Şəki REM-də Milli Dirçəliş Günü qeyd edilib
15 noyabr 2024-cü il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin və “Narınqala” Folklor Evinin əməkdaşlarının iştirakı ilə, birgə əməkdaşlıq çərçivəsində “Milli Dirçəliş Günü” qeyd edilib.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən Vətən oğullarının xatirəsi yad edilib.
Əvvəlcə, Şəki REM-in ümumi işlər üzrə direktor müavini, bio.ü.f.d. Fərhad Əzizov milli dirçəliş hərəkatının Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpa edilməsinə gedən yolda xalqın qəhrəmanlıq tarixinin əsas hadisələrindən biri olduğunu qeyd edib, 17 günlük “Meydan hərəkatı”nın Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpasında mühüm mərhələ olaraq tarixə həkk olunduğunu vurğulayıb.
Sonra söz Şəki Regional Elmi Mərkəzin Tarix arxeologiya və epiqrafika şöbəsinin rəhbəri, t.ü.f.d Rahim Həsənova verilib. O, “Müstəqilliyin bərpasına gedən yol” mövzusunda çıxış edib. Məruzəçi Azərbaycan xalqının azadlıq mübarizəsinin əsas mərhələlərindən birini təşkil edən 17 Noyabr - Milli Dirçəliş Gününün ölkənin müstəqilliyinin bərpa edilməsində tarixi rol oynadığından, mənəvi əsaslarını və başlanğıcını ötən əsrin 50-ci illərindən götürən bu tarixin sonralar Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi uzaqgörənliyi və müdrikliyi ilə dönməz xarakter aldığından, ümummilli liderin milli dövlətçiliyimizin dirçəlişi istiqamətində atdığı addımlardan, müstəqil Azərbaycanın müasir inkişaf yoluna qədəm qoyduğundan danışıb. Rahim Həsənov əlavə edib ki, 1988-ci ildə BMT tərəfindən məhz Azərbaycan xalqının milli mübarizəsinin göstəricisi olaraq “İlin xalqı” adlandırılması faktı da olduqca diqqətəlayiq və qürurvericidir.
Şəki REM-in Landşaftşünaslıq şöbəsinin rəhbəri geol.-min.ü.f.d. Hüseyn Mustafabəyli tarixən keşməkeşli yol keçən, əsrlərin sınaqlarından çıxan Azərbaycan xalqının müstəqil dövlətə sahib olmaq naminə əzmkarlıqla apardığı mübarizədən və azadlıq uğrunda mücadilədən bəhs edib. O, xalqın məhz mübarizələrlə dolu tarixi yol keçərək azadlıq, müstəqillik və dirçəliş yoluna qovuşduğunu da vurğulayıb.
Daha sonra söz “Narınqala” Folklor Evinin bədii rəhbəri Günay Məmmədovaya verilib. O, XX əsrin 80-ci illərinin sonunun Azərbaycan xalqının siyasi oyanışı, siyasi proseslərdə fəal iştirakı dövrü kimi səciyyələndirildiyini, milli azadlıq hərəkatına çevrilmiş xalq hərəkatının müstəqilliyin bərpasına təkan verdiyini, Ümummilli lider Heydər Əliyevin və onun layiqli davamçısı cənab Prezident İlham Əliyevin məqsədyönlü siyasəti sayəsində bu gün Azərbaycanın dünyada söz sahibi olan dövlətə çevrildiyini qeyd edib.
“Narınqala” Folklor Evinin metodisti Yasin Məmmədov milli dirçəlişdən milli tərəqqiyə doğru uzanan tarixi-siyasi yolda Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən yaradılan mənəvi, psixiloji, iqtisadi bazanın Sovetlər Birliyi dağıldıqdan sonra xalqın dayağı olmasını diqqətə çatdırıb.
Sonda “Narınqala” Folklor Evinin direktoru Zeynəb Qaffarova birgə əməkdaşlığa görə Şəki REM-in rəhbəri, f.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlüyə təşəkkür bildirib, xalqımızı birlik, qürur və əzmkarlıq simvolu olan Milli Dirçəliş Günü münasibətilə təbrik edib.

Nov 15, 2024 | 01:22
On November 15, 2024, "National Revival Day" was celebrated within the framework of joint cooperation with the participation of the employees of Sheki Regional Scientific Center of ANAS and "Naringala" Folklore House.
The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played and the memory of the sons of the country who died for the independence and territorial integrity of our country was commemorated.
Firstly, the deputy director on general affairs of Sheki RSC, PhD on biology Farhad Azizov noted that the national revival movement is one of the main events in the heroic history of the people on the way to the restoration of Azerbaijan's independence, and emphasized that the 17-day "Meydan movement" was engraved in history as an important stage in the restoration of Azerbaijan's independence.
Then the floor was given to Rahim Hasanov, Head of the Department of History, Archeology and Epigraphy of Sheki Regional Scientific Center. He gave a speech on the topic "The road to the restoration of independence". The reporter, since November 17 - National Revival Day, which is one of the main stages of the freedom struggle of the Azerbaijani people, played a historical role in the restoration of the country's independence, and since this history, which took its moral foundations and beginning from the 50s of the last century, later became irreversible with the political foresight and wisdom of the great leader Heydar Aliyev. Rahim Hasanov added the fact that in 1988 the UN named the Azerbaijani people as the "People of the Year" as an indicator of the national struggle is also very remarkable and proud.
The head of the Landscape science department of Sheki RSC, PhD on geo-minerology Huseyn Mustafabeyli spoke about the struggle for independence and the struggle for freedom of the Azerbaijani people, who have gone through a tumultuous history and survived the trials of centuries. He also emphasized that the people have crossed the historical path full of struggles and reached the path of freedom, independence and revival.
Later, the floor was given to Gunay Mammadova, artistic director of "Naringala" Folklore House. She said that the end of the 80s of the 20th century was characterized as a period of political awakening and active participation of the Azerbaijani people in political processes, that the people's movement, which turned into a national liberation movement, and thanks to the purposeful policies of the national leader Heydar Aliyev and his worthy successor Mr. President Ilham Aliyev, and she noted that Azerbaijan has become a state with a voice in the world today.
Yasin Mammadov, a methodologist of the "Naringala" Folklore House, drew attention to the fact that the moral, psychological and economic base created by the great leader Heydar Aliyev was the support of the people after the collapse of the Soviet Union on the historical-political path from national revival to national progress.
In the end, director of "Naringala" Folklore House Zeynab Gaffarova, thanked Yusif Shukurlu head of Sheki RSC, PhD on physics, docent and congratulated our people on the National Revival Day, which is a symbol of unity, pride and perseverance.