Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Fev 04, 2025 | 04:00
2025-ci ilin sentyabr ayında dahi Azərbaycan bəstəkarı, Şərqdə ilk operanın yaradıcısı, böyük musiqişünas-alim, istedadlı publisist, dramaturq və pedaqoq, tanınmış ictimai xadim, Xalq artisti, Dövlət mükafatları laureatı, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Üzeyir Əbdülhüseyn oğlu Hacıbəylinin anadan olmasının 140 ili tamam olur.
Üzeyir Hacıbəyli çoxşaxəli yaradıcılığı ilə Azərbaycan mədəniyyəti tarixində silinməz iz qoymuş qüdrətli şəxsiyyətlərdəndir. Ömrünü cəmiyyətin mədəni tərəqqisinə həsr edən fədakar ziyalının yüksək mənəvi-estetik dəyərə malik irsi Azərbaycan xalqının XX əsrin ilk onilliklərindən vüsət almış ədəbi-mədəni intibahının aynasıdır. Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin banisi olan Üzeyir Hacıbəyli novator sənətkar kimi milli musiqi xəzinəsini unikal forma və janrlarla zənginləşdirmişdir. O, Şərqin və Qərbin musiqi nailiyyətlərinin dərin vəhdətində dünya musiqisinin qızıl fondunda fəxri yer tutan nadir sənət inciləri meydana gətirmiş, Azərbaycan mədəniyyətinə beynəlxalq miqyasda geniş şöhrət qazandırmışdır. Üzeyir Hacıbəyli eyni zamanda parlaq bədii dühası sayəsində Azərbaycan dramaturgiyasına dəyərli töhfələr vermiş, alovlu publisistikası ilə mətbuat salnaməsinə yeni səhifələr yazmışdır. Onun azərbaycançılıq məfkurəsi ilə yoğrulmuş dolğun ictimai-siyasi fəaliyyəti əsl vətənpərvərlik nümunəsidir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafına misilsiz töhfələr vermiş qüdrətli sənətkar Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 140-cı ildönümünün layiqincə keçirilməsini təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 140-cı ildönümünə dair tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Feb 04, 2025 | 04:00
September 2025 will mark the 140th anniversary of the birth of the great Azerbaijani composer, creator of the first opera in the East, great musicologist-scientist, talented publicist, playwright and teacher, well-known public figure, People's Artist, laureate of State Prizes, full member of the Azerbaijan Academy of Sciences Uzeyir Abdulhuseyn oglu Hajibeyli.
Uzeyir Hajibeyli is one of the powerful personalities who left an indelible mark on the history of Azerbaijani culture with his multifaceted creativity. The heritage of the selfless intellectual, who dedicated his life to the cultural progress of society, with high moral and aesthetic value, is a reflection of the literary and cultural renaissance of the Azerbaijani people that has spread since the first decades of the 20th century. Uzeyir Hajibeyli, the founder of the Azerbaijani composition school, enriched the national musical treasury with unique forms and genres as an innovative artist. He created rare artistic pearls that occupy an honorable place in the golden fund of world music in the deep unity of the musical achievements of the East and the West, and brought wide fame to Azerbaijani culture on an international scale. At the same time, Uzeyir Hajibeyli, thanks to his brilliant artistic genius, made valuable contributions to Azerbaijani dramaturgy, and wrote new pages in the annals of the press with his fiery journalism. His full social and political activity, imbued with the ideology of Azerbaijaniness, is an example of true patriotism.
Guided by Clause 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to ensure the worthy celebration of the 140th anniversary of the birth of the great artist Uzeyir Hajibeyli, who made an unparalleled contribution to the development of Azerbaijani culture, I decide:
- The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, together with the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan National Academy of Sciences, shall prepare and implement a plan of events for the 140th anniversary of the birth of the great Azerbaijani composer Uzeyir Hajibeyli.