"Yaşıl iqtisadiyyat və yaşıl şəhər: çağırışlar və perspektivlər" mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib
Okt 22, 2024 | 04:32
22 oktyabr 2024-cü il tarixində "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili" çərçivəsində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Gənc alim və mütəxəssislər şurasının təşkilatçılığı və Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Şəki-Zaqatala Regional Təhsil İdarəsi Oğuz rayon Bucaq kənd tam orta məktəbin dəstəyi ilə "Yaşıl iqtisadiyyat və yaşıl şəhər: çağırışlar və perspektivlər" mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Konfransda Şəki REM-in əməkdaşları, Bucaq kənd tam orta məktəbin müəllim və şagirdləri iştirak ediblər.
Tədbiri açan Oğuz rayon Bucaq kənd tam orta məktəbin direktoru Ülviyyə Nəzərova qonaqları salamlayıb, belə mötəbər tədbirə ev sahibliyi etdikləri üçün məmnun olduğunu bildirib və sözü Şəki REM-in Ekoloji biofizika şöbəsinin əməkdaşı Şahmar Babayevə verib.
Şahmar Babayev "Yaşıl iqtisadiyyat və yaşıl şəhər konsepsiyalarının həyata keçirilməsində müasir tendensiya və innovasiyalar" mövzusunda məruzə edib. O, ekologiya və iqtisadiyyat sahələrini birgə istiqamətləndirən yanaşmalardan, yaşıl iqtisadiyyata keçidlə bağlı yeni tendensiya və innovasiyalardan, yaşıl şəhər, yaşıl texnologiyalar və innovativ kənd təsərrüfatı, yaşıl şəhər və ağıllı şəhər konsepsiyalarının vəhdətinin üstünlükləri məsələlərindən danışıb.
Sonra Bucaq kənd tam orta məktəbin coğrafiya müəllimi Çinarə Rüstəmovaya söz verilib. Məruzəçi "Mineral ehtiyatlardan səmərəli istifadə, davamlı inkişaf" mövzusu ilə çıxış edərək bildirib ki, mineral ehtiyatlardan səmərəli istifadə dövlətin daim diqqət mərkəzində olan strateji məsələlərdəndir və onlardan kompleks istifadə edilməsi üçün müxtəlif yollar tətbiq edilir. Məruzəçi mineral ehtiyatların bərpa olunmayan xüsusiyyətini qeyd edərək, onların yeni süni əvəzedicilərin axtarışını tələb etdiyini də vurğulayıb.
Şəki REM-in Elmi katibi Vəfa Atayeva COP 29 çərçivəsində Şəki REM-in təşkil etdiyi tədbirlərin əsas məqsədinin qlobal iqlim dəyişikliklərinin
yaratdığı böhran haqqında maarifləndirmə işlərinin aparılması olduğunu qeyd edib, ekoloji böhranın qarşısının alınması istiqamətində görülə biləcək tədbirlər barəsində şagirdləri məlumatlandırıb.
Bədii hissədə Bucaq kənd tam orta məktəbin şagirdlərinin hazırladıqları yaşıl dünya mövzusunu əhatə edən maraqlı ədəbi-bədii kompozisiya təqdim edilib

Oct 22, 2024 | 04:32
On October 22, 2024, within the framework of the "Year of Solidarity for a Green World", a scientific-practical conference on the topic "Green economy and green city: challenges and prospects" was held, organized by the Council of Young Scientists and Specialists of the Sheki Regional Scientific Center of ANAS and with the support of the Sheki-Zagatala Regional Education Department of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Oguz region Bujag village secondary school.
The conference was attended by employees of Sheki RSC, teachers and students of Bujag village secondary school.
Opening the event, the director of Oguz region Bujag village secondary school, Ulviyya Nazarova, welcomed the guests, expressed her satisfaction with hosting such a prestigious event, and gave the floor to Shahmar Babayev, an employee of Ecological Biophysics department of Sheki RSC.
Shahmar Babayev made a report on the topic "Modern trends and innovations in the implementation of green economy and green city concepts." He spoke about approaches that jointly guide the fields of ecology and economy, new trends and innovations related to the transition to a green economy, the advantages of the unity of the concepts of green city, green technologies and innovative agriculture, green city and smart city.
Then, the floor was given to Chinara Rustamova, a geography teacher at Bujag village secondary school. Speaking on the topic "Efficient use of mineral resources, sustainable development", the speaker said that the efficient use of mineral resources is one of the strategic issues that the state is always in the spotlight and various ways are being applied for their comprehensive use. The speaker noted the non-renewable nature of mineral resources and emphasized that they require the search for new artificial substitutes.
Vafa Atayeva, Scientific Secretary of Sheki RSC, noted that the main goal of the events organized by Sheki RSC within the framework of COP 29 is to raise awareness about the crisis caused by global climate change, and informed students about the measures that can be taken to prevent the ecological crisis.
In the artistic section, an interesting literary and artistic composition covering the theme of the green world, prepared by students of Bucaq village secondary school, was presented.