn Mustafabəyli Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində 30 il işğal altında qalan torpaqlarını geri qaytarması ilə həm də qürurunu özünə qaytardığını nəzərə çatdırıb. O, II Qarabağ müharibəsində dünya azərbaycanlılarının bir amal uğrunda birləşməsini yüksək qiymətləndirib, Azərbaycan xalqının böyüklüyünü dünyaya sübut etdiyini deyib.
Şəki REM-in elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.e.d., dos. Kamil Adışirinov Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda gedən mübarizədə təkcə ön cəbhədə qəhrəmanlıq göstərən əsgər və zabitlərimizin deyil, arxa cəbhədə çalışan mülki insanlarımızın yüksək əzm və iradə göstərərək, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında yumruq kimi birləşərək mübarizəyə qoşunduğundan danışıb.
Bitkilərin biomüxtəlifliyi və genofond şöbəsinin rəhbəri, bio.ü.f.d. Fərhad Əzizov Azərbaycanın bütövlüyü uğrunda haqq savaşında əldə edilmiş zəfərin şəhidlərimizin qanı bahasına qazanıldığını heç vaxt unutmayacağımızı söyləyib.
Şəki REM-in Mülki Müdafiə Qərargahının rəisi Yusif Rəhimov Vətən müharibəsinin xalqımızın qürür mənbəyi olduğunu dilə gətirib. Qeyd edib ki, tarixi zəfər əldə edildikdən sonra işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızda abadlıq-quruculuq, bərpa işləri aparılır, xalqımızın sosial rifahının yaxşılaşdırılması, Azərbaycan Respublikasının çiçəklənməsi istiqamətində yeni "ağıllı kənd", "ağıllı şəhər" layihələri tətbiq edilir. Yusif Rəhimov Azərbaycan xalqının bundan sonra artıq sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşayacağından əminliyini ifadə edib.
Tarix və epiqrafika şöbəsinin böyük elmi işçisi, t.ü.f.d. Akif Məmmədli II Qarabağ müharibəsini millətin özünə qayıdışı adlandırıb və "dövlət və xalq"ın birgə mübarizəsinin qələbəsi olduğunu deyib. O, Azərbaycan ordusu tərəfindən heç bir mülki obyektə və vətəndaşa atəş açılmayan Vətən müharibəsinin dünyaya "humanist müharibə" şüarını nümayiş etdirdiyini diqqəttə çatdırıb.
Qafqaz Ağabalayev Azərbaycan xalqının hər zaman mübariz oğul və qızlarının şücaətini yüksək qiymətləndirdiyini, bütün şəhidlərimizin ruhuna ehtiram göstərdiyini, xatirəsini uca tutduğunu söyləyib və şəhidlərimizə Allahdan rəhmət diləyib.

Sep 26, 2025 | 02:00
On September 26, 2025, an event was held at Sheki Regional Scientific Center of ANAS on September 27th Memorial Day.
The memory of the National Leader Heydar Aliyev and the sons of the Motherland who gave their lives for the sovereignty and territorial integrity of our lands were commemorated with respect.
The director of the Sheki RSC, PhD in physics, docent Yusif Shukurlu noted that the glorious victory of the Azerbaijani people in the Second Karabakh War was recorded in world history. He emphasized that with the determination of the people and the resolute leadership of the Victorious Supreme Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev, the Azerbaijani soldier became a true example of heroism, courage, bravery, and bravery in the 44-day Patriotic War.
Head of the Department of Archaeology and Ethnography Elshan Abdurahmanov said that the history of Azerbaijan has been remembered so far with a number of historical events, and commented on the essence of historical events such as the victory achieved at the cost of the lives and blood of our heroic sons in the 44-day Patriotic War, local military operations and the restoration of the territorial integrity of Azerbaijan as a result of the anti-terrorist operation. He emphasized that the foundation of our victorious history, which we proudly talk about everywhere today, was laid by the Great Leader Heydar Aliyev, and brought to attention that all this is the result of the policy implemented under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, a worthy successor to the political course of the National Leader.
Head of the Department of Landscape Studies, PhD in Geology Huseyn Mustafabeyli noted that Azerbaijan regained its pride by returning its lands that had been occupied for 30 years in the 44-day Patriotic War. He highly appreciated the unity of Azerbaijanis of the world for a common cause in the Second Karabakh War and said that it proved the greatness of the Azerbaijani people to the world.
Deputy Director for Scientific Affairs of Sheki RSC, PhD in philology, docent Kamil Adishirinov spoke about the fact that in the struggle for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, not only our soldiers and officers who showed heroism on the front line, but also our civilians working in the rear line, showed great determination and will, united like a fist around the victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and joined the struggle.
Head of the Department of Plant Biodiversity and Gene Fund, Doctor of Biological Sciences Farhad Azizov said that we will never forget that the victory achieved in the just war for the integrity of Azerbaijan was won at the cost of the blood of our martyrs.
Chief of the Civil Defense Headquarters of Sheki RSC Yusif Rahimov expressed that the Patriotic War is a source of pride for our people. He noted that after the historical victory, development and reconstruction work is being carried out in our lands liberated from occupation, and new "smart village" and "smart city" projects are being implemented to improve the social welfare of our people and the prosperity of the Republic of Azerbaijan. Yusif Rahimov expressed his confidence that the Azerbaijani people will live in peace and security from now on.
Senior Researcher of the Department of History and Epigraphy, Doctor of Philosophy in History Akif Mammadli called the Second Karabakh War the return of the nation to itself and said that it was the victory of the joint struggle of the "state and the people". He drew attention to the fact that the Patriotic War, in which no civilian objects or citizens were fired upon by the Azerbaijani army, demonstrated the slogan of "humanistic war" to the world.
Qafqaz Agabalayev said that the Azerbaijani people have always highly appreciated the valor of their fighting sons and daughters, respected the souls of all our martyrs, and held their memory high, and prayed to God for mercy on our martyrs.