Fev 12, 2025 | 02:00
İclası açan Şəki REM-in baş direktoru, fiz.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlü iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış etdikdən sonra gündəlikdəki ilk məsələ -"AMEA-nın 2025-2030-cu illər üçün İnkişaf Konsepsiyası və Yol Xəritəsi" layihəsinin ilkin variantına əlavələr haqqında məlumat verib. Direktor Şəki REM-in 2025-2030-cu illərə dair elmi-təşkilati fəaliyyəti və elm sahələri üzrə Yol Xəritəsinin 6 bənddən ibarət əlavələrlə təklifləri səsləndirib, təkliflər təsdiqləndikdən sonra AMEA-nın Elm və təhsil şöbəsinə göndərilməsi qərara alınıb.
Yusif Şükürlü Yol Xəritəsinin "Baramaçılıq və ipəkçilikdə innovativ üsul və vasitələrdən istifadə etməklə klasterləşmənin tədqiqi üzrə tədqiqatların genişləndirilməsi" bəndi üzrə fəaliyyətin yerinə yetirilməsinin təmin olunması məqsədilə təcrübə sahəsində vəhşi ipəkqurdunun yetişdirilməsi üçün müasir kümxananın inşa edilməsi zərurətinin olduğunu qeyd edib. Bu məqsədlə aidiyyatı qurumlara müraciətin göndərilməsi barədə qərar qəbul edilib.
Gündəlikdəki ikinci məsələ - "Şəki REM-in Mühasibatlıq şöbəsinin 2024-cü ilin yekunlarına dair" baş mühasib Uğur Süleymanov hesabat verib.
Üçüncü məsələ olaraq "Şəki REM-in 2025-ci il üzrə elmi-tədqiqatlarına dair iş planları" təsdiqlənib.
Gündəlikdəki dördüncü məsələ - "AMEA-nın 80 illik yubileyinin keçirilməsi ilə əlaqədar tədbirlər planının hazırlanması üçün Təşkilat Komitəsinin yaradılmasına dair" Elmi katib Vəfa Atayeva məlumat verib. O, Elmi Şura üzvlərini Təşkilat Komitəsinin tərkibi ilə tanış edib, 16 nəfərdən ibarət heyətin tərkibi səsə qoyularaq təsdiq edilib.
Cari məsələlərdə Şəki REM-in "Xəbərlər məcmuəsi" adlı elmi jurnalın redaksiya heyəti təsdiqlənib, Tarix, arxeologiya və epiqrafika şöbəsinin rəhbəri, t.ü.f.d. Rahim Həsənov və Aydın Məmmədovun həmmüəllifi olduqları "Hacı Çələbi xan", Ədəbi-mədəni mühit, folklor və etnoqrafiya şöbəsinin elmi işçisi Tural Adışirinovun "Söz ilmələri (elmi-publisistik məqalələr, şeirlər) kitablarının nəşr edilməsi ilə bağlı qərar qəbul edilib.

A Scientific Council meeting was held at Sheki Regional Scientific Center
On February 11, 2025, a Scientific Council meeting was held at Sheki Regional Scientific Center of ANAS.
18 members of the Scientific Council and scientific workers attended in the meeting.
Opening the meeting, the general director of Sheki RSC, PhD in physics, docent Yusif Shukurlu, after introducing the participants to the issues on the agenda, informed about the first issue on the agenda - the additions to the initial version of the project "Development Concept and Road Map of ANAS for 2025-2030". The Director voiced proposals for the Road Map of Sheki RSC for 2025-2030 with 6-point additions on scientific and organizational activities and scientific fields, and after the proposals were approved, it was decided to send them to the Science and Education Department of ANAS.
Yusif Shukurlu noted that in order to ensure the implementation of the activities under the Roadmap item "Expanding research on clustering using innovative methods and tools in cocooning and sericulture", it is necessary to build a modern hatchery for breeding wild silkworms in the experimental area. For this purpose, a decision was made to send an appeal to the relevant agencies.
The second item on the agenda - "On the results of the Accounting Department of Sheki RSC for 2024" - was reported by chief accountant Ugur Suleymanov.
The third item - "Work plans for scientific research of Sheki RSC for 2025" - was approved.
The fourth item on the agenda - "On the establishment of the Organizing Committee for the preparation of a plan of events in connection with the 80th anniversary of ANAS" - was reported by scientific secretary Vafa Atayeva. She introduced the members of the Scientific Council to the composition of the Organizing Committee, and the composition of the 16-member team was approved by vote.
In current affairs, the editorial board of the scientific journal "News Collection" of Sheki RSC was approved, and a decision was made to publish the books "Haji Chalabi Khan", co-authored by the head of the Department of History, Archeology and Epigraphy, PhD in history Rahim Hasanov and Aydin Mammadov, and "Soz ilmeleri (scientific-journalistic articles, poems)" by Tural Adishirinov, a scientific worker of the Department of Literary and Cultural Environment, Folklore and Ethnography.