Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Ekoloji biofizika şöbəsinin elmi işçisi Ayşən Salmanova "İlin gənc alimi" nominasiyası üzrə qalib olub
Yan 30, 2025 | 11:00
2024-cü il üzrə AMEA-nın “İlin gənc alimi” mükafatı müsabiqəsinin nəticələri elan olunub.
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında 2024-cü il üzrə AMEA-nın “İlin gənc alimi” mükafatı müsabiqəsinin nəticələri elan olunub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, əsasnamə üzrə elmi və ictimai fəaliyyətdə fərqlənən 29 yaşadək fəlsəfə doktorluğu dissertasiya işini müdafiə etmiş gənc alimlərə “İlin gənc alimi” diplomu və pul mükafatı, 35 yaşadək fəlsəfə doktorluğu dissertasiya işini müdafiə etmiş gənc alimlərə, həmçinin elmi fəaliyyəti ilə fərqlənən, ictimai işlərdə fəallıq göstərən müdafiə etməmiş gənc mütəxəssislərə isə “İlin gənc alimi” diplomu verilir.
Müsabiqənin nəticələrinə əsasən, Şəki Regional Elmi Mərkəzinin elmi işçisi Ayşən Salmanova AMEA-nın “İlin gənc alimi” nominasiyası üzrə qalib olub.

Ayshan Salmanova, a research associate at Ecological Biophysics Department of Sheki Regional Scientific Center, won the "Young Scientist of the Year" nomination
Jan 30, 2025 | 11:00
The results of ANAS "Young Scientist of the Year" award competition for 2024 have been announced.
The results of the ANAS "Young Scientist of the Year" award competition for 2024 have been announced at the next meeting of the Presidium of ANAS.
The President of ANAS, academician Isa Habibbeyli, said that according to the statute, young scientists under the age of 29 who have defended their PhD dissertations and distinguished themselves in scientific and public activities are awarded the "Young Scientist of the Year" diploma and a cash prize, and young scientists under the age of 35 who have defended their PhD dissertations, as well as young specialists who have not defended their PhD dissertations and are active in public affairs, are awarded the "Young Scientist of the Year" diploma.
According to the results of the competition, Ayshan Salmanova, a scientific worker at Sheki Regional Scientific Center, won the ANAS “Young Scientist of the Year” nomination.