Şəki Regional Elmi Mərkəzdə ""Əkinçi" ilə başlayan milli mətbuat tariximiz" mövzusunda elmi seminar keçirilib
İyl 22, 2025 | 02:00
22 iyul 2025-ci il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində Milli mətbuatın yaranmasının 150 illiyinə həsr edilmiş ""Əkinçi" ilə başlayan milli mətbuat tariximiz" mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Tədbiri açan Şəki REM-in elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.e.d.,dos. Kamil Adışirinov iştirakçıları salamlayıb, tədbirin keçirilməsində əsas məqsədin milli mətbuat tariximizin gənc nəslə aşılanması olduğunu qeyd edib, tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra söz Ədəbi-mədəni mühit, folklor şöbəsinin əməkdaşı Aynur Məmmədovaya verilib.
Məruzəçi ""Əkinçi" qəzetinin müxbirləri" adlı çıxışında qəzetin ilk müxbirləri olan Nəcəf bəy Vəzirov və Əsgər ağa Adıgözəlov barədə danışarkən, bu şəxsiyyətlərin "Əkinçi"nin fəaliyyətində xüsusi önəm daşıdığını qeyd edib. Bildirib ki, onlar qəzet üçün yalnız yeni xəbərlər yazmaqla kifayətlənməyib, həm də rus dilində nəşr edilən mətbu orqanlardan vacib bildikləri xəbərləri tərcümə edirdilər və bunlar da qəzetin səhifələrində dərc olunurdu.
"Həsən bəy Zərdabi və "Əkinçi"" mövzusunda çıxış edən Ədəbi-mədəni mühit, folklor şöbəsinin elmi işçisi Tural Adışirinov Həsən bəy Zərdabinin milli mətbuat tarixindəki rolu, milli oyanış fəaliyyətini əks etdirən faktlara diqqət çəkib, “Əkinçi”nin milli düşüncə sahiblərini milli problemlər ətrafında düşünməyə, millətin dərdlərini mətbuat səhifələrində bölüşməyə səfərbər etdiyini vurğulayıb.
Ədəbi-mədəni mühit, folklor şöbəsinin rəhbəri Təranə Abdullayeva ""Əkinçi" qəzetinin özündən sonrakı mətbuat tarixinə təsiri" mövzusunda məruzə edib. O, "Əkinçi"də tətbiq edilən bəzi metodların sonrakı dövrlərdə anadilli nəşrlər olan "Kəşkül", "Ziya", "Ziyayi-Qafqaziyyə", Azərbaycan mətbuatının özülünün möhkəmlənməsi istiqamətində mühüm əhəmiyyət kəsb edən "Kaspi", milli oyanış dövrünün son məhsulu olan "Şərqi-Rus" qəzetlərinin, bir qədər sonra "Həyat", "İrşad", "Tazə həyat", "Açıq söz", "Fiyuzat", ədəbi mətbu cərəyanın əsasını qoyan "Molla Nəsrəddin", milli demokratik mətbuatın zirvəsi hesab edilən "Azərbaycan" kimi qəzet və jurnallarda davam etdirildiyinə diqqət çəkib.
Qeyd edib ki, ömrünü milli mücadiləyə həsr etmək amalına sadiq qalan Həsən bəy Zərdabinin fədakarlığı müasir mətbuat təmsilçiləri üçün də əsl nümunədir.
Daha sonra dosent Kamil Adışirinov "Şəkidə mətbuatın inkişaf tarixi"nə nəzər yetirərək bildirib ki, "Əkinçi"dən başlayan bu yol Azərbaycanın bölgələrinə doğru inkişaf edərək genişlənmiş, böyük tarixi prosesin tərkib hissəsinə çevrilmişdir. Məruzəçi "Əkinçi"nin fəaliyyəti ilə xalqın milli özünüdərk prosesinin yeni mərhələsinin başlandığını və bu prosesin davamı olaraq Şəki mətbuatının da çətinliklərə baxmayaraq milli və ictimai məsələlərə yer verdiyini, mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanılması uğrunda mübarizə apardığını nəzərə çatdırıb.
Sonda Şəki REM-in direktoru, fiz.ü.f.d, dos. Yusif Şükürlü çıxış edərək məruzəçiləri təbrik edib, belə mühüm tarixi əhəmiyyətə malik, milli şüurun formalaşmasında əvəzsiz rolu olan "Əkinçi" qəzetinin 150 illiyi ilə bağlı tədbirin təşkil edilməsində əməyi olan hər kəsə minnətdarlığını bildirib, Milli Mətbuat Günü münasibəti ilə iştirakçıları təbrik edib.

A scientific seminar on the topic "Our national press history starting with "Ekinchi"" was held at the Sheki Regional Scientific Center
Jul 22, 2025 | 02:00
On July 22, 2025, a scientific seminar on the topic "Our national press history starting with "Ekinchi"" was held at Sheki Regional Scientific Center of ANAS, dedicated to the 150th anniversary of the establishment of the national press.
Opening the event, Deputy Director for Scientific Affairs of Sheki RSC, Doctor of Philology, docent Kamil Adishirinov, greeted the participants, noted that the main goal of the event was to instill the history of our national press in the younger generation, and wished success in the work of the event.
Then the floor was given to Aynur Mammadova, an employee of the Literary and Cultural Environment, Folklore Department.
In her speech entitled "Correspondents of the "Ekinchi" newspaper", the speaker spoke about the first correspondents of the newspaper, Najaf bey Vezirov and Asker aga Adigozalov, and noted that these personalities were of special importance in the activities of "Ekinchi". He said that they were not only satisfied with writing new news for the newspaper, but also translated news they considered important from Russian-language press organizations, and these were also published on the pages of the newspaper.
Speaking on the topic "Hasan bey Zardabi and "Ekinchi"", Tural Adishirinov, a research worker at the Literary and Cultural Environment and Folklore Department, drew attention to the role of Hasan bey Zardabi in the history of the national press and the facts reflecting his national awakening activities, and emphasized that "Ekinchi" mobilized national thinkers to think about national problems and share the nation's troubles on the pages of the press.
He noted that the dedication of Hasan bey Zardabi, who remained faithful to the goal of dedicating his life to the national struggle, is a true example for modern press representatives.
Then docent  Kamil Adishirinov, looking at the "History of the Development of the Press in Sheki", said that this path, which began with "Ekinchi", expanded towards the regions of Azerbaijan and became an integral part of a great historical process. The speaker noted that with the activities of "Ekinchi", a new stage in the process of national self-awareness of the people began and, as a continuation of this process, the Sheki press, despite the difficulties, gave space to national and social issues and fought for the preservation of moral values.
Finally, the director of Sheki RSC, PhD in Physics, docent Yusif Shukurlu made a speech, congratulated the speakers, expressed his gratitude to everyone who contributed to the organization of the event dedicated to the 150th anniversary of the "Ekinchi" newspaper, which has such important historical significance and plays an indispensable role in the formation of national consciousness, and congratulated the participants on the occasion of National Press Day.