Şəki Regional Elmi Mərkəz Memorandum imzalayıb
30 aprel 2025-ci il tarixində Özbəkistan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin İpəkçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun alimləri-Elm, innovasiyalar və təhsilin inkişafı şöbəsinin müdiri Atakulov Toxtamurod Umaroviç, Kənd Təsərrüfatı Biznes və İnnovasiyalar üzrə Milli Mərkəzin direktoru Otajonov Şuxrat İqaumimjonoviç, Pambıq Seleksiyası, Toxumçuluğu və Becərilməsi Aqrotexnologiyası Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru Namazov Şadman Erqaseviç, Akademik M.Miqzaueç adına Bağçılıq, Üzümçülük və Şərabçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru Esankulov Alijon Sayidoviç, Tərəvəzçilik Bostan Bitkiləri və Kartofçuluq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru Nizamov Rüstəm Axroloviç, İpəkçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru Vəliyev Seyfəddin Tojiddinoviç elmi əməkdaşlıq üzrə danışıqların aparılması məqsədilə Şəki Regional Elmi Mərkəzin baş direktoru, fiz.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlü ilə görüşüblər.
Görüşdə Azərbaycanda və Özbəkistanda ipəkçiliyin mövcud vəziyyəti, baramaçılıq və tutçuluq sahələrində aparılan elmi- tədqiqatlar və onların istehsalata tətbiqi haqqında, eləcə də tut ipəkçiliyi, baramaçılıq və barama emalı sahələri üzrə elmi əməkdaşlığa dair müzakirələr aparılıb. Həmçinin 2025-2029-cu illər üçün elmi əməkdaşlığın əsas aspektləri müzakirə edilib, Şəki Regional Elmi Mərkəzi ilə Özbəkistan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin İpəkçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu arasında ipəkçilik sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Sonda qonaqlara Şəki REM-in nəşri olan kitablar və qonaqlar tərəfindən hədiyyələr təqdim edilib.
Daha sonra qonaqlar Şəki REM-in Tut ipəkqurdunun seleksiyası şöbəsinin fəaliyyəti ilə tanış olublar, baramaçılıq təsərrüfatlarına, barama emalı müəssisələrinə, mövcud və yeni yaradılmış tut plantasiyalarına səfər ediblər.

May 01, 2025 | 12:07
On April 30, 2025, scientists of the Sericulture Scientific Research Institute of the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan - Head of the Department of Science, Innovations and Education Development Atakulov Tokhtamurod Umarovich, Director of the National Center for Agricultural Business and Innovations Otajonov Shukhrat Igaumimjonovich, Director of the Scientific Research Institute of Cotton Breeding, Seed Production and Cultivation Shadman Ergasevich Namazov, Director of the Scientific Research Institute of Horticulture, Viticulture and Winemaking named after Academician M. Migzauech Esankulov Alijon Sayidovich, Director of the Scientific Research Institute of Vegetable Growing, Melon Plants and Potato Growing Nizamov Rustam Akhrolovich, Director of the Scientific Research Institute of Sericulture Seyfeddin Tojiddinovich Veliyev held talks on scientific cooperation met with the Director General of Sheki Regional Scientific Center, PhD in Physics, docent Yusif Shukurlu for the purpose of conducting.
The meeting discussed the current state of sericulture in Azerbaijan and Uzbekistan, scientific research conducted in the fields of sericulture and mulberry cultivation and their application to production, as well as scientific cooperation in the fields of mulberry sericulture, sericulture and cocoon processing. The main aspects of scientific cooperation for 2025-2029 were also discussed, and a Memorandum of Understanding on mutual cooperation in the field of sericulture was signed between Sheki Regional Scientific Center and the Sericulture Scientific Research Institute of the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan.
At the end, the guests were presented with books published by Sheki RSC and gifts from the guests.
Later, the guests got acquainted with the activities of the Mulberry Silkworm Breeding Department of Sheki RSC, visited cocoon farms, cocoon processing enterprises, and existing and newly established mulberry plantations.