Akademik Mustafa Topçubaşovun 130 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
İyn 14, 2025 | 04:00
2025-ci ilin avqust ayında Azərbaycan Respublikası Elmlər Akademiyasının təsisçilərindən biri, görkəmli alim və tanınmış ictimai xadim, tibb elmləri doktoru, SSRİ Tibb Elmləri Akademiyasının həqiqi üzvü, SSRİ Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, akademik Mustafa Ağabəy oğlu Topçubaşovun anadan olmasının 130 ili tamam olur.
Akademik Mustafa Topçubaşov çoxşaxəli və dolğun fəaliyyəti ilə ziyalılığın parlaq nümunəsini yaratmış böyük nüfuza malik şəxsiyyətdir. O, Azərbaycan tibb elminə mühüm nailiyyətlər qazandırmış, tibb təhsili və səhiyyə sisteminin müasir əsaslar üzərində qurulması işinə misilsiz töhfələr vermişdir. Mustafa Topçubaşov respublikada cərrahlıq elmi məktəbinin banilərindəndir. Təbabətin müxtəlif sahələri üzrə müalicə texnologiyalarının və cərrahi problemlərin kompleks şəkildə öyrənilməsi yenilikçi alimin fundamental araşdırmalarının başlıca istiqamətlərini təşkil etmişdir. Praktiki cərrahiyyədə geniş yayılmış orijinal müalicə üsullarının tətbiqi və beynəlxalq miqyasda Azərbaycan cərrahiyyəsinin layiqincə təmsil olunması Mustafa Topçubaşovun adı ilə sıx bağlıdır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycanda səhiyyənin və tibb elminin inkişafında xüsusi xidmətlərini nəzərə alaraq, akademik Mustafa Topçubaşovun anadan olmasının 130 illiyinin keçirilməsini təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi ilə birlikdə akademik Mustafa Topçubaşovun 130 illiyinə dair tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on the celebration of the 130th anniversary of Academician Mustafa Topchubashov
Jun 14, 2025 | 04:00
In August 2025, one of the founders of the Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan, an outstanding scientist and a well-known public figure, Doctor of Medical Sciences, a full member of the USSR Academy of Medical Sciences, laureate of the USSR State Prize, Honored Scientist, academician Mustafa Agabey oglu Topchubashov will celebrate his 130th anniversary.
Academician Mustafa Topchubashov is a highly influential personality who, with his multifaceted and fulfilling activities, has created a bright example of intellectualism. He has brought significant achievements to Azerbaijani medical science, made unparalleled contributions to the establishment of medical education and the healthcare system on modern foundations. Mustafa Topchubashov is one of the founders of the scientific school of surgery in the republic. The complex study of treatment technologies and surgical problems in various fields of medicine has been the main directions of the fundamental research of the innovative scientist. The widespread application of original treatment methods in practical surgery and the worthy representation of Azerbaijani surgery on an international scale are closely connected with the name of Mustafa Topchubashov.
Guided by paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, taking into account his special services in the development of healthcare and medical science in Azerbaijan, in order to ensure the celebration of the 130th anniversary of the birth of Academician Mustafa Topchubashov, I decide:
1. The Azerbaijan National Academy of Sciences, together with the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan, shall prepare and implement a plan of events for the 130th anniversary of Academician Mustafa Topchubashov.