Qəbələdə "Şimal-qərbi Azərbaycanın mənəvi irsi, mədəni tarixi abidələri" mövzusunda seminar keçirilib
İyl 21, 2025 | 02:00
19 iyul 2025-ci il tarixində Qəbələ rayonunda AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin, İntellektual İnkişaf Naminə İctimai Birliyinin birgə dəstəyi ilə "Şimal-qərbi Azərbaycanın mənəvi irsi, mədəni tarixi abidələri" mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Tədbiri açan İntellektual İnkişaf Naminə İctimai Birliyinin rəhbəri Rəşad Abdullayev qonaqları salamlayıb, tədbirin şimal-qərb bölgəsi maddi-mədəni irsinin tanıdılması və gələcək nəsillərə aşılanması kimi önəmli məqsədə xidmət etdiyini diqqətə çatdırıb və sözü Tarix və epiqrafika şöbəsinin elmi işçisi Elçin Vəliyevə verib.
Elçin Vəliyev "Azərbaycanın dövlətçilik tarixi" mövzusunda tarixi Azərbaycan torpaqları, azərbaycanlıların qədim dövlətçilik ənənələrinə malik olması, Azərbaycan ərazisində mövcud olan dövlətlər, Azərbaycan xanlıqları, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti, Müstəqil Azərbaycan Respublikası haqqında sistemli, geniş məruzə edib.
Sonra söz Tarix və epiqrafika şöbəsinin böyük elmi işçisi, t.ü.f.d. Akif Məmmədliyə verilib. Məruzəçi "Şimal-qərbi Azərbaycanın tarixi abidələrinin öyrənilməsi vəziyyəti və əhəmiyyəti" adlı çıxışında "Tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması haqqında" qanunda abidələrin toxunulmazlıq statusu və onların qorunaraq gələcək nəsillərə çatdırılmasının təsbit olunduğunu əsas gətirərək, şimal-qərb bölgəsində də mövcud olan tarixi abidələrin bərpa-təmir işlərinə xüsusi diqqət yetirilməli olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra Tarix və epiqrafika şöbəsinin böyük elmi işçisi, f.ü.f.d. Ələddin Sultanov "Şimal-qərb bölgəsinin epiqrafik abidələri" mövzusunda geniş məruzə edib. Məruzəçi bölgədə aşkarlanan əlyazmaların, daş kitabələrin elmi tədqiqata cəlb olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, tədqiqata cəlb edilən bu nümunələr bölgənin ictimai, siyasi, sosial və dini həyatının öyrənilməsi baxımından olduqca maraqlıdır.

Jul 21, 2025 | 02:00
On July 19, 2025, a scientific seminar on the topic "Spiritual heritage, cultural and historical monuments of Northwestern Azerbaijan" was held in Gabala district with the joint support of Sheki Regional Scientific Center of ANAS and the Public Union for Intellectual Development.
Opening the event, the head of the Public Union for Intellectual Development, Rashad Abdullayev, greeted the guests and drew attention to the important goal of introducing the material and cultural heritage of the northwestern region and instilling it in future generations, and gave the floor to Elchin Valiyev, a scientific researcher at the Department of History and Epigraphy.
Elchin Valiyev made a systematic and extensive report on the topic "History of Azerbaijan's statehood", the historical Azerbaijani lands, ancient statehood traditions of Azerbaijanis, the states existing on the territory of Azerbaijan, the Azerbaijani khanates, the Azerbaijan Democratic Republic, and the Independent Republic of Azerbaijan.
Then the floor was given to the senior research worker of the Department of History and Epigraphy, PhD Akif Mammadli. In his speech titled "The Status and Importance of the Study of Historical Monuments of Northwestern Azerbaijan", the speaker emphasized that special attention should be paid to the restoration and repair of historical monuments in the northwestern region, citing the fact that the law "On the Protection of Historical and Cultural Monuments" establishes the inviolability status of monuments and their preservation and transmission to future generations.
Then, the senior research worker of the Department of History and Epigraphy, PhD Aladdin Sultanov made a comprehensive report on the topic "Epigraphic Monuments of the Northwestern Region". The speaker stated that the manuscripts and stone inscriptions discovered in the region were involved in scientific research. He noted that these samples involved in the research are very interesting in terms of studying the public, political, social and religious life of the region.