Seyid Əzim Şirvaninin 190 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Apr 04, 2025 | 03:00
2025-ci ildə Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, qüdrətli şair və böyük maarif xadimi Seyid Əzim Şirvaninin anadan olmasının 190 ili tamam olur.
Seyid Əzim Şirvani yaradıcılığı boyu həm Şərq poeziyasının çoxəsrlik ənənələrini yüksək sənətkarlıqla davam etdirmiş, həm də mühüm ictimai-siyasi dəyişikliklərin baş verdiyi bir şəraitdə Azərbaycan ədəbiyyatının yeni maarifçilik ideyaları ilə zənginləşməsində əhəmiyyətli rol oynamışdır. Dəyərli poetik nümunələrdən ibarət parlaq lirikasında mənəvi gözəlliyi tərənnüm edən şair, eyni zamanda, realist satiralarında dövrün aktual məsələlərinə kəskin münasibət bildirmiş, didaktik əsərlərində humanist ideyaların təbliğinə xüsusi diqqət yetirmişdir. Seyid Əzim Şirvani cəmiyyətin sosial-mədəni tərəqqisi uğrunda qabaqcıl ziyalıların apardığı mübarizənin daim ön sıralarında dayanmışdır. Onun xalqa xidmət naminə öz maarifçi düşüncələrini gerçəkləşdirmək arzusu ilə ana dilində açdığı yeni üsullu məktəb Azərbaycan təhsili tarixində dərin iz qoymuşdur.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, böyük söz ustası Seyid Əzim Şirvaninin 190 illiyinin qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə böyük Azərbaycan şairi Seyid Əzim Şirvaninin 190 illiyinə dair tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Apr 04, 2025 | 03:00
2025 will mark the 190th anniversary of the birth of Seyid Azim Shirvani, a prominent representative of Azerbaijani literature, a powerful poet and a great educator.
Throughout his creative work, Seyid Azim Shirvani not only continued the centuries-old traditions of Eastern poetry with high artistry, but also played a significant role in enriching Azerbaijani literature with new enlightenment ideas in a situation where important socio-political changes were taking place. The poet, who glorified spiritual beauty in his brilliant lyrics consisting of valuable poetic examples, at the same time expressed a sharp attitude to the current issues of the time in his realistic satires, and paid special attention to the promotion of humanistic ideas in his didactic works. Seyid Azim Shirvani has always been at the forefront of the struggle waged by leading intellectuals for the socio-cultural progress of society. The new-style school he opened in his native language with the desire to realize his enlightening thoughts for the sake of serving the people has left a deep mark in the history of Azerbaijani education.
Guided by paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to ensure the celebration of the 190th anniversary of the great poet Seyid Azim Shirvani, I decide:
- The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, together with the Azerbaijan National Academy of Sciences, shall prepare and implement a plan of events for the 190th anniversary of the great Azerbaijani poet Seyid Azim Shirvani.