Şəki Regional Elmi Mərkəzdə "Üzeyir Hacıbəylinin ictimai-siyasi fəaliyyəti" mövzusunda elmi seminar keçirilib
Sen 19, 2025 | 01:00
19 sentyabr 2025-ci il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinə həsr olunmuş "Üzeyir Hacıbəylinin ictimai-siyasi fəaliyyəti" mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Tədbiri açan Şəki REM-in direktoru, fiz.ü.f.d.,dos. Yusif Şükürlü Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinin qeyd edilməsinin dahi bəstəkarın şəxsiyyətinə və yaradıcılığına ehtiramın ifadəsi olduğunu qeyd edib, bəstəkarın milli musiqinin formalaşmasında müstəsna xidmətləri olduğunu söyləyib, seminarın işinə uğur diləyib.
Sonra Şəki REM-in Tarix və epiqrafika şöbəsinin rəhbəri, t.ü.f.d. Rahim Həsənov "Üzeyir Hacıbəylinin siyasi fikirləri-sosialist ideyalardan istiqlalçılığa doğru" mövzusunda məruzə edib. Bildirib ki, xalqın qəhrəmanlığını, vətənpərvərliyini, milli qürurunu, azərbaycançılığını musiqi dili ilə ifadə etməsi Üzeyir Hacıbəylinin dahiliyinin göstəricisidir və bəstəkarın "Koroğlu" operası azərbaycançılıq ideyasını dərindən təcəssüm etdirən möhtəşəm əsərlərindən biridir.
Daha sonra Şəki REM-in Ədəbi-mədəni mühit və folklor şöbəsinin rəhbəri Təranə Abdullayeva "Xalq yaradıcılığı və Üzeyir Hacıbəyli" adlı çıxışında bəstəkarın bayatı və mahnılar haqqında görüşlərindən-onların toplanaraq elmi tədqiqata cəlb edilməsinin, bir çox musiqi əsərlərində onlardan bəhrələnməyin əhəmiyyətindən danışıb, Üzeyir Hacıbəylinin publisistik və dramatik əsərlərində şifahi xalq ədəbiyyatı nümunələrindən geniş istifadə etdiyini diqqətə çatdıtıb.

Sep 19, 2025 | 01:00
On September 19, 2025, a scientific seminar on the topic "Socio-political activity of Uzeyir Hajibeyli" dedicated to the 140th anniversary of the great composer Uzeyir Hajibeyli was held at Sheki Regional Scientific Center of ANAS.
Opening the event, the director of Sheki RSC, PhD in physics, docent Yusif Shukurlu noted that the celebration of the 140th anniversary of Uzeyir Hajibeyli is an expression of respect for the personality and creativity of the great composer, said that the composer had exceptional services in the formation of national music, and wished success to the work of the seminar.
Then, the head of the Department of History and Epigraphy of Sheki RSC, PhD Rahim Hasanov delivered a report on the topic "Uzeyir Hajibeyli's political ideas - from socialist ideas to independence". He noted that expressing the heroism, patriotism, national pride, and Azerbaijaniness of the people through musical language is an indicator of Uzeyir Hajibeyli's genius, and the composer's opera "Koroglu" is one of his magnificent works that deeply embodies the idea of Azerbaijaniness.
Later, in her speech titled "Folk Creativity and Uzeyir Hajibeyli", Tarana Abdullayeva, head of the Literary and Cultural Environment and Folklore Department of the Sheki REM, spoke about the composer's views on bayati and songs - the importance of collecting them and involving them in scientific research, and using them in many musical works, and drew attention to the extensive use of examples of oral folk literature by Uzeyir Hajibeyli in his journalistic and dramatic works.