Fev 21, 2025 | 11:24
Beynəlxalq Ana Dili Günü 1999-cu ildən Banqladeş səfirinin təşəbbüsü ilə UNESCO tərəfindən elan edilib.
Dil millətin varlığının əsas göstəricisi, mənəvi irsinin, milli-mənəvi dəyərlərinin qoruyucusu və ötürücüsü funksiyasını öz üzərində daşıyan ən güclü vasitədir. Bizim bir insan və vətəndaş kimi əsas vəzifəmiz dilimizi mükəmməl bilmək, onu qoruyaraq inkişaf etdirməkdir.
İnsanların dünyagörüşünün artmasında, mükəmməl təhsilə yiyələnməsində, ünsiyyət qura bilməsində, xalqın milli-mənəvi dəyərlərinin tanıdılmasında, milli varlığın qorunub saxlanmasında ana dili başlıca rol oynayır.
Ana dilini mükəmməl bilmək hər bir insan üçün başqa xalqların dilini öyrənmək, onların mədəniyyəti ilə tanış olmaq imkanını artırır.
Azərbaycan xalqının dövlət dili Azərbaycan dilidir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqımıza olan sevgisinin, dilimizə olan sonsuz məhəbbətinin və qayğısının nümunəsi, ana dilinin qorunması və inkişaf etdirilərək gələcək nəsillərə ötürülməsi istiqamətində atılan mühüm addımlardan biri 2002-ci ildə “Azərbaycan Respublikasında dövlət dili haqqında” Qanundur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin imzaladığı “Azərbaycan dilində latın qrafikası ilə kütləvi nəşrlərin həyata keçirilməsi haqqında” 2004-cü il 12 yanvar tarixli Sərəncamı günümüzdə və gələcəkdə ana dilinin inkişaf etdirilməsi istiqamətində görüləcək işlərə dövlət dəstəyi və qayğısının təzahürüdür.

Feb 21, 2025 | 11:24
International Mother Language Day was declared by UNESCO in 1999 at the initiative of the Ambassador of Bangladesh.
Language is the main indicator of the existence of a nation, the most powerful tool that carries the function of protecting and transmitting its spiritual heritage and national-spiritual values. Our main task as a person and citizen is to know our language perfectly, to protect it and develop it.
The mother tongue plays a major role in increasing people's worldview, acquiring excellent education, being able to communicate, promoting the national-spiritual values of the people, and preserving national existence.
Perfect knowledge of the mother tongue increases the opportunity for every person to learn the languages of other peoples and get acquainted with their culture.
The state language of the Azerbaijani people is the Azerbaijani language. An example of the love of the national leader Heydar Aliyev for our people, his endless love and care for our language, and one of the important steps taken towards the protection and development of the native language and its transmission to future generations is the Law “On the State Language in the Republic of Azerbaijan” in 2002.
The Decree “On the Implementation of Mass Publications in the Azerbaijani Language with Latin Script” dated January 12, 2004, signed by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, is a manifestation of state support and care for the work to be done today and in the future towards the development of the native language.