AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illiyinə həsr olunmuş dəyirmi masa keçirilib
İyn 11, 2025 | 03:00
11 iyun 2025-ci il tarixində Şəki Regional Elmi Mərkəzdə Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illiyinə həsr olunmuş "Bəxtiyar Vahabzadə və Şəki ədəbi mühiti: təsirlər, tövsiyələr" mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Tədbirdə Şəki şəhər ziyalıları iştirak ediblər.
Ulu öndər Heydər Əliyevin, Bəxtiyar Vahabzadənin, torpaqlarımızın bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş Vətən övladlarının xatirəsi yad edilib.
Əvvəlcə Bəxtiyar Vahabzadənin həyatından bəhs edən videoçarx nümayiş etdirilib.
Tədbiri açan Şəki REM-in baş direktoru, fiz.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlü qonaqları salamlayıb, belə mötəbər tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışarkən bildirib ki, XX əsrin 60-cı illərində şairin məhz Ümummilli lider Heydər Əliyevin səyi nəticəsində senzuranın ağır mühakiməsindən xilas olması, Heydər Əliyev siyasi məktəbinin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illiyinin qeyd edilməsi ilə bağlı Sərəncam imzalaması ədəbiyyata, elm xadimlərinə olan diqqət və qayğının göstəricisidir.
Sonra söz Şəki REM-in elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.e.d., dos. Kamil Adışirinova verilib.
Kamil Adışirinov "Bəxtiyar Vahabzadənin XX əsr Azərbaycan poeziyasında yeri və rolu" mövzusunda geniş məruzə edib.
Qeyd edib ki, XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının ən ziddiyyətli, keşməkeşli dövrü olsa da, Bəxtiyar Vahabzadə sosialist-realizminin tüğyan etdiyi bir dövrdə milli şüur, millət, xalq, vətəndaş, milli birlik mövzularını təbliğ edən şairlərdəndir və yaradıcılığında sosializmi, onun qəhrəmanlarını əks etdirən tək bir əsərə belə rast gəlinmir.
Məruzəçi "Bəxtiyar Vahabzadə 1000 il bundan əvvəl və min il bundan sonranın şairidir" fikrini əsas gətirərək şairin dahi Nizaminin, Füzulinin yaradıcılığından ilhamlanaraq böyük əsərlər yaratdığını və əcdadlarının ruhunu ləyaqətlə daşıdığını və gələcək nəsillərə ötürdüyünü vurğulayıb.
"Azərbaycan poeziyasının sönməz işığı" mövzusunda çıxış etmək üçün söz tədqiqatçı filoloq Səhər Rzayevaya verilib. Məruzəçi Bəxtiyar Vahabzadənin fəlsəfi şeirin görkəmli nümayəndəsi olmasından, istənilən mövzuda əsərlərində fəlsəfi fikirlərini sadə dillə ifadə edərək oxuculara çatdırmasından danışıb. Şairin "Özümüzdən öyrənək", "Qorxu", "Şairin harayı" şeirlərindən nümunələr gətirərək fikirlərini əsaslandırıb.
Söz Şəki şəhər 10 saylı tam orta məktəbin Azərbaycan dili və ədəbiyyat müəllimi Şəfəq Xəlilovaya verilib. Məruzəçi "Bəxtiyar Vahabzadənin yaradıcılığında Şəki motivləri: milli ruh və vətənpərvərlik prizmasından" adlı çıxışında Şəki mövzusunun şairin yaradıcılığından qırmızı xətlə keçməsini qeyd edib, xalq ruhundan süzülüb gələn poetikliyin insanı özünə, kökünə bağlamasından və nəhayət, bu əsərlərin gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda yetişməsinə təsirindən danışıb.
Daha sonra mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb.
