AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə ağacəkmə aksiyası keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 25 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamı ilə iqlim dəyişmələrinə qarşı qlobal mübarizədə beynəlxalq həmrəyliyin gücləndirilməsi məqsədilə ölkəmizdə 2024-cü il "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili" elan edilib. Bununla bağlı respublikanın hər yerində olduğu kimi, Şəkidə də silsilə tədbirlər davam edir.
AMEA Rəyasət Heyətinin 9 yanvar 2024-cü il tarixli 1/1 nömrəli qərarının icrası ilə bağlı Şəki REM-nin Tədbirlər planına uyğun olaraq Şəki Şəhər İcra Hakimiyyəti tərəfindən ayrılmış ərazidə-Zərifə Əliyeva prospektində Şəki REM-in əməkdaşları tərəfindən ağacəkmə aksiyası həyata keçirilib.
Sözügedən ərazidə regionun torpaq-iqlim şəraitinə uyğun olan 60 ədəd sərv və katalba tingləri əkilib.
Ağacəkmə tədbirinin keçirilməsində məqsəd yaşıllıqların artırılmasını, ekoloji tarazlığın qorunmasını təşviq etməklə ətraf mühitin qorunması və sağlamlaşdırılmasına töhfə verməkdən ibarət olub.

Oct 29, 2024 | 01:00
With the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev dated December 25, 2023, in order to strengthen international solidarity in the global fight against climate change, 2024 was declared the "Year of Solidarity for the Green World" in our country. In this regard, as in other parts of the republic, a series of events continues in Sheki.
In accordance with the action plan of Sheki RSC in accordance with the implementation of the decision No. 1/1 of the Presidium of ANAS on January 9, 2024, a tree-planting action was carried out by the employees of Sheki RSC in the area allocated by the Sheki City Executive Authority - on Zarifa Aliyeva Avenue.
In the mentioned area, 60 cypress and catalpa saplings suitable for the soil and climate conditions of the region were planted.
The purpose of the tree planting event was to contribute to the protection and health of the environment by promoting the increase of greenery and the preservation of ecological balance.