İyl 24, 2025 | 03:00
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində 24 iyul 2025-ci il tarixində növbəti Elmi Şura iclası keçirilib.
İclasda 11 nəfər Elmi Şura üzvü, şöbə rəhbərləri və elmi işçilər iştirak ediblər.
İclası açan Şəki REM-in direktoru, fiz.ü.f.d.dos. Yusif Şükürlü iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib. Gündəlik səsə qoyularaq qəbul edilib.
Dosent Yusif Şükürlü "Azərbaycan Respublikası Prezidentinin " Azərbaycan Respublikasının 2025-2028-ci illər üzrə süni intellekt Strategiyası"nın təsdiq edilməsi haqqında 19 mart 2025-ci il tarixli Sərəncamının icrasından irəli gələn vəzifələr haqqında AMEA Rəyasət Heyətinin 14 aprel 2025-ci il tarixli 11/1 nömrəli qərarı və "AMEA-nın Aziz Sancar fəxri diplomu"nun Əsasnaməsi ilə bağlı" məlumat verib. Bildirib ki, təsis edilməsi elm və alimlər üçün böyük önəm kəsb edən bu mükafat Şəki REM-in gənc alimləri üçün bir şansdır və onlar mükafatı əldə etmək üçün müsabiqəyə qatılmaqlarını təklif edib.
Elmi Şura mükafatın tələblərini ödəyən gənc alimlərin elmi fəaliyyətini əks etdirən beynəlxalq indeksli məqalələrin AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunmasına qərar verib.
Şəki REM-in elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.e.d., dos. Kamil Adışirinov gündəlikdəki ikinci məsələ-"AMEA-nın və Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin birgə Tədbirlər planı"nın təsdiq edilməsi haqqında AMEA Rəyasət Heyətinin 2 iyun 2025-ci il tarixli 14/15 saylı qərarı ilə əlaqədar" məlumat verib.
Bildirib ki, AMEA-nın 80 illik yubileyi ilə əlaqədar Şəki REM-in təşkilatçılığı ilə Elm və Təhsil Nazirliyinin bir çox qurumları ilə müştərək tədbirlər bu ilin I yarımili ərzində keçirilib və daha bir neçə tədbirin təşkili növbəti yarımil üçün nəzərdə tutulur.
Gündəlikdəki növbəti məsələ-"AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının, regional elmi bölmə və mərkəzlərinin 2025-ci ilin birinci yarısı üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair yarımillik hesabatların nəticələri haqqında AMEA Rəyasət Heyətinin 7 iyul 2025-ci il tarixli 15/8 nömrəli qərarına dair" Elmi katib Vəfa Atayeva məlumat verib.
O, hesabatlarla bağlı AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarını səsləndirib, hesabatların qəbul edilərək qənaətbəxş hesab edildiyini Elmi Şura üzvlərinin diqqətinə çatdırıb.
Ədəbi-mədəni mühit və folklor şöbəsinin rəhbəri Təranə Abdullayeva çıxış edərək iştirakçıları "Filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavərinin "Postmodern çağda folklor və dövlətçilik münasibətlərinə diskursiv baxış" mövzusunda elmi məruzəsi haqqında 7 iyul 2025-ci il tarixli 15/1 nömrəli qərar"ı ilə tanış edib.
Bildirib ki, qərarın icrası ilə bağlı Ədəbi-mədəni mühit və folklor şöbəsi tərəfindən müvafiq iş planı hazırlanıb, məruzəçi Elmi Şuranı iş planı ilə tanış edib, iş planı səsə qoyularaq qəbul edilib.
"Şəki REM-də elmi əsərlərin yoxlanılmasını təmin etmək məqsədi ilə plagiat proqramının alınmasının müzakirəsi" haqqında məlumatları Elektron xidmətlər şöbəsinin rəhbəri Namiq Abdurahmanov çatdırıb.
Bildirib ki, plagiat proqramlarının araşdırılması aparılıb və ən uyğun olanı, müasir standartlara cavab verən, Respublikanın nüfuzlu elm və təhsil müəssisələri tərəfindən istifadə edilən, etibarlı plagiat proqramı müəyyənləşdirilib. O, proqrama qoşulma şərtləri, onun üstünlükləri, təqdim olunan təkliflər barədə məlumatları nəzərə çatdırıb.
Elmi Şura qısa zaman ərzində Şəki REM-də dərc olunacaq elmi jurnalda məqalələrin oxşarlıqlarını və potensial uyğunluqlarını müəyyən etmək üçün təqdim olunan plagiat proqramının qənaətbəxş olduğuna və bu barədə AMEA Rəyasət Heyətinə müraciətin təmin olunmasına qərar verib.

A Scientific Council meeting was held at Sheki Regional Scientific Center
The next Scientific Council meeting was held at Sheki Regional Scientific Center of ANAS on July 24, 2025.
The meeting was attended by 11 members of the Scientific Council, heads of departments and scientific workers.
Opening the meeting, the director of Sheki RSC, docent Yusif Shukurlu, PhD in Physics, introduced the participants to the issues on the agenda. The agenda was put to a vote and adopted.
Associate Professor Yusif Shukurlu provided information on the tasks arising from the implementation of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated March 19, 2025 on approving the "Artificial Intelligence Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2025-2028", the Decision No. 11/1 of the Presidium of ANAS dated April 14, 2025 and the "Statute of the Aziz Sancar Honorary Diploma of ANAS". He stated that this award, the establishment of which is of great importance for science and scientists, is a chance for young scientists of Sheki RSC and suggested that they participate in the competition to receive the award.
The Scientific Council decided to submit internationally indexed articles reflecting the scientific activities of young scientists who meet the requirements of the award to the Presidium of ANAS.
Deputy Director for Scientific Affairs of Sheki RSC, Ph.D. on philology, docent  Kamil Adishirinov reported on the second issue on the agenda - "Regarding the decision of the Presidium of ANAS No. 14/15 dated June 2, 2025 on the approval of the Joint Action Plan of ANAS and the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan".
He reported that joint events organized by Shaki RSC with many organizations of the Ministry of Science and Education on the occasion of the 80th anniversary of ANAS were held during the first half of this year, and several more events are planned for the next half of the year.
The scientific secretary  Vafa Atayeva informed about the next issue on the agenda - "Regarding the decision of the Presidium of ANAS No. 15/8 dated July 7, 2025 on the results of semi-annual reports on the scientific and scientific-organizational activities of scientific institutions and organizations, regional scientific divisions and centers of ANAS for the first half of 2025".
She informed the relevant decision of the Presidium of ANAS regarding the reports and brought to the attention of the members of the Scientific Council that the reports were accepted and considered satisfactory.
Tarana Abdullayeva, head of the Literary and cultural environment and folklore department, made a speech and introduced the participants to the "Decision No. 15/1 dated July 7, 2025 on the scientific report of Doctor of Philology Sarkhan Khavari on the topic "Discursive View of the Relations of Folklore and Statehood in the Postmodern Era".
She stated that a relevant work plan was prepared by the Literary and cultural environment and folklore department in connection with the implementation of the decision, the rapporteur introduced the work plan to the Scientific Council, and the work plan was voted on and adopted.
Namig Abdurahmanov, Head of the Electronic Services Department, provided information on "Discussion of obtaining a plagiarism program to ensure the verification of scientific works at Sheki RSC".
He stated that a study of plagiarism programs was conducted and the most suitable, reliable plagiarism program that meets modern standards and is used by prestigious scientific and educational institutions of the Republic was determined. She brought to your attention the information about the conditions of joining the program, its advantages, and the submitted proposals.
The Scientific Council decided that the presented plagiarism program to determine the similarities and potential compatibility of articles in the scientific journal to be published in Sheki RSC in a short time is satisfactory and that an appeal to the Presidium of ANAS be provided in this regard.