"Milli birlik və vətənpərvərlik simvoluna çevrilmiş 20 Yanvar" mövzusunda online elmi konfrans keçirilib
Yan 17, 2025 | 03:38
17 yanvar 2025-ci il tarixində AMEA-nın Lənkəran Elmi Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə "Milli birlik və vətənpərvərlik simvoluna çevrilmiş 20 Yanvar" mövzusunda online elmi konfrans keçirilib.
Konfransda AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxananın, AMEA Gəncə Bölməsinin, AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin, AMEA-nın Lənkəran Elmi Mərkəzinin, AMEA Şərqşünaslıq İnstitutunun, ADPU-nun Şamaxı filialının, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin alimləri çıxış ediblər.
Şəki Regional Elmi Mərkəzin direktoru, f.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlü "20 Yanvar qan yaddaşımızdır" adlı çıxışında 20 Yanvarın sovet imperiyasının əsarətində yaşayan Azərbaycan xalqının azadlıq səsinin ucaldığı, suverenlik uğrunda cəsarət nümayiş etdirdiyi şərəfli tarix, oyanış günü olduğunu qeyd edib, xalqımızın 1990-cı ilin 20 Yanvarını həm faciə, həm də qəhrəmanlıq səhifəsi kimi yaşadığını vurğulayıb. Məruzəçi ümummilli lider Heydər Əliyevin 1990-cı il 21 yanvar tarixli Bəyanatına diqqət çəkərək həmin Bəyanatın müstəqillik əzmimizi, milli kimliyimizi dünyaya tanıdan bu faciəyə verilən ilk siyasi qiymət olduğunu bildirib.
Şəki REM-in Tarix, arxeologiya və epiqrafika şöbəsinin böyük elmi işçisi, t.ü.f.d. Akif Məmmədli "Azadlığa gedən yolumuz 20 Yanvardan keçir" adlı məruzəsində 20 Yanvar tarixinin Azərbaycanın istiqlalı yolunda milli məfkurəmizdən güc alan azadlıq istəyinin dünyaya bəyan edilməsinin başlanğıcı olduğunu, xalqın Vətənin azadlığı və müstəqilliyi naminə ən ağır sınaqlara sinə gərmək, hətta şəhid vermək əzmini bütün dünyaya nümayiş etdirdiyini söyləyib.
Tarix, arxeologiya və epiqrafika şöbəsinin elmi işçisi Elçin Vəliyev "20 Yanvar faciəsi dünya ictimaiyyətinin gündəmində" mövzusu ilə çıxış edərək bildirib ki, Azərbaycan xalqının başına gətirilən qanlı faciə ulu öndər Heydər Əliyevin sayəsində ilk siyasi-hüquqi qiymətini alıb, hadisədən dərhal sonra ümummilli lider qanlı faciənin təşkilatçılarını dünya ictimaiyyəti qarşısında ittiham edərək ifşaedici və cəsarətli bir bəyanat verib. Məruzəçi faciənin təbliğində gənclərin rolu, vətənpərvər ruhda müasir gənc nəslin yetişməsində Ümummilli lider Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin müstəsna fəaliyyətləri barədə məlumat verib.
Sonda iştirakçılar belə anım tədbirlərinin davamlı olaraq keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb və milli yaddaşın qorunmasının önəmini qeyd ediblər

Jan 17, 2025 | 03:38
On January 17, 2025, an online scientific conference on the topic "January 20, which has become a symbol of national unity and patriotism" was held under the organization of Lankaran Scientific Center of ANAS.
The conference was attended by scientists from Central Scientific Library of ANAS, Ganja Branch of ANAS, Sheki Regional Scientific Center of ANAS, Lankaran Scientific Center of ANAS, the Institute of Oriental Studies of ANAS, Shamakhi branch of the Azerbaijan State University of Political Science, and the State Committee for Work with Religious Organizations.
Director of Sheki Regional Scientific Center, PhD in physics, docent Yusif Shukurlu, in his speech titled "January 20 is our blood memory", noted that January 20 is a glorious history, a day of awakening, when the Azerbaijani people living under the captivity of the Soviet empire raised their voices for freedom and demonstrated courage for sovereignty, and emphasized that our people experienced January 20, 1990, as both a tragedy and a page of heroism. The speaker drew attention to the Statement of the national leader Heydar Aliyev dated January 21, 1990, and stated that that Statement was the first political assessment of this tragedy that introduced our determination for independence and national identity to the world.
Senior Researcher of the Department of History, Archaeology and Epigraphy of Sheki RSC, PhD in history Akif Mammadli, in his report titled "Our Path to Freedom Passes Through January 20," said that the history of January 20 was the beginning of the declaration of the desire for freedom, which draws strength from our national ideology, on the path of Azerbaijan's independence, and demonstrated to the world the determination of the people to endure the most difficult trials and even to be martyrs for the sake of the freedom and independence of the Motherland.
Elchin Valiyev, a research fellow at the Department of History, Archaeology and Epigraphy, speaking on the topic "The January 20 Tragedy on the Agenda of the World Community," said that the bloody tragedy that befell the Azerbaijani people received its first political and legal assessment thanks to the great leader Heydar Aliyev, and immediately after the incident, the national leader made a revealing and courageous statement accusing the organizers of the bloody tragedy before the world community. The speaker provided information about the role of young people in propagating the tragedy and the exceptional activities of the National Leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev in raising the modern young generation in a patriotic spirit.
In conclusion, the participants emphasized the importance of continuously holding such commemorative events and noted the importance of preserving national memory.