Sabir Rəhmanın Ev muzeyinin baş fond mühafizi Aydın Salis oğlu Məmmədov Bəxtiyar Vahabzadənin "Gülüstan" poemasının ilk dəfə nəşr edildiyi "Şəki fəhləsi" qəzeti və qəzetin sonrakı taleyi haqqında məlumat verib. Qəzetin 1960-cı il iyul və oktyabr nəşrlərində poemadan parçaların dərc edildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonda şəkili şairlər-Gülarə İnci və Əhməd Zəyzidlinin Bəxtiyar Vahabzadəyə həsr olunmuş şeirlər dinlənilib.

A round table dedicated to the 100th anniversary of Bakhtiyar Vahabzade was held at Sheki Regional Scientific Center of ANAS
Jun 11, 2025 | 03:00
On June 11, 2025, a round table dedicated to the 100th anniversary of Bakhtiyar Vahabzade was held at Sheki Regional Scientific Center on the topic "Bakhtiyar Vahabzade and the literary environment of Sheki: influences, recommendations".
The intellectuals of Sheki attended at the event.
The memory of the great leader Heydar Aliyev, Bakhtiyar Vahabzade, and the sons of the Motherland who gave their lives for the integrity of our lands was commemorated.
First, a video clip about the life of Bakhtiyar Vahabzade was shown.
The event was opened by the general director of Sheki RSC, PhD in Physics, docent Yusif Shukurlu greeted the guests and, speaking about the importance of holding such prestigious events, said that the poet's escape from the harsh judgment of censorship in the 60s of the 20th century, thanks to the efforts of the National Leader Heydar Aliyev, and the signing of an Order by President Ilham Aliyev, a worthy successor to the political school of Heydar Aliyev, on the occasion of the 100th anniversary of Bakhtiyar Vahabzade, are indicators of the attention and care he shows for literature and scientists.
Then the floor was given to the Deputy Director for Scientific Affairs of Sheki RSC, Doctor of Philology, docent Kamil Adishirinov.
Kamil Adishirinov made an extensive report on the topic "The Place and Role of Bakhtiyar Vahabzade in the 20th Century Azerbaijani Poetry".
He noted that although the 20th century was the most contradictory and turbulent period of Azerbaijani literature, Bakhtiyar Vahabzadeh was one of the poets who promoted the themes of national consciousness, nation, people, citizen, and national unity in a period when socialist realism was rampant, and there is not a single work in his work that reflects socialism and its heroes.
The speaker emphasized that the poet, inspired by the work of the great Nizami and Fuzuli, created great works, and that he carried the spirit of his ancestors with dignity and passed them on to future generations, basing his speech on the topic "The Unquenchable Light of Azerbaijani Poetry". The speaker spoke about Bakhtiyar Vahabzadeh being a prominent representative of philosophical poetry and expressing his philosophical thoughts in simple language in his works on any topic and conveying them to readers. He substantiated his ideas by citing examples from the poet's poems "Let's learn from ourselves", "Fear", "Where is the poet?".
The floor was given to Shafag Khalilova, a teacher of Azerbaijani language and literature at secondary school No. 10 in Sheki city. In her speech titled "Sheki motifs in the work of Bakhtiyar Vahabzade: through the prism of national spirit and patriotism", the speaker noted that the theme of Sheki runs through the poet's work with a red line, spoke about the poetics that filtered through the national spirit, connecting a person to himself, to his roots, and finally, the impact of these works on the upbringing of the younger generation in the spirit of patriotism.
Then discussions were held around the topic.
Aydin Salis oglu Mammadov, the chief fund keeper of the Sabir Rahman House Museum, provided information about the "Sheki Fehlasi" newspaper, where Bakhtiyar Vahabzade's poem "Gulustan" was first published, and the subsequent fate of the newspaper. He noted that excerpts from the poem were published in the July and October 1960 editions of the newspaper.
At the end, the poems dedicated to Bakhtiyar Vahabzadeh by the famous poets Gulara Inji and Ahmad Zayzidli were listened to.