"Yaşıl turizm: ətraf mühit və biz" mövzusunda seminar keçirilib
07 aprel 2025-ci il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Şəki rayon İnçə-Zunud kənd tam orta məktəbində məktəblilərin ekoloji maarifləndirilməsi məqsədilə "Yaşıl turizm: ətraf mühit və biz" mövzusunda seminar keçirilib.
Seminarda Şəki REM-in Landşaftşünaslıq və Ekoloji coğrafiya şöbəsinin əməkdaşları, İnçə-Zunud kənd tam orta məktəbin müəllim və şagirdləri iştirak ediblər.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən Vətən övladlarının xatirəsi yad edilib.
Tədbiri açan İnçə-Zunud kənd tam orta məktəbin direktoru Amil Əbdürəhmanov qonaqları salamlayıb, tədbirin təşkilində əməyi olan hər kəsə minnətdarlığını bildirib, sözü Şəki REM-in Ekoloji coğrafiya şöbəsinin rəhbəri, coğ.ü.f.d. Qafqaz Ağabalayevə verib. Qafqaz Ağabalayev Şəki REM əməkdaşlarını tədbir iştirakçılarına təqdim edib, tədbirin işinə uğur arzulayıb.
Sonra söz Ekoloji coğrafiya şöbəsinin elmi işçisi Xəzər Bəşirova verilib. O, "Yaşıl enerjinin ekoloji davamlılıq üzərindəki təsiri və gələcək inkişaf imkanları" mövzusunda çıxış edərək, şagirdlərə müasir dövrdə elektrik enerjisinə olan tələbat, bərpa olunmayan enerji ehtiyatlarının azalması və onların istehsalı prosesində təbiətə dəyən zərərin aradan qaldırılması məqsədilə alternativ enerji-bərpa olunan enerji qaynaqlarından istifadə edilməsinin zəruriliyi haqqında geniş məlumat verib.
Sonra Landşaftşünaslıq şöbəsinin elmi işçisi Murad Qəhrəmanov "Dəyişən iqlim, dəyişməyən laqeydlik" mövzusunda çıxış edib. Məruzəçi bəşəriyyəti narahat edən iqlim dəyişmələri, təbiətə, bioloji müxtəlifliyə olan antropogen təsirlər, ətraf-mühitin sənaye və məişət tullantıları ilə çirkləndirilməsinin qarşısının alınması məqsədilə ekoloji və iqtisadi sabitliyə nail olmaq kimi mühüm məsələlərə aydınlıq gətirib.
Daha sonra Şəki REM-in Ekoloji coğrafiya şöbəsinin əməkdaşı Elvin Qarayev "Şəki turizmini şərtləndirən amillər" adlı məruzəsində Şəkinin turizm baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib, Şəkinin turizm potensiallı məkanları haqqında məlumat verib.
Məruzəçi ekoloji tərbiyə işlərinin bünövrəsinin məktəbəqədər təhsil müəssisələri və orta məktəblərdən başladığını qeyd edib. O, ekoturizmi şərtləndirən əsas amillərin-bitkilərin, çayların, göllərin, şəlalələrin, parkların mühafizəsinin, həmçinin məktəbyanı sahələrdə bitkilərin becərilməsinin, qulluq göstərilməsinin, qorunmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Şəki REM-in Landşaftşünaslıq şöbəsinin rəhbəri, geol-min.ü.f.d. Hüseyn Mustafabəyli göstərilən dəstəyə görə İnçə-Zunud kənd tam orta məktəbin direktoruna minnətdarlığını bildirib, şagirdləri təbiətə biganə olmamağa, qayğı və diqqətlə yanaşmağa çağırıb.
Sonda Şəki REM-in 2024-cü il nəşrləri olan kitablar məktəbin kitabxanasına hədiyyə edilib, direktor Amil Əbdülrəhmanova Təşəkkürnamə təqdim edilib, xatirə fotoşəkilləri çəkilib.

A seminar on the topic "Green tourism: environment and us" was held
On April 7, 2025, a seminar on the topic "Green tourism: environment and us" was held at Inche-Zunud village secondary school of Sheki region, organized by Sheki Regional Scientific Center of ANAS, with the aim of educating schoolchildren on the environment.
The seminar was attended by employees of the Department of Landscape Science and Ecological Geography of Sheki RSC, teachers and students of Inche-Zunud village secondary school.
The memory of the sons of the Motherland who sacrificed their lives for the territorial integrity of Azerbaijan was commemorated.
Opening the event, the director of Inche-Zunud village secondary school, Amil Abdurahmanov, greeted the guests, expressed his gratitude to everyone who contributed to the organization of the event, and gave the floor to the head of the Department of Ecological Geography of Sheki RSC, PhD in Geography. Gafgaz Agabalayev. Gafgaz Agabalayev introduced the employees of Sheki RSC to the participants of the event and wished success in the work of the event.
Then the floor was given to Khazar Bashirov, a research fellow at the Department of Ecological Geography. He spoke on the topic "The impact of green energy on ecological sustainability and future development opportunities", and provided students with extensive information about the modern demand for electricity, the decline in non-renewable energy resources, and the need to use alternative energy-renewable energy sources to eliminate the damage to nature in the process of their production.
Then, Murad Gahramanov, a research fellow at the Department of Landscape Studies, spoke on the topic "Changing climate, constant indifference". The speaker clarified important issues such as climate change that worries humanity, anthropogenic impacts on nature and biodiversity, and achieving ecological and economic stability in order to prevent pollution of the environment with industrial and household waste.
Then, Elvin Garayev, an employee of the Department of Ecological Geography of Sheki RSC, noted in his report "Factors determining Sheki tourism" that Sheki is of great importance in terms of tourism and provided information about places with tourism potential in Sheki.
The speaker noted that the foundation of ecological education work begins with preschool educational institutions and secondary schools. He drew attention to the importance of the main factors that determine ecotourism - the protection of plants, rivers, lakes, waterfalls, parks, as well as the cultivation, care and protection of plants in school areas.
The head of the Landscape Science Department of Sheki RSC, PhD in Geology Huseyn Mustafabeyli expressed his gratitude to the director of Inche-Zunud village secondary school for the support provided, and called on students not to be indifferent to nature, to treat it with care and attention.
Finally, the books published in 2024 by Sheki RSC were donated to the school library, a letter of thanks was presented to the director Amil Abdulrahmanov, and commemorative photos were taken.