AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə "Dünya evimizdir" mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib
May 17, 2024 | 01:00
17 may 2024-cü il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzi və Vərəzət kənd orta məktəbinin birgə təşkilatçılığı ilə "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili" çərçivəsində "Dünya evimizdir" mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib. Tədbirdə Şəki REM-in əməkdaşları- Landşaftşünaslıq şöbəsinin rəhbəri, geo-min.ü.f.d. Hüseyn Mustafabəyli, elmi işçi Murad Qəhrəmanov, Ekoloji coğrafiya şöbəsinin rəhbəri, coğ.ü.f.d. Qafqaz Ağabalayev, Ekoloji biofizika şöbəsinin elmi işçisi Ayşən Salmanova, Ədəbi-mədəni mühit, folklor və etnoqrafiya şöbəsinin elmi işçisi Tural Adışirinov, Ekoloji coğrafiya şöbəsinin əməkdaşı Elvin Qarayev, Şəki Vərəzət kənd orta məktəbinin müəllim və şagirdləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Vərəzət kənd orta məktəbin direktoru Xədicə Nurməmmədova iştirakçıları salamlayıb, tədbirin birgə təşkil olunmasında göstərdikləri dəstəyə görə Şəki REM-in əməkdaşlarına, şəxsən direktor Yusif Şükürlüyə təşəkkürünü bildirib və tədbirin işinə uğur diləyib.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, Vətənimizin bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Daha sonra coğ.ü.f.d. Qafqaz Ağabalayev, biologiya müəllimi Qumru Xəlilova, elmi işçi Ayşən Salmanova, coğrafiya müəllimi Şəfəq Zahirova, elmi işçi Tural Adışirinov, Zeynəb Həmidli, Nəzrin Əhmədova, Fidan Nuriyeva dünyanı narahat edən ekoloji problemlər, iqlim dəyişiklikləri və onların canlı aləmə mənfi təsirləri, ekoloji mədəniyyət mövzuları ətrafında çıxış ediblər. Məruzələr ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Şəki Regional Elmi Mərkəzin hədiyyəsi olan kitablar və Təşəkkürnamə Xədicə Nurməmmədovaya, məktəbin direktoru tərəfindən isə Şəki REM-ə Təşəkkürnamə təqdim edilib.
Sonda geo-min.ü.f.d. Hüseyn Mustafabəyli ölkəmizdə 2024-cü il ərzində yaşıl dünyanın qorunması sahəsində fəaliyyətin genişləndirilməsi və ətraf mühitin qorunması istiqamətində görüləcək işlərin xeyli dərəcədə intensivləşəcəyinə bir çağırış olduğunu vurğulayıb.
Rəsmi hissə başa çatdıqdan sonra, bədii hissədə musiqilər, şeirlər səsləndirilib. Tədbir çay süfrəsi ətrafında davam edib

A scientific-practical conference on "The world is our home" was organized by Sheki Regional Scientific Center of ANAS
May 17, 2024 | 01:00
On May 17, 2024, a scientific-practical conference on the theme "The world is our home" was held under the "Year of Solidarity for the Green World" under the joint organization of the Sheki Regional Scientific Center of ANAS and Varazat village secondary school. At the event, the employees of Sheki RSC - the head of the landscape science department, geo-min.u.f.d. Huseyn Mustafabayli, scientific worker Murad Gahramanov, head of the Department of Ecological Geography, PhD on geography Gafgaz Agabalayev, Ayshan Salmanova, scientific worker of Ecological Biophysics Department, scientific worker of Literary-Cultural Environment, Folklore and Ethnography Department Tural Adishirinov, Elvin Garayev, an employee of Ecological Geography Department, teachers and students of Sheki Varazat village secondary school participated.
Khadija Nurmammadova, the director of Varazat village secondary school, who opened the event with her opening speech, welcomed the participants, thanked the employees of Sheki RSC, personally the director Yusif Shukurlu for their support in the joint organization of the event, and wished success to the work of the event.
The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played, and the souls of our martyrs who died for the integrity of our Motherland were remembered with a minute of silence.
Later, PhD on geography Gafgaz Agabalayev, biology teacher Gumru Khalilova, scientific worker Ayshan Salmanova, geography teacher Shafaq Zahirova, scientific worker Tural Adishirinov, Zeynab Hamidli, Nazrin Ahmadova, Fidan Nuriyeva on environmental problems that concern the world, climate changes and their negative effects on the living world, ecological culture topics performed. Opinions were exchanged around the reports.
Books and a letter of thanks were presented to Khadija Nurmammadova as a gift from Sheki Regional Scientific Center, and a letter of thanks was presented to Sheki RSC by the director of the school.
In the end, PhD on geo-min  Huseyin Mustafabayli stressed that there is a call to expand the activities in the field of green world protection and environmental protection in our country in 2024.
After the official part ended, music and poems were played in the artistic part. The event continued around the tea table.