AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində "Müstəqilliyin Bərpası Günü" qeyd edilib
18 oktyabr 2024-cü il tarixində Şəki Regional Elmi Mərkəzdə "Müstəqilliyin Bərpası Günü" ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
Tədbirdə Şəki REM-in əməkdaşları iştirak ediblər.
Əvvəlcə, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, torpaqlarımızın bütövlüyü uğrunda şəhid olan Vətən oğullarının əziz xatirəsi yad edilib.
Tədbiri açan Şəki REM-in direktoru, fiz.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlü
müstəqilliyimizin bərpası və möhkəmləndirilməsi dönəmində ölkəmizdə dünyəvi, hüquqi və demokratik dövlət quruculuğu istiqamətində görülən işlərin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin misilsiz xidmətlərinin bəhrəsi olduğunu, bu siyasətin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyev tərəfindən layiqli və məqsədyönlü şəkildə davam etdirildiyini qeyd edib.
Sonra Ədəbi-mədəni mühit, folklor və etnoqrafiya şöbəsinin elmi işçisi Tural Adışirinov çıxış edərək Azərbaycanın bir əsrdə iki dəfə müstəqillik əldə etməsindən, öz suverən dövlətini yaratmaq imkanından, nəhayət, xalqımızın həsrətlə gözlədiyi müstəqilliyə qovuşmasından, müstəqilliyimizin əbədi və sarsılmaz olacağına inam bəslədiyindən danışıb.
Daha sonra Elmi katib Vəfa Atayeva, Şəki REM-in Mülki Müdafiə Qərargahının rəisi Yusif Rəhimov Azərbaycanın yerləşdiyi bölgədə baş verən siyasi və iqtisadi proseslərin gedişinə təsir göstərməyə qadir olan ölkəyə çevrildiyini, həmçinin xarici əlaqələrin coğrafiyasını əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirdiyini vurğulayıblar.

"Restoration of Independence Day" was celebrated at Sheki Regional Scientific Center of ANAS
On October 18, 2024, an event was held at Sheki Regional Scientific Center on the occasion of "Restoration of Independence Day".
Employees of Sheki RSC participated in the event.
First, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played, and the dear memory of the sons of the Motherland who died for the integrity of our lands was commemorated.
Opening the event, the director of Sheki RSC, Doctor of Philosophy, docent,  Prof. Yusif Shukurlu noted that the work done in our country during the period of restoration and strengthening of our independence towards building a secular, legal and democratic state is the fruit of the unparalleled services of the National Leader Heydar Aliyev, and this policy is being continued in a worthy and purposeful manner by the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev.
Then, Tural Adishirinov, a research fellow at the department of Literary and Cultural Environment, Folklore and Ethnography, spoke about Azerbaijan's gaining independence twice in a century, the opportunity to create its own sovereign state, and finally, the independence that our people have been longing for, and the belief that our independence will be eternal and unshakable.
Later, scientific secretary Vafa Atayeva and chief of the Civil Defense Headquarters of the Sheki RSC Yusif Rahimov emphasized that Azerbaijan has become a country capable of influencing the course of political and economic processes in the region where it is located, as well as significantly expanding the geography of foreign relations.