Şəki Regional Elmi Mərkəzdə "Dövlət Suverenliyi Günü" qeyd edilib
19 sentyabr 2025-ci il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində "20 Sentyabr Dövlət Suverenliyi Günü" ilə əlaqədar dəyirmi masa keçirilib.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin, torpaqlarımızın bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş Vətən oğullarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri açan Şəki REM-in direktoru, fiz.ü.f.d.,dos. Yusif Şükürlü "Dövlət Suverenliyi Günü"nün Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 19 sentyabr 2024-cü il tarixli Sərəncamına əsasən qeyd edildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında qəhrəman Vətən oğullarının əldə etdikləri tarixi Zəfər sayəsində təqvimin bu günü şanlı bayrağımızın dalğalandığı bölünməz və bütöv Azərbaycan torpaqlarında bayram edilir.
Daha sonra Şəki REM-in Tarix və epiqrafika şöbəsinin rəhbəri, t.ü.f.d. Rahim Həsənov çıxış edib. Məruzəçi 2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın təxribatlarına cavab olaraq başlanmış Vətən müharibəsində əldə edilmiş tarixi qələbə, 2023-cü il sentyabrın 19-20-də həyata keçirilmiş uğurlu antiterror əməliyyatı nəticəsində ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyinin bərpa edilməsindən, "Dövlət Suverenliyi Günü"nün elan edilməsinin əhəmiyyətindən danışıb və bütün bunların Azərbaycan tarixinin mühüm hadisəsinə çevrildiyini vurğulayıb.

Sep 19, 2025 | 02:00
On September 19, 2025, a round table was held at Sheki Regional Scientific Center of ANAS on the occasion of "September 20, State Sovereignty Day".
The memory of the national leader Heydar Aliyev and the sons of the Motherland who gave their lives for the integrity of our lands were commemorated with a minute of silence.
Opening the event, the director of Sheki RSC, PhD in physics, docent Yusif Shukurlu, brought to attention that the "State Sovereignty Day" was celebrated in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated September 19, 2024. He noted that thanks to the historic Victory achieved by the heroic sons of the Motherland under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, this day of the calendar is celebrated in the indivisible and integral lands of Azerbaijan, where our glorious flag flies.
Then, the head of the Department of History and Epigraphy of the Sheki RSC, PhD in History, Rahim Hasanov, made a speech. The speaker spoke about the historic victory achieved in the Patriotic War that began on September 27, 2020 in response to Armenian provocations, the restoration of the territorial integrity and sovereignty of our country as a result of the successful anti-terrorist operation carried out on September 19-20, 2023, the importance of declaring "State Sovereignty Day", and emphasized that all of this has become an important event in the history of Azerbaijan.