Mart 18, 2025 | 12:00
17 mart 2025-ci il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin növbəti Elmi Şura iclası keçirilib.
İclasda 14 nəfər Elmi Şura üzvü, elmi işçilər iştirak ediblər.
İclası açan Şəki REM-in baş direktoru, fiz.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlü iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib, gündəlik səsə qoyularaq qəbul edilib.
Gündəlikdəki ilk məsələ "AMEA-nın Şəki REM-nin 2025-ci il üçün Elmi Şura üzvlərinin yeni siyahısının təsdiq edilməsi" haqqında Yusif Şükürlü məlumat verib. Bildirib ki, 2025-ci ildən Elmi Şuranın yeni tərkibi 15 nəfər elmlər doktoru və fəlsəfə doktorundan ibarət elmi heyət olaraq təsdiqlənib. Direktor Şəki REM-in gələcək elmi fəaliyyətində daha böyük uğur və nailiyyətlər əldə edəcəyinə inamını ifadə edib.
Gündəlikdəki ikinci və üçüncü məsələlər "Xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik yubileyinin keçirilməsinə dair tədbirlər planının hazırlanması və icrası barədə", "Azərbaycan Respublikası Prezidentinin "Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında" 03 fevral 2025-ci il tarixli Sərəncamının icrasından irəli gələn vəzifələr"i elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.e.d., dos. Kamil Adışirinov diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, göstərilən məsələlərlə bağlı 2025-ci il ərzində 9 tədbirin icra edilməsi nəzərdə tutulur.
Bio.ü.f.d. Fərhad Əzizov Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyi ilə bağlı təklif səsləndirib. O, "Üzeyir Hacıbəylinin bəstəkarlıq məktəbi və Şəki" mövzusunda tədbirin təşkil edilməsinin zəruri olduğunu nəzərə çatdırıb, təklif səsə qoyularaq qəbul edilib.
Gündəlikdəki növbəti məsələ "AMEA-nın Redaksiya-Nəşriyyat Şurasının tərkibində dəyişiklik edilməsi haqqında 07 mart 2025-ci il tarixli qərarı barəsində" Elmi katib Vəfa Atayeva məlumat verib. O, şura iştirakçılarını Redaksiya-Nəşriyyat Şurasının yeni tərkibi ilə tanış edib.
Gündəlikdəki dördüncü məsələdə Şəki REM-in "İKSAD Türk dünyasının böyük şairi Bəxtiyar Vahabzadənin 100-cü ildönümü münasibəti ilə "VII Beynəlxalq Bəxtiyar Vahabzadə Türk Dünyası Dil, Tarix, Mədəniyyət və Ədəbiyyat Konfransı"na tərəfdaş olaraq qoşulması qərara alınıb və konfransın elmi komitəsi üçün 6 nəfərdən ibarət elmi heyət müəyyənləşdirilib.
Cari məsələlərdə:
"Azərbaycan təhsil tarixinə dair oçerklər" kitabının çapa tövsiyə edilməsi ilə bağlı qərar qəbul edilib.
Şəki REM-də yeni şöbənin yaradılması zərurəti ortaya çıxdığından digər iki şöbənin adında dəyişiklik edilməsinə və şöbələrin adının aşağıdakı kimi formalaşdırılmasına qərar verilib:
1.Ədəbi-mədəni mühit və folklor şöbəsi;
2. Tarix və epiqrafika şöbəsi;
3. Arxeologiya və etnoqrafiya şöbəsi.
Bitkilərin biomüxtəlifliyi və Genofond şöbəsinə müdir vəzifəsinə və kiçik elmi işçi vəzifələrinə seçki keçirilib. Biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Əzizov Bitkilərin biomüxtəlifliyi və Genofond şöbəsinin müdiri vəzifəsinə, Songül Məmmədova və Aygün Babazadə kiçik elmi işçi vəzifələrinə seçiliblər.

The next Scientific Council meeting was held in Sheki Regional Scientific Center
On March 17, 2025, the next Scientific Council meeting of Sheki Regional Scientific Center of ANAS was held.
The meeting was attended by 14 members of the Scientific Council, scientific workers.
Opening the meeting, General Director of Sheki RSC, Ph.D. in Physics, docent Yusif Shukurlu introduced the participants to the issues on the agenda, and the agenda was put to a vote and adopted.
The first issue on the agenda was "Approval of the new list of members of the Scientific Council of Sheki RSC of ANAS for 2025." Yusif Shukurlu reported on the new composition of the Scientific Council from 2025 as a scientific staff consisting of 15 doctors of sciences and doctors of philosophy. The Director expressed his confidence that Sheki RSC will achieve greater success and achievements in its future scientific activities.
The second and third issues on the agenda were "On the preparation and implementation of the plan of events for the celebration of the 100th anniversary of the People's Poet Bakhtiyar Vahabzadeh", "Tasks arising from the implementation of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan "On the celebration of the 140th anniversary of Uzeyir Hajibeyli" dated February 3, 2025" and "On the celebration of the 140th anniversary of Uzeyir Hajibeyli" were brought to the attention of Deputy Director for Scientific Affairs, Doctor of Philology, docent  Kamil Adishirinov. He noted that 9 events are planned to be held in 2025 regarding the above issues.
Farhad Azizov, Ph.D. in biology, made a proposal regarding the 140th anniversary of Uzeyir Hajibeyli. He noted the need to organize an event on the topic "Uzeyir Hajibeyli's composition school and Sheki", and the proposal was put to a vote and adopted.
The next item on the agenda was "Regarding the decision of March 7, 2025 on changes in the composition of the Editorial-Publishing Council of ANAS." Scientific Secretary Vafa Atayeva reported. She introduced the council participants to the new composition of the Editorial-Publishing Council.
In the fourth item on the agenda, it was decided that Sheki RSC would join the "VII International Bakhtiyar Vahabzade Turkic World Language, History, Culture and Literature Conference" as a partner on the occasion of the 100th anniversary of the great poet of the IKSAD Turkic world Bakhtiyar Vahabzade, and a scientific staff of 6 people was determined for the scientific committee of the conference.
On current issues:
A decision was made to recommend the book "Essays on the History of Azerbaijani Education" for publication.
Since the need to create a new department arose at Sheki RSC, it was decided to change the names of the other two departments and form the names of the departments as follows:
1. Department of Literary and Cultural Environment and Folklore;
2. Department of History and Epigraphy;
3. Department of Archaeology and Ethnography.
Elections were held for the position of director and junior research worker in the Department of Plant Biodiversity and Genofund. Doctor of Philosophy in Biology Farhad Azizov Plant Biodiversity and Genofund were elected to the position of head of the department, and Songul Mammadova and Aygun Babazadeh were elected to the positions of junior research workers.