Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki elmi müəssisələrin fəaliyyətinin optimallaşdırılması və səmərəliliyinin artırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında
Apr 04, 2025 | 11:00
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki elmi müəssisələrin fəaliyyətinin optimallaşdırılması və səmərəliliyinin artırılması məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
1.1. 2025-ci ilin sonunadək mərhələli şəkildə aşağıdakı tədbirlərin görülməsini təmin etsin və nəticəsi barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin:
1.1.1. Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin (bundan sonra – Nazirlik) tabeliyində aşağıdakı publik hüquqi şəxslərin yaradılmasını:
1.1.1.1. Geologiya və Geofizika İnstitutunun və Neft və Qaz İnstitutunun əsasında Geologiya İnstitutunun;
1.1.1.2. Akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun və Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun əsasında Coğrafiya İnstitutunun;
1.1.1.3. Fizika İnstitutunun və Radiasiya Problemləri İnstitutunun əsasında Fizika İnstitutunun;
1.1.1.4. Akademik Murtuza Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun və Akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun əsasında Kimya İnstitutunun;
1.1.1.5. İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun və Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun əsasında Riyaziyyat İnstitutunun;
1.1.1.6. Botanika İnstitutunun və Dendrologiya İnstitutunun əsasında Botanika İnstitutunun;
1.1.1.7. Zoologiya İnstitutunun və Akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun əsasında Canlı Sistemlərin Tədqiqi İnstitutunun;
1.1.1.8. Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun, Mikrobiologiya İnstitutunun və Biofizika İnstitutunun əsasında Molekulyar Biologiya İnstitutunun;
1.1.1.9. müasir infrastruktura və beynəlxalq standartlara uyğun elmi tədqiqat və təcrübi istehsalat bazasına malik 2 (iki) yeni elmi müəssisənin;
1.1.2. Nazirliyin tabeliyindəki Polimer Materialları İnstitutunun Sumqayıt Dövlət Universitetinin tabeliyinə verilməsini;
1.1.3. Nazirliyin tabeliyindəki Ekologiya və Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun (Gəncə), Bioresurslar İnstitutunun (Gəncə), Aqrar Problemlər İnstitutunun (Gəncə), Nəbatat Bağının (Gəncə) Gəncə Dövlət Universitetinin tabeliyinə verilməsini;
1.1.4. Nazirliyin tabeliyindəki Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun (Naxçıvan), Bioresurslar İnstitutunun (Naxçıvan), Batabat Astrofizika Rəsədxanasının (Naxçıvan) Naxçıvan Dövlət Universitetinin tabeliyinə verilməsini;
1.1.5. Nazirliyin tabeliyindəki “Nafta” Elmi İstehsalat Birliyinin, “Aşqar” Elmi İstehsalat Birliyinin və “Kompozit” Elmi İstehsalat Birliyinin ləğv edilməsini;
1.2. bu Sərəncamdan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
2. Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi bu Sərəncamdan irəli gələn məsələlərin həlli üçün zəruri tədbirlər görsün.
3. Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi növbəti illərin dövlət büdcəsi layihələrində bu Sərəncamın 1.1-ci bəndinə uyğun olaraq yeni yaradılacaq elmi müəssisələrin saxlanılması xərcləri ilə bağlı zəruri maliyyə vəsaitinin nəzərdə tutulmasını təmin etsin.

On additional measures to optimize the activities of scientific institutions subordinate to the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and increase their efficiency
Apr 04, 2025 | 11:00
Order of the President of the Republic of Azerbaijan
Guided by Clause 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to optimize the activities of scientific institutions subordinate to the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and increase their efficiency, I decide:
1. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan:
1.1. To ensure the implementation of the following measures in stages by the end of 2025 and to inform the President of the Republic of Azerbaijan about their results:
1.1.1. To establish the following public legal entities subordinate to the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan (hereinafter referred to as the Ministry):
1.1.1.1. The Institute of Geology based on the Institute of Geology and Geophysics and the Institute of Oil and Gas;
1.1.1.2. The Institute of Geography based on the Institute of Geography named after Academician Hasan Aliyev and the Institute of Soil Science and Agrochemistry;
1.1.1.3. Institute of Physics on the basis of the Institute of Physics and the Institute of Radiation Problems;
1.1.1.4. Institute of Chemistry on the basis of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry named after Academician Murtuza Naghiyev and the Institute of Chemistry of Additives named after Academician Ali Guliyev;
1.1.1.5. Institute of Mathematics on the basis of the Institute of Control Systems and the Institute of Mathematics and Mechanics;
1.1.1.6. Institute of Botany on the basis of the Institute of Botany and the Institute of Dendrology;
1.1.1.7. Institute of Living Systems Research on the basis of the Institute of Zoology and the Institute of Physiology named after Academician Abdulla Garayev;
1.1.1.8. Institute of Molecular Biology on the basis of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, the Institute of Microbiology and the Institute of Biophysics;
1.1.1.9. 2 (two) new scientific enterprises with modern infrastructure and scientific research and experimental production bases in accordance with international standards;
1.1.2. Transferring the Institute of Polymer Materials under the Ministry to the Sumgayit State University;
1.1.3. Transferring the Institute of Ecology and Natural Resources (Ganja), the Institute of Bioresources (Ganja), the Institute of Agrarian Problems (Ganja), the Botanical Garden (Ganja) under the Ministry to the Ganja State University;
1.1.4. Transferring the Institute of Natural Resources (Nakhchivan), the Institute of Bioresources (Nakhchivan), the Batabat Astrophysical Observatory (Nakhchivan) under the Ministry to the Nakhchivan State University;
1.1.5. Liquidating the “Nafta” Scientific Production Association, the “Ashgar” Scientific Production Association and the “Kompozit” Scientific Production Association under the Ministry;
1.2. Resolve other issues arising from this Order.
1. The Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan shall take necessary measures to resolve the issues arising from this Order.
2. The Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan shall ensure that the necessary financial resources are provided for in the state budget projects of the next years in accordance with paragraph 1.1 of this Order regarding the maintenance costs of newly established scientific institutions